Tapa 2 on oikea. Ensin FI kartta sen perään EP ja sitten 15min idle koskematta kaasuun.tertsu kirjoitti:Olis tarkoitus ladata Akra kartta mopoon, mutta mikä on oikea metodi?
TuneEcu:n ohjeen mukaan:
After downloading a FI-map, start the engine and let runnig it idle (without touching accelerator) for 15 minutes,
then turn it off.
After downloading a EP-map, Following a mapping download into the ECU, turn off the ignition (key) ,
turn on the ignition, slowly rotate the Throttle until full throttle then slowly close the throttle, turn off the ignition.
1. Eli ensin FI map sisään ja tyhjäkäynti 15 min ja sitten EP map ja tuo kaasunkääntö?
2. Vai sittenkin niin, että molemmat kartat sisään ja sitten tyhjäkäynti 15min + kaasunkääntö?
Jäin tätä pohtimaan kun 1. kohdan mukaisesti toimittaessa FI ja EP mapit on FI mapin latauksen jälkeen erinimiset ja ohjeen mukaisesti niiden pitäisi matchata.
Edit: Tein sitten kohdan 2. mukaisesti...
15min idle tehdään myös APAD ja THAD sensorien säädön jälkeen vaikkei karttoja olisi vaihdettukkaan.