Surauttelusaappaista

Kuskien ja pyörien varusteet

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Marko P
Viestit: 341
Liittynyt: Pe Elo 19, 2005 11:44 pm
Pyörä: SE, 500exc
Paikkakunta: Oulu

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja Marko P »

EMC. Mutta Diadora merkki on muuttunut Formaksi.
Avatar
tokor
Viestit: 739
Liittynyt: Ti Touko 29, 2012 9:21 am
Pyörä: pyörätön
Paikkakunta: Lumijoki

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja tokor »

Totti kirjoitti:Kuka myy nykyään Diadoran saappaita Oulussa? Ylimmän soljen saappaan varren kiinnike jäi jollekin menomatkan mutapätkälle. Eikä sisäkengätkään enää pidä vettä.
Marko P kirjoitti:EMC. Mutta Diadora merkki on muuttunut Formaksi.
Niinpä niin, melkein muistin näyttää sisäkenkää ja itse saapasta. Mullahan on noi Format...
Avatar
Totti
Viestit: 1126
Liittynyt: Pe Joulu 07, 2012 4:02 pm
Pyörä: Tenere 700
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja Totti »

Emc:ltä löytyi molemmat. Uudet sisäkengät oli kolmekymppiä ja saappaan varressa olevat kiinnikkeet euron kappale. Pistin elämän risaiseksi ja ostin kaksi.
”On se kumma kun tehdään kunniaa sille joka löi jalkansa poikki.
Vaan se jolla on päässä huminaa, sitä poloista häpeää kaikki.” Timo Rautiainen & Neljäs Sektori

Exät: TransAlp, Africa Twin, 950 Adv, 990 Adv

https://www.kuraukot.fi/
ceevu
Viestit: 1995
Liittynyt: La Huhti 07, 2007 10:04 pm
Pyörä: 900ss elefant+fe 501 Husaberg +TE610++++
Paikkakunta: jokela

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja ceevu »

jaahans,falcot (extreme pro) sitten testattu,ja nilkka säily vaikka jalka muljahtikin vähän oudosti kiven ja norsun välissä. jalkaterä hivenen kipeä ulkoreunasta,mutta murtumaa ei ollu.En ainakaan pehmeemmällä tossulla enää tämän jälkeen lähtis mettään.Toisaalta olisko jäykempi säästäny myös jalkaterää,mutta toisaalta 200kg toisella puolella ja iso kivi toisella,kenkä väistää ellei oo ihan rautaa... :?
Viimeksi muokannut ceevu, To Elo 01, 2013 10:50 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Kunkku
Viestit: 1948
Liittynyt: Su Syys 24, 2006 9:52 pm
Pyörä: Gessu
Paikkakunta: Luumäki
Viesti:

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja Kunkku »

Onnittelut. Kenkä tienasi hintansa kerralla. Tuollaisten juttujen jälkeen tajuaa, miten vähän sillä kalliilla hinnalla on oikeasti merkitystä.
Kunkusta sanottua:" Tämän tyyppisiä heppuja, jotka ovat omasta mielestään aina oikeassa on foorumit pullollaan. Pitäisi vaan vaieta tuollaiset häiriköt hiljaisiksi mutta kun ei voi."
ceevu
Viestit: 1995
Liittynyt: La Huhti 07, 2007 10:04 pm
Pyörä: 900ss elefant+fe 501 Husaberg +TE610++++
Paikkakunta: jokela

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja ceevu »

Niin teki.on niitä pikkukopsuja ollu ennenkin,mutta ehkä juuri siitä syystä luottamus kasvo liiaksi siihen ettei siinä muuta satu kun jalka viskautuu taakse.Ei näköjään aina.Nyt kyllä heräs epäilys,olisko päälipuolelta kovempi kenkä kuitenkin parempi,noissa on yläpuoli suht pehmeä,noin crossisaapas mittapuulla.
edittiä:ei ollu stormin saappaat juuri sen kovempia päältä kun noikaan,(olin rattaita hakemassa) joten sen puoleen ei olis vähemmällä ilmeisesti päässy vaikka olis ollu mitkä popot.
b4rb4p4p4
Viestit: 119
Liittynyt: Ma Heinä 12, 2010 12:55 pm
Pyörä: F800GS
Paikkakunta: JNS

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja b4rb4p4p4 »

Sidin Adventureja oon ajatellu seuraavaksi matkakengäksi, niin missä tuossa kengässä on se ilmanottoaukko (jossain ulkosivussa mutta en huomannu) kun ainakin Duellin ja Bikeworldin sivuilla niin mainitaan.
http://www.duell.fi/SIDI_Adventure_ajosaapas_musta
http://www.bikeworld.fi/varusteet-ja-ta ... -ajosaapas
Avatar
Kanttura
Viestit: 405
Liittynyt: Ma Touko 09, 2011 7:35 pm
Pyörä: Husky 701 Enduro & KTM 400 EXC
Paikkakunta: Muurame

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja Kanttura »

petev kirjoitti:Onkos kukaan ehtinyt kokeilla Alpinestarsin Toucan mallia, joka näyttäis vastaavalta, kuin tuo Sidin kenkä?
Hankin nuo A.Starsin Toucanit ja ovat olleet nyt n. 1,5 kk käytössä sekalaisessa ajossa. Mielestäni kengät ovat kerrassaan mainiot, vaikka eivät ihan halvat olleetkaan.
+ suojaavuuden/liikkuvuuden suhde hyvä
+ kunnon gore-tex eikä mikään höpöhöpökalvo
+ huolellinen ja tukeva työn jälki (esim. pohjat on tikattu kiinni eikä vain liimattu kuten esim. Sidin Adventureissa).
+ soljet ovat tukevat ja toimivat ok ja pohkeen kohdalla oleva tarrakiinnitys on helppo säätää sopivalle kireydelle (Sidin Adventureja kokeillessa en jaksanut edes taistella kaikkia solkia kiinni, kun pärähti jo v...uttaan, mutta kyseessä toki saattoi olla myös käyttäjävika :lol: )
+ pohjan gummi ja kuvio ovat hyvin pitävän näköisiä ja tuntuisia
+ kengän sisäpuolen materiaalit ovat miellyttävän tuntuisia koipea vasten
- nilkan kiristyssolki painaa hiukan jalkapöytään kävellessä, mutta tykkään kyllä pitää sen aika tiukalla ajossa :?
- kuumat helteellä, mutta itseä ottaa enemmän päähän sateesta märät ja kylmät jalat kuin hikoilevat jalat 8)
- hinta (n. 390€) on hidaste hankinnalle, mutta uskosin, että tuohon rahaan voi hankkia kyllä paljon huonommatkin kengät :shock:
Rider on the storm
Ex: BMW F 650 GS Dakar '06, BMW F 650 GS '08, BMW F 800 GS '12, Husky 701 Enduro '16... --> '18
Avatar
ttv
Viestit: 674
Liittynyt: Pe Huhti 26, 2013 10:04 am
Pyörä: 300EXC
Paikkakunta: Hki

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja ttv »

b4rb4p4p4 kirjoitti:Sidin Adventureja oon ajatellu seuraavaksi matkakengäksi, niin missä tuossa kengässä on se ilmanottoaukko (jossain ulkosivussa mutta en huomannu) kun ainakin Duellin ja Bikeworldin sivuilla niin mainitaan.
http://www.duell.fi/SIDI_Adventure_ajosaapas_musta
http://www.bikeworld.fi/varusteet-ja-ta ... -ajosaapas
Jaa-a, oliskos siinä mainosmies ajatellut luovasti niin että kun se säärisuoja kiristetään siihen saappaan sivulle niin sen voi tarvittaessa jättää lepattamaan niin se tuulettaa :lol:

Ei noissa monoissa muuten pitäisi olla mitään erillisiä "ilmanottoaukkoja" (tai sitten mulla on jäänyt käyttöohjeet taas lukematta).
Avatar
Kylänmies
Viestit: 456
Liittynyt: La Huhti 06, 2013 8:57 pm
Pyörä: polkupyörä
Paikkakunta: Espoo

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja Kylänmies »

Piti käydä oikein eteisessä tutkimassa kenkiä jotta oonko mä missannut jotain. On se tuuletusaukko ainakin komeasti naamioitu jos semmoinen löytyy kun en semmoista löytänyt. Ettei olisi kyseessä ihan käännöskukkanen?
Avatar
tertsu
Viestit: 2813
Liittynyt: Pe Loka 01, 2004 11:11 am
Pyörä: GGasGas EC450, KTM 990 S -07
Paikkakunta: Oulu

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja tertsu »

No ei tietenkään oo vedenpitävissä kengissä (Sidi Adventure) tuuletusaukkoja.
Kura lentää...
k-essu
Viestit: 128
Liittynyt: Ti Huhti 26, 2011 9:20 am
Pyörä: bmw r1100gs
Paikkakunta: Kulennoinen

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja k-essu »

Hankin kuukausi sitten ajokengät ja sovittelin näitä tourinkikenkiä kaiken merkkisiä mm. sidi adventuret, alpinestarsin vastaavat ym. On ne vaan melko lerppuja, kun on tottunut crossikenkiin. Vedenpitävyys on tietenkin gore kengässä ihan toista luokkaa. Päädyin kuitenkin sidin nivellettyyn crossikenkään (charger), koska mielestäni seisaaltaan ajettaessa pohjan pitää olla paljon jäykempi kuin noissa tourinkikengissä on. No uudet sidit joutuikin sitten norjan reissulla heti kunnon testiin. Ajettiin aluks 500 km vesisateessa kotoa naantaliin. Ja kas kummaa lähtiessä rasvatut sidi charger crossikengät piti jalat täysin kuivana. Tiedä sitten, mihin noita touring kalvokenkiä sitten tarvitaan. Aiemmin kenkänä oli sidin flexforce srs crossikenkä, jotka ovat kyllä paremmat kävellä kuin tämä uusi charger malli. Tosin ne kävelyt mitkä ajokengat jalassa tarvitsee kävellä kävelee täysin noilla uusillakin. Nää niinkun meikäläisen huomioita ajotohveleista...
Avatar
t.t.tammi
Viestit: 2176
Liittynyt: Ke Kesä 13, 2007 10:22 pm
Pyörä: Pan European 1991
Paikkakunta: paimio
Viesti:

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja t.t.tammi »

Eka lenkki takana Sidin Adventureilla.
Ensimmäinen huomio että on ne mukavat, tietty se taitaa olla suojaavuudesta pois.
Selkeesti parempi tuntuma esim. jarrupolkimeen, kääntöpuolena taidan joutuu viimeinki tekeen jammun siroihin jalkatappeihin levennyksen. Noissa on pohjat sen verta pehmeämmät.

Taidan silti säästää sidin flexforcet jos on tiedossa kovempaa ajelua.

Nilkka tuntuu olevan aika hyvin suojattu mutta jalkaterän ulkosyrjään ois voinu varmaan jonku muovin lisätä ilman että kävely yms ois paljon vielä kärsiny.

Aavistuksen ehkä lämpimämmät mitä noi crossiversiot, kuten ehkä voi olettaakkin.

Mutta aika pitkälti sitä mitä hainkin jos vielä varpaat pysyy kuivana ja lämpimänä.

Joutusin ottaa yhden koon isomman mitä flexforcet ovat eli 45 kun sieviläiset on mulla 43:set, tosin näihin saattaa mennä villasukkaki ainakin kun hetken muotoutuvat.

Toi lyhempi varsi tekee päälle pukemisesta kyllä sujuvampaa, tietty tälläsellä persjalkasella normi crossisaappaat on melkein polvitaipeissa saakka.

Kotarin kanssa rymytessä nämä ois saanu jäädä kauppaan mutta jammun rauhallinen luonne on tainnu tasoittaa kuskiakin. :mrgreen:

Nämähän tuli talvisaappaina olleiden astars tech 6:sten tilalle, en vaan osaa/halua nivelettömillä ajella ja on ne soljet jotenki hankalat. Varsinkin kohmeisilla näpeillä.
Teemu Paimiosta
"epäonnistumisen vaara on olemassa kun kyvytön ohjaa halutonta tekeen viratonta hommaa...."
Mopo-/ajelukuvia:Onedrive ja vimeo
gff-3
Viestit: 662
Liittynyt: Ke Loka 26, 2011 4:59 pm
Pyörä: '15 250 EXC-F SixDays
Paikkakunta: Keskeinen Uusimaa

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja gff-3 »

Sidi Adventureilla pärjää reilummassakin pakkasessa pelkällä yhdellä ohuella villasukalla tunnin ajelut ennen kuin alkaa varpaita kylmätä, vaikka koko saappaissa on ns. sovitteella (kun ei ollut isompiakaan kokoja hankkiessa). Eli on tosiaan itsessäänkin ihan lämmin töppönen ja varsinkin talviajeluun bueno.

Metsään sitten jotain krossisaapasta jalkaan, Adventuret on loppujen lopuksi aika pehmeät ja jos mopo kaatuu jalan päälle tai sitten jalka osuu johonkin kovaan ja terävähköön niin auttamatta tulee isku läpi.
Syke
Viestit: 1565
Liittynyt: Ti Joulu 26, 2006 11:25 am
Pyörä: Ktm380, Yamaha Wr250f, Kona
Paikkakunta: Iitti

Re: Surauttelusaappaista

Viesti Kirjoittaja Syke »

Onkos näistä kellään kokemuksia?
http://www.motoin.de/Bekleidung/Stiefel ... cAodNAoAcQ
Braa-aab!
Vastaa Viestiin