Heikin Suupperduupperi

Täällä voit esitellä oman rakennusprojektisi ja kadehtia muiden projekteja.

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
HeikkiL
Viestit: 628
Liittynyt: La Loka 02, 2004 9:15 am
Pyörä: Kaik' o mänt
Paikkakunta: Jakarta
Viesti:

Heikin Suupperduupperi

Viesti Kirjoittaja HeikkiL »

"Rakas päiväkirja" eli Super Ténérén asevarustelulista: http://www.heikkil.com/supertenere/ploki.html

Kuvia tulee, kunhan sattuisi kamera joskus tallireissulle mukaan... Toisaalta tämänhetkisessä tilassaan pyörässä ei paljon kuvauksellisuutta; osaset pitkin Keski-Suomea ja Kainuuta - kasaamisurakka kevättalven nimiin (* koputetaan puuta *).


EDIT: Linkki kuntoon
Viimeksi muokannut HeikkiL, Su Maalis 26, 2006 6:39 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
siogo
Viestit: 71
Liittynyt: To Joulu 16, 2004 10:10 pm
Pyörä: BMW R1150GS
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja siogo »

No nyt selkis kuka ne iipein kamat huutaa :lol:
On muuten suorastaan kaunis toi dakar-replika.
Avatar
HeikkiL
Viestit: 628
Liittynyt: La Loka 02, 2004 9:15 am
Pyörä: Kaik' o mänt
Paikkakunta: Jakarta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HeikkiL »

siogo kirjoitti:No nyt selkis kuka ne iipein kamat huutaa :lol:
Sulo Vilénmäisittäin "kun ei ikinä tiedä milloin mitäkin tarvitsee ja kun saa halvalla"... Tänäänkin postipoika kiikutti iipeistä bongatun syylärin ja yötä myöten pitää vielä kytätä parin huudon loppuratkaisut. :wink: :D
Avatar
timo
Viestit: 3030
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 9:23 am
Pyörä: PELTOKYRPIÄINEN
Paikkakunta: Sarkola

Viesti Kirjoittaja timo »

Ei titaania, mutta kevyt pönttö kuitenkin paremman puutteeseen, rojektiisi, jos tarvit. Semmoinen omatekoinen alu/ruostuvateräs- mallia oleva vielä näkyi navetan seinällä roikkuvan. Lamda-anturiliittimellä vielä.
Hae pois joskus.
Avatar
HeikkiL
Viestit: 628
Liittynyt: La Loka 02, 2004 9:15 am
Pyörä: Kaik' o mänt
Paikkakunta: Jakarta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HeikkiL »

timo kirjoitti:Ei titaania, mutta kevyt pönttö kuitenkin paremman puutteeseen, rojektiisi, jos tarvit. Semmoinen omatekoinen alu/ruostuvateräs- mallia oleva vielä näkyi navetan seinällä roikkuvan. Lamda-anturiliittimellä vielä.
Hae pois joskus.
Timolle pistetty yyveetä.
saku
Viestit: 135
Liittynyt: La Elo 13, 2005 6:58 am
Pyörä: Suzuki DL 1000
Paikkakunta: Itä-uusimaa/Kantele

Viesti Kirjoittaja saku »

Itse kävin kyseistä pyörää kokeilemassa heinäkuussa, mutta en sitten viitsinyt ostaa kun ajohalut oli kovat ja pyörä oli todella karsean näköinen, mutta tekniikka tuntu toimivan. Onnea rakentelulle :P
Avatar
HeikkiL
Viestit: 628
Liittynyt: La Loka 02, 2004 9:15 am
Pyörä: Kaik' o mänt
Paikkakunta: Jakarta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HeikkiL »

saku kirjoitti:Itse kävin kyseistä pyörää kokeilemassa heinäkuussa, mutta en sitten viitsinyt ostaa kun ajohalut oli kovat ja pyörä oli todella karsean näköinen, mutta tekniikka tuntu toimivan. Onnea rakentelulle :P
No se karu ulkomuoto onneksi näkyi loppupeleissä hinnassakin - ilmeisesti katsojia oli käynyt muitakin ja ostot jääneet aikeiksi kun mopon oli nähnyt luonnossa. :D

Arvelin, jotta osiksipa se kiiltävämpikin Suupperi olisi mennyt, niin oli aika ihanteellinen projektialusta. Ja samalla myös varmistettiin se, että tulee rakenneltua: ostokunnossa ulkonäkö oli valehtelematta niin kaamea, ettei olisi iljennyt taajamamerkkien sisällä näyttäytyä moisen goottimopon selässä...

Kuva
Mopo ostokunnossa; kuva Motopalstan sivulta eli myyjä yrittänyt ottaa mahdollisimman houkuttelevan kuvan (?). Kuvasta eivät nuo hopeiset tribaalit (*huoh*) juuri erotu eikä myöskään varsin vaihtelevalaatuinen maalipinta (tai no sen verran vähän vaihteleva, ettei sitä hyvää pintaa oikein löytynyt...). Komea äänenvaimentimenveto sentään tökkää silmään.
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2614
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

Joku on rakennellut ihan tosissaan :shock:
Onkohan mopottimen entinen omistaja kurapyöräfoorumin lukija ?
Avatar
HeikkiL
Viestit: 628
Liittynyt: La Loka 02, 2004 9:15 am
Pyörä: Kaik' o mänt
Paikkakunta: Jakarta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HeikkiL »

Marko Hemmilä kirjoitti:Joku on rakennellut ihan tosissaan :shock:
Onkohan mopottimen entinen omistaja kurapyöräfoorumin lukija ?
Vaihtoi liikkeen mukaan Suupperin tonniseen naku-Hondaan. Suupperissakin oli alla 100% katurenkaat, joten tervateiden kutsu oli ilmeisen vastustamaton...

Entisen omistajan puolustukseksi laskettakoon, että oli tuolla pinnan alla ihan asiallistakin ylläpitoa harrastettu - tuo ulkokuori (+ pakoputki) sitten sattunut lipsahtamaan hiukan överiksi (vaikka löytyi mm. tuliterä Givin spoileripleksi, minivilkut etc.). Ilmeisesti oli oikealle kyljelle kaadettu mopo "huolella" ja sitä sitten paikkailtu urakalla.
Avatar
AnttiH
Viestit: 167
Liittynyt: Su Touko 15, 2005 9:56 pm
Pyörä: GL1100 F650GS EXC250 Mod28
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja AnttiH »

Renkaita kävin potkimasa edellisellä omistajalla n.1,5v sitten, vanhaa gpz:taa tarjosin vaihosa, muttei kelvannu, silloin siinä ei ollu noita tripaleita.
AriK
Viestit: 390
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 11:14 am
Pyörä: KTM 950 adv. S
Paikkakunta: Petäjäinen (ROI)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja AriK »

Moi Hessu!
En voi edes kuvitella miltä toi valmiina ( ? ) näyttää... meleko varmaan aika maastokelpoiselta.

T:Ari

PS. millo KKKK ?
Avatar
HeikkiL
Viestit: 628
Liittynyt: La Loka 02, 2004 9:15 am
Pyörä: Kaik' o mänt
Paikkakunta: Jakarta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HeikkiL »

AriK kirjoitti:En voi edes kuvitella miltä toi valmiina ( ? ) näyttää... meleko varmaan aika maastokelpoiselta.
Tai sitten vaikka supermotoksi ilman soraominaisuuksia? Tuskin tuota ennen kevättä tietää... :D (tai no joo... kyllä siihen rupulimmat gummit alle tulee, kuin edelliseen...)
AriK kirjoitti:PS. millo KKKK ?

Jaa-a... Pitänee pistää kohtapuoliin pystyyn pienimuotoinen gallupkysely. Paikka lienee edelleen Kainuun / P-Karjalan rajaseutu.
Avatar
HeikkiL
Viestit: 628
Liittynyt: La Loka 02, 2004 9:15 am
Pyörä: Kaik' o mänt
Paikkakunta: Jakarta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HeikkiL »

Kuva
"Raato"; tästä rojukasasta ei oikeastaan pultata valmistuvaan (*koputetaan puuta*) motoon kuin voimanlähde, jarruosat, takajousituksen linkut, pyörännavat ja joitakin pisteosia.

Vaihtorunko ja -swingi + pienemmät rautaromppeet pulverimaalattavana, muoviosat muovihitsarilla ja loppuviikosta tankin kera maalarille (väri vielä hakusessa - ehdotuksia?).

Taitaa kohta käydä kevättalvikin lyhyeksi...
Avatar
Hannu^
Viestit: 376
Liittynyt: Ma Touko 16, 2005 11:45 am
Pyörä: CRF450X
Paikkakunta: Ljusdal/Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Hannu^ »

Jos pidät tummista niin suosittelen jotain samanlaista mitä minulla oli tuossa Duke II:n takakatteessa sen minulle tulessa eli sellainen kuparinruskea joka näytti mustalta mutta kun siihen osui valo sopivassa kulmassa niin se oikea väri tuli hienosti esiin. En siis ehdota tuota kuparinruskeaa väriksi vaan jotain vaikka sininstä tai violettia samalla tyylillä.
Nopeat elävät
Kuolleet eivät
Tomi
Viestit: 278
Liittynyt: La Syys 25, 2004 5:18 pm
Pyörä: R1200GS
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Tomi »

Vastausta ei tarvi miettiä kahesti, sillä kyllähän siinä A. Thönnessenin superissa ne on värit kohallaan. :!:
Vastaa Viestiin