Olisiko halukkaita lähtijöitä pyörämiehissä. On tuo kierretty pyörilläkin molempiin suuntaa ja vielä ajettu keskeltä halkikin ja aina on naurattanut keskimääräistä enemmän.
Mönkijöiden vauhdit jääalueella ovat matalat, vain n40-50km/h joten jos tuommoisella vauhdilla hommasta selviää pysyisi retkikunta koossa.
Jos Pyörät nopeampina haluavat ajaa omanaan, porukalla pitää olla opas joka on tutkinut reitin ja sen myös hallitsee.
Silloin voi pyöräporukka mennä lähdön jälkeen omanaan ja kohdataan sitten noissa taukopaikoissa.
Nyt ilmoja kehiin onko kiinnostusta, joku jopa lähdössä, joku jopa ryhmän vetäjäksi.
Siitä se lähtee...
Kuullostaa mukavalta reissulta ja ilman muuta lähtisin, mutta pitää lähteä lomareissulle juuri tuolloin. Kuumaan ryhmään tottakai ja tuppi nurin Hailuoto ympäri Moottorikelkoillahan on jääalueella rajoitus 80km/h. Mites muilla kulkuneuvoilla?
tertsu kirjoitti:Kuullostaa mukavalta reissulta ja ilman muuta lähtisin, mutta pitää lähteä lomareissulle juuri tuolloin. Kuumaan ryhmään tottakai ja tuppi nurin Hailuoto ympäri Moottorikelkoillahan on jääalueella rajoitus 80km/h. Mites muilla kulkuneuvoilla?
Vesikulkuneuvoilla, joksi kotarin voi katsoa, ei merialueella ole rajoituksia. Mulla on valitettavasti ilmajäähdytteinen.
tertsu kirjoitti:Kuullostaa mukavalta reissulta ja ilman muuta lähtisin, mutta pitää lähteä lomareissulle juuri tuolloin. Kuumaan ryhmään tottakai ja tuppi nurin Hailuoto ympäri Moottorikelkoillahan on jääalueella rajoitus 80km/h. Mites muilla kulkuneuvoilla?
Tääs on Tertsulla kova meno päällä...
Kuinka kovaa se meno isolla kottaraisella saa olla, tässä hieman tietoa jään paksuuden, vedensyvyyden, painon ja nopeuden välisistä suhteista. http://kelkkalehti.com/keskustelu/index ... 2#msg62542
tertsu kirjoitti:Kuullostaa mukavalta reissulta ja ilman muuta lähtisin, mutta pitää lähteä lomareissulle juuri tuolloin. Kuumaan ryhmään tottakai ja tuppi nurin Hailuoto ympäri Moottorikelkoillahan on jääalueella rajoitus 80km/h. Mites muilla kulkuneuvoilla?
Tääs on Tertsulla kova meno päällä...
Kuinka kovaa se meno isolla kottaraisella saa olla, tässä hieman tietoa jään paksuuden, vedensyvyyden, painon ja nopeuden välisistä suhteista. http://kelkkalehti.com/keskustelu/index ... 2#msg62542
Kova meno oo päällä kun unissaan. Tänä talvena keskinopeus on ollut siinä 15 km/h huitteilla ja kulkuneuvona luistelusukset, joilla kilometrejä moninkertaisesti verrattuna mopoiluun. Kelkkalehden jutut on tuttuja, kysymys olikin siitä mitä laki sanoo vai sanooko mitään vapaalla jääalueella ajosta eri kulkuneuvoilla?
Tänään mentii jo ensimmäinen kierros, tosin kelkalla.
Olisi sen ajanut pyörällä ja mönkijälläkin, sillä jäätilanne oli hyvä.
Telejä lähinnä mantereen ja saaren välissä, sekä Marjanieman seudulla.
Kirkkolahden pohjukkaan pääsi, viimevuonna oli maaliskuussa sulana.
Lupailee hyvää tuon tapahtuman kannalta.
On niin paljon tarkkailtavaa tuolla jäällä, että nopeus ei ole suurin huolenaihe, eikä nopeusmittariin kannata tuijotella, ainakaan pitkiä aikoja.
Oulunsalon rannalla joku otti koelähtöjä V-Maxilla jossa oli karseet piikkirenkaat ja olemattomat turvavarusteet.
Hurjaa mutta näyttävää ja kyllä muuten lähtikin ihan kivasti.
Juu jäällä on liikaa lunta eikä ajaminen ole mielekästä, kun laitteet ei etene.
Jäätä kyllä riittää myöhemminkin ja uskoisin että nyt saadaan muutama suvikeli alle ja lumi tiivistyy jäällä, silloin pitoa piisaa ja saapi naatiskella ajamisesta.
Ihan mielenkiinnon vuoksi: minkälaisella rengastuksella olette ajatelleet lähteä Hailuotoa kiertämään?
Reissu kyllä kiinnostaisi kovastikin, mutta ajan suhteen taitaa olla ongelmia....
ekes kirjoitti:Ihan mielenkiinnon vuoksi: minkälaisella rengastuksella olette ajatelleet lähteä Hailuotoa kiertämään?
Reissu kyllä kiinnostaisi kovastikin, mutta ajan suhteen taitaa olla ongelmia....
Jos lähtö toteutuu niin renkaissa on keskellä rallinastat ja laidoilla enskapiikit. MarkkuHoon kanssa ajateltiin laittaa pyörät peräkärryyn ja tuoda ne autolla lähtöpaikalle. Ei oikein kehtaa ajella kymmeniä kilometrejä sulia pintateitä pitkin. Pohjoisesta ei pääse jäätä pitkin kun on laivaväylä välissä.
Tänään kierrettiin saari ja tarkistettiin reitti, hyvältä vaikuttaa vaikka lunta vielä jäällä onkin reippaanlaisesti.
Ulompana merellä on ihan hyvät ajokelit ja lähempänä rantaakin pääsee ajamaan ja vielä helpottaa kun lähes koko saaren kiertää vahva ja leveä kelkan jälki.
Ainoastaan Marjaniemen ja Kirkkolahden väli oli hieman pehmeämpi, muuten ei isommin tällä kelillä ollut ongelmia ja takavedollakin Rekku eteni kohtuullisen mukavasti.
Keliennuste lupailee päiväksi lämpöasteita ja yöksi pakkasta joten keli vain paranee loppuviikkoa kohti ja päästään kunnolla nauttimaan arktisesta jäävaelluksesta.
Sovin taukopaikan ruokailusta ja jokainen maksaa Luovon puikkarin tytöille annoksensa, tytöt pyysi että varattaisiin tasaraha (9e) joten huomioikaa asia.
Vihiluodon pienvenesataman parkkipaikka on tälle porukalle ahdas, mutta näytti että jäälle meni hyvä ajoura ja siellä on tilaa kuljetuskalustolle.
Startti on klo 10.00 joten olethan ajoissa paikalla.
Vihiluodosta pääsee ainakin Varjakkaan asti vaikka ilman nastoja (kunhan pysyy kelkkauralla eikä aja sivuun kuin minä tein), varmaan siitä eteenkinpäin meneehän niitä kelkantamppaamia Varjakasta ohikin (siitä Varjakan saaren ja Akion välivedestä. En vaan ole siellä pyörän kanssa käynyt. Voisi käydä kelkan kanssa mulkoilemassa jos tässä muut aktiviteetit antaa myöten.
Varjakan saaren Oulun puoleisella jäällä on harvemmassa kelkan jälkiä eikä tainnut olla oikein sellaista yhtä, paljon ajettua uraa, että pääseneekö kinostuneissa kohdissa nastoillakaan.
T
MC Röklä – www.rokla.net ''Oisko ehkä Suomen kuuluisimpia pyöräkerhoja. Meni minne meni, niin aina joku puhuu Röklästä.''