Jukka kirjoitti:
Spooriajo ei meikän taidoilla menny ollenkaan samaa vauhtia ku kokeneemmilla.
Pitää palata spooriin hakemaan vauhtia ja kuntoa.
Liukupohjia en jotenki osannu vieläkään kaivata...
Mutta pattia penkkiin rupesin kaipaamaan, huomasin käyttäväni tosi paljon energiaa siihen että kiskon itteäni penkin etuosaan.
Niin kuin tossa jo sanottiin, ilman liukupohjia on väistämätöntä, että sä liu'ut satulassa taaksepäin. Voi siihen joku satulapatti auttaa, ja kitkasprayta myös monet (liukupohjia käyttävät) endurokuskit kehuvat. Mutta vaikka jompi kumpi noista konsteista auttaisikin sua pysymään paremmin keskellä satulaa, niin ei se ongelmaa kokonaan poista...ja veikkaan vielä että ilman liukupohjia sulle tulee uusia sitten ongelmia. Ajaminen on sellaista sähellystä ja tökkimistä, luistamattomat pohjat aiheuttaa valtavasti turhaa ohjelmaa.
Jos meinaat spooriajoa treenata, niin kokeilepa niin, että teippaat saappaittesi päälle muovipussit, tai jos löydät jostain muovisäkin, joka on vahvemmasta muovista, niin se kestää pitempään. Tai vedä ilmastointiteippiä pohjiin. Ei sun tarvi montaa sataa metriä ajaa spoorissa, kun oivallat, mistä on kyse. Se on nimittäin aivan eri laji, jos ajaa kesäsaappailla tai liukupohjilla. Ajaminen muuttuu niin paljon sujuvammaksi ja nautittavammaksi, ettei sitä meinaa uskoa todeksi.
Viime talven minä ajelin kesäsaappailla - en raatsinut uhrata saapasparia talviajoja varten. Ajaminen onnistui jotenkuten, mutta kyllä se oli aika rävellystä koko talven. Tänä talvena, kun vuodenvaihteen tienoilla jo oli pääkaupunkiseudulla enemmän lunta kuin koko viime talvena, osoittautui luistamattomilla pohjilla ajaminen aivan mahdottomaksi. En miettinyt kahta kertaa, kun vein saappaat suutarille. Samaa suosittelen jokaiselle, joka meinaa spoorissa ajaa enemmän kuin kerran tai kaksi. Se on sen arvoista.