ostin gessun Saksasta, kuka tuo Suomeen

Yleistä keskustelua enduroista

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

ylonve
Viestit: 69
Liittynyt: Ti Touko 15, 2007 5:22 pm
Pyörä: KTM 690 Enduro
Paikkakunta: Turku

ostin gessun Saksasta, kuka tuo Suomeen

Viesti Kirjoittaja ylonve »

Tuli sitten kännissä huudettua ebay.de stä gessu itselleni. Nyt tarvitsisi uittaa se Stutgartista Suomeen. Olisiko tietoa rekkaliikkeistä, jotka hoitaa pyörän Suomeen. Itse en lähde hakemaan.
Avatar
Pekkavee
Viestit: 4742
Liittynyt: Su Loka 10, 2004 9:04 pm
Pyörä: BMW R1100GS
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Pekkavee »

Tuonhan voisi joku foorumilainen käydä hakemassa.
Lento Stutgartiin ja pyörällä takaisin.
Ajomatkaa tulee Ruotsin kautta jotain 1900 km.

Saattaa tulla kyllä rekalla halvemmalla.

Millainen Gessu se on?

Pekka
:shock: :shock: :shock:
ylonve
Viestit: 69
Liittynyt: Ti Touko 15, 2007 5:22 pm
Pyörä: KTM 690 Enduro
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja ylonve »

R1100 GS -96, 55 tkm, musta.

Jos joku hakee 400 E:llä tuon pyörän kaikkine kuluineen, niin olkaatte hyvä.
Avatar
leppis
Viestit: 242
Liittynyt: Ma Heinä 02, 2007 7:46 pm
Pyörä: RaIli-lehmä
Paikkakunta: Ruasepori

Viesti Kirjoittaja leppis »

Ei sitä tuolta asti kannat oikein siihen hintaa menna hakemaan, kun papereihinki uppooaa jo helposti 150e..
Haku toiminnolla loytyy varmaa noita kuljetusfirmoja, niista ollu ennemminki keskustelua..
tahi sitte yhteys jojensuuhun
http://www.jepjep.fi
ylonve
Viestit: 69
Liittynyt: Ti Touko 15, 2007 5:22 pm
Pyörä: KTM 690 Enduro
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja ylonve »

Näin tuli laskettua itsekin. Jos haluaa vähänkään inhimillisen reissun, niin varmaan tuplat menee tuosta.
Avatar
Rapakko
Viestit: 969
Liittynyt: Ke Elo 24, 2005 11:36 pm
Pyörä: Triumph Tiger 1050 SE (ABS) 2010
Paikkakunta: Kokkola

Re: ostin gessun Saksasta, kuka tuo Suomeen

Viesti Kirjoittaja Rapakko »

ylonve kirjoitti:Tuli sitten kännissä huudettua ebay.de stä gessu itselleni.
:D :lol:
Soratie on kuuma, vai miten se laulu meni?
Avatar
jonkko
Viestit: 3551
Liittynyt: To Elo 03, 2006 9:55 pm
Pyörä: KTM 640 Adventure
Paikkakunta: Pargas

Re: ostin gessun Saksasta, kuka tuo Suomeen

Viesti Kirjoittaja jonkko »

Rapakko kirjoitti:
ylonve kirjoitti:Tuli sitten kännissä huudettua ebay.de stä gessu itselleni.
:D :lol:

Asiaaaa :lol: :lol: :lol:
MarkkuHoo
Viestit: 1134
Liittynyt: Su Helmi 05, 2006 10:42 pm
Pyörä: BMW R80GS Finnduro -90
Paikkakunta: Häme
Viesti:

Viesti Kirjoittaja MarkkuHoo »

Siellon teillä Turussa tällänen huolinta/kuljetusliike kuin AKV Agentur, joka kuljettaa pyöriä Saksasta eri tavoilla, ja veikkaan että hintahaitari saattaa mennä sinne 400 euron tuntumaan hyvinkin.

http://www.akv-agentur.fi/
ylonve
Viestit: 69
Liittynyt: Ti Touko 15, 2007 5:22 pm
Pyörä: KTM 690 Enduro
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja ylonve »

MarkkuHoo kirjoitti:Siellon teillä Turussa tällänen huolinta/kuljetusliike kuin AKV Agentur, joka kuljettaa pyöriä Saksasta eri tavoilla, ja veikkaan että hintahaitari saattaa mennä sinne 400 euron tuntumaan hyvinkin.

http://www.akv-agentur.fi/
500-550 E ottivat. Ei ole listan ykkösenä. Mielelläni käyttäisin, mutta pohjanmaalta saa halvemmalla.
jyrki
Viestit: 470
Liittynyt: Ma Loka 04, 2004 1:14 am

Re: ostin gessun Saksasta, kuka tuo Suomeen

Viesti Kirjoittaja jyrki »

jonkko kirjoitti:
Rapakko kirjoitti:
ylonve kirjoitti:Tuli sitten kännissä huudettua ebay.de stä gessu itselleni.
:D :lol:

Asiaaaa :lol: :lol: :lol:
Oma ensimmäinen pyörä (CX500) tuli ostettua eräänä kauniina keväisenä päivänä terassilla puhelinsoitolla. Siitä se lähtee...
Huono tie, parempi mieli.
ylonve
Viestit: 69
Liittynyt: Ti Touko 15, 2007 5:22 pm
Pyörä: KTM 690 Enduro
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja ylonve »

Taitaa olla kyllä Guntherikin kännissä. Mailivastaukset kestää 3 päivää ja puhelimeen ei vastata. Ei hyväksy pankkitilisiirtoa, vaan käteisellä pitää saada. Ei suostu kertomaan milloin pyörän voi hakea. Ei osaa kertoa onko rekisteröintipapereita olemassa. Pyörästä ei saa lisää kuvia. Onko tämä normaalia toimintaa, vaan pelkästään etelä-saksalaista manjana meininkiä.

Kyllä nyt korpeisi, jos ei olisi mitään pyörää alla. Odotellaan...
Zami
Viestit: 126
Liittynyt: Ti Heinä 22, 2008 12:50 pm
Pyörä: KTM 625 SXC
Paikkakunta: Malax

Viesti Kirjoittaja Zami »

Testaappa tuota. En oo koittanu koskaa mutta tuttu mies.

http://hautala-trading.com/fin/index.htm
RiiMi
Viestit: 1444
Liittynyt: Su Syys 25, 2005 11:46 am
Pyörä: Honda cbf 1000f
Paikkakunta: somero

Viesti Kirjoittaja RiiMi »

Kysys Kuljetus A Helenius Somero. Niiden autot ainakin ajelee
ympäri eurooppaa ja skandinaviaa , jos vaik jollain konstil paluukuormassa.
Any bike can be taken off road. The question is:
How much fun did you have doing it
vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

ylonve kirjoitti:Taitaa olla kyllä Guntherikin kännissä. Mailivastaukset kestää 3 päivää ja puhelimeen ei vastata. Ei hyväksy pankkitilisiirtoa, vaan käteisellä pitää saada. Ei suostu kertomaan milloin pyörän voi hakea. Ei osaa kertoa onko rekisteröintipapereita olemassa. Pyörästä ei saa lisää kuvia. Onko tämä normaalia toimintaa, vaan pelkästään etelä-saksalaista manjana meininkiä.

Kyllä nyt korpeisi, jos ei olisi mitään pyörää alla. Odotellaan...
Ainakin joidenkin suomijobbareiden mielestä saksalaiset ovat usein nihkeitä tekemään kauppaa. Poikkeuksiakin toki on.

Viime kaverini osti juurikin tuolta stutgartin lähettyviltä mopon ja englantia puhunut yksityinen myyjä hoiti mopoon kilvet yms valmiiksi, jolloin mulle riitti lentää stutgarttiin, tehdä koeajo ja antaa rahat kouraan.

Jos se ei ole kovin varma kielitaidostaan niin ehkei se siksi vastaa puhelimeen (jos englanniksi kommunikoitte), se ettei pyörästä ole mahdollista saada lisäkuvia ja ettei tilisiirto onnistu kuulostaa kyllä ehkä vähän huolestuttavalta. Vielä jos pyörästä ei ole papereita niin silloin viimeistään kannattaa jättää mopo ostamatta jo ihan senkin takia, että mopo voi vaikka olla varastettu. Toisaalta vaikkei se olisikaan varastettu niin et tule saamaan sitä kilpiin jos et saa mopon mukana mitään papereita.

Toverimme Hemmilähän asuu siinä 'lähettyvillä' oletko kysellyt josko hänennä olisi intoa käydä jututttamassa myyjää ja katsomassa onko mopo yhtään sitä miltä se näyttää. Rahansiirtokin olisi varmaankin turvallisempi ja helpompi tehdä hemmilän kun rekkakuskin kautta. Kaikki rekkakuskit kun eivät mielellään kuljettele ylimääräisiä tonneja mukanaan.
ylonve
Viestit: 69
Liittynyt: Ti Touko 15, 2007 5:22 pm
Pyörä: KTM 690 Enduro
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja ylonve »

Paperit löytyy kyllä, sen verran tuli updatea. Ilman niitä ei tietenkään voi hankkia - kyse oli enemmän kommunikaatio-ongelmasta - ilmeisesti kaveri piti asiaa niin itsestään selvänä. Nyt vastattiin puhelimeen.

Tilisiirto ei edelleenkään kelpaa - en ymmärrä, miksi. Luulisi olevan kaikista järkevin vaihtoehto myyjällekin. Suurin pelko on tällä hetkelle persiissä, että kaveri keksii jonkun tekosyyn, että ei voikaan myydä. Mene sitten pyörää hakemaan ja kaveri ilmoittelee, että meni jo. On niinkin käynyt.

Mitä todennäköisimmin ensi viikolla kuljetusfirman kaveri lyö rahat tiskiin, ottaa signeeraukset kauppakirjaan ja pyörä ja rekisteröintipaperit mukaan. Tämä tosin varmistuu vasta tällä viikolla. Kuulostaa uskomattoman hyvältä palvelulta, joten odotellaan. Koeajot jää väliin tällä kertaa - turha sitä on tuonne 1000 E:n koeajoa lähteä tekemään tämän hintaiselle pyörälle.

Mielelläänhän sitä pyytäisi "paikallista" Hemmilää apuun, mutta on aika paljon pyydetty tuollainen homma. Jos ei tuo rahojen kuljetus onnistu, niin sitten.

Kiitos jo tässä vaiheessa kaikille neuvonantajille - on ollut paljon apua.
Vastaa Viestiin