Mitä eroja Africa Twinin malleissa...
Valvojat: Jukka, Moderaattorit
- av2
- Viestit: 597
- Liittynyt: La Syys 09, 2006 1:11 pm
- Pyörä: Africa Twin XRV750 1997
- Paikkakunta: Helsinki
Tässä kuvaa eturattaasta. Ja BW:llä sanoivat että ketjut(DID) on aina niitattavissa ylipitkiä. Ei kyllä JT+DID paketeissa ole ylipitkiä muistaaksein.
- Liitteet
-
- ratas IMG_1775.jpg
- (184.77 KiB) Tiedosto ladattu 97 kertaa
-
- ratas IMG_1776.jpg
- (168.81 KiB) Tiedosto ladattu 105 kertaa
-
- ratas IMG_1778.jpg
- (229.24 KiB) Tiedosto ladattu 121 kertaa
XRV-97
Kyllä tuo on Hondan alkuperäinen ratas. Mulla on yks tuommonen ollu. Ja kyllä se ainaki passas RD04 ihan mainiosti. Muistelisin että numerot ulospäin tuoki olis pantava, vaikka siinä on se syvennys lukolle toisella puolella.
Omituista. Luulis kyllä että ketjut on varsin nättiä ottaa hyllystä oikean pituset. Vallankin jos ostaa vakioväleillä nuo rissat.
Omituista. Luulis kyllä että ketjut on varsin nättiä ottaa hyllystä oikean pituset. Vallankin jos ostaa vakioväleillä nuo rissat.
- sskog
- Viestit: 72
- Liittynyt: Su Helmi 26, 2006 2:05 am
- Pyörä: AT RD07x2, DR650SE
- Paikkakunta: Hamina
50hp->60hp
Jos VIN alkaa 3:lla silloin kyseessä on saksan 50hp versio, eli se helpompi versio tehdä täystehoinen.PilcQ kirjoitti:molekyyli kirjoitti:Entäpä RD07B?
Kuristettu 60 HP->50HP.
Onko kuristukset poistettavissa helposti?
Tuosta lähtee kuristus mattoveitsellä; kurkuissa kumilaatat joissa sormenmentävät reijät. Puukko käteen ja röörit auki.
Sami