Viikonlopun leirillä pyörä kävi tutuksi, ajoa liki 3,5h. On sitä voimaa edelleen törkeesti liikaa

, mutta tilasin nyt kuitenkin ensin Motokeitaalta Moosen progressiivisen kaasukapulan tähänkin, toimi se FR:ssä niin hyvin ja toisaalta jampin originelli kaasukapula kaipaakin uusimista. Sunnuntaina jo jarrusladista kaasusladiin meni nätisti, eikä koskaan yli, mutta mutka-ajo urassa on vaan liian herkkää - tuolla kaasukapulalla saa jonkin verran säädettävyyttä ja loput sitten ECUn pitelyllä.
Peukalo venähti jo la, silti oli su edelleen ilo ajella ja riemu pinnassa moneen otteeseen. On se vaan niin hienoo kun vaihteesta ja kierrosalueesta riippumatta aina nokka nousee vesimontun tms. yli kunhan antaa kaasulla käskyn, joten kartoilla säysiminen toivottavasti rajoittuu siihen 3000 rpm pisteeseen.
Tänään sain viimein purettua iskarit. Huomenna ehtinee paremmin, sorvailen keulaan 30mm matalammat ylätuet jousille ja rajoittimet männän varsien ympärille, taakse sitten 10mm holkki - madaltaa jo 32mm eli käytännössä 30mm rider sagissä. Linkut onkin todella progressiiviset, alussa suhde yli 3 ja 207mm kohdalla enää 2. Sitten pääseekin laittamaan Li akun kiinni, releet mahtuu akun viereen ja siitä sheivaan penkkirungosta kyttyrä niiden kohdalta pois - 50 mm madalluksen jälkeen ei tarvii enää tasamaalla polvitaipeesta roikkua päällä

Ilmanohjaimet levittää tankkia takapäästä molemmin puolin lk. 1cm, onneksi ne saa kavennettua likimain tankin tasalle.
E: No niin, lopullisessa varustuksessa tankki kaulusta vaille täynnä 120,2kg tuli punnistustulokseksi, joten osia punnitsemalla saatu arvio 120,3kg heittää vähän - liikaa nippusiteitä varmaan

Pari kiloahan tuosta tippuisi helposti napsimalla syylärin suojat pois, käsisuojat läpysköiksi, ohuemmat sisärenkaat ja kevyemmät ulkorenkaat (nyt 110/100 AC10 ja edessä joku desert). Startin poistolla kaikkine osineen ei kyllä saisi vakiostakaan pois kuin 4,5kg ja nyt kun Li akku kiinni, tästä enää alle 3kg. Joten kyllä tiukkaa tekisi päästä alle 115kg:aan, eikä YZ:n paino todellakaan ole saavutettavissa ilman tuhansien eurojen sijoitusta - jos silläkään.