R1200GS
Valvojat: Jukka, Moderaattorit
- mek
- Viestit: 2705
- Liittynyt: Ke Loka 22, 2008 3:07 pm
- Pyörä: V-Strom 800 DE
- Paikkakunta: Kempele
- Viesti:
Re: R1200GS
Uskaltaako Gessun runkoa hitsata, etteivät CAN-kilkkeet tms. kärähdä? Takarungon tarakan kiinnikkeeseen pitäisi heftata mutteri kiinni, kun pyöräytin jengat sileäksi rungosta. Akun kengät tietysti irti, mitä muuta voi/pitää huomioida, vai uskaltaako hitsata pyörää enemmän purkamatta lainkaan?
-
Marko Hemmilä
- Site Admin
- Viestit: 2618
- Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
- Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
- Paikkakunta: München, Saksa
- Viesti:
Re: R1200GS
Mulla on hitsattu moottorin korvake moottoriin ja edelliskerralla hitsattiin takarunkoon murtunut pakoputken kiinnike.mek kirjoitti:Uskaltaako Gessun runkoa hitsata, etteivät CAN-kilkkeet tms. kärähdä? Takarungon tarakan kiinnikkeeseen pitäisi heftata mutteri kiinni, kun pyöräytin jengat sileäksi rungosta. Akun kengät tietysti irti, mitä muuta voi/pitää huomioida, vai uskaltaako hitsata pyörää enemmän purkamatta lainkaan?
Ei mitään ongelmaa ollut, mutta ennen hitsausta irroitin akun, tankin alta kaikki liittimet (ABS yms) sekä mittariston liittimen.
Re: R1200GS
Maadoitus kaapelin laittaisin mahdollisimman lähelle hitsattavaa kohtaa jotta hitsausvirta ei seikkaile pitkin pyöräämek kirjoitti:Uskaltaako Gessun runkoa hitsata, etteivät CAN-kilkkeet tms. kärähdä? Takarungon tarakan kiinnikkeeseen pitäisi heftata mutteri kiinni, kun pyöräytin jengat sileäksi rungosta. Akun kengät tietysti irti, mitä muuta voi/pitää huomioida, vai uskaltaako hitsata pyörää enemmän purkamatta lainkaan?
-
GSR600
- Viestit: 279
- Liittynyt: Ti Helmi 15, 2011 10:45 pm
- Pyörä: BMW R 1200 GSA LC
- Paikkakunta: Huittinen
Re: R1200GS
Blackbird kirjoitti:Gessun rangenäyttö?
Ajoinpa tuon ajotietsikan range näytön viivoille asti jolloin viimeinenkin täppä häipyi bensamittarista. Sitten suoraan mittarille ja onnistuin tankkaamaan keskituella 18l, siten että bensataso oli ehkä sentin sen punaisen kaulan alapään yläpuolella.
Oliko tankissa vielä 2l bensaa ennestään? Entä onko joku kokeillut kuinka pitkälle gessu vielä menee, kun range näyttää jo pelkkää viivaa? Tämä toki voi olla yksilöllistä.
Tuli itsekin tehtyä tuo Range 0 km testi.
Tankkauksen jälkeen ajettu 352 km ja näytössä Range 0 km.
Tankkiin sain mahtumaan piripintaan tankkaamalla 18,7 litraa.
Jos tankkiin mahtuu se n. 20 litraa niin noin 20 km minun pyörällä
vielä pääsee kun näyttöön tulee Range 0km.
Eli aika tarkka se ainakin minun pyörässä on ja ehkä ihan hyvä että pieni virhe siinä on ja nimenomaan
tähän suuntaan.
R1200GS
Testasin viime kesänä rangea ja mukana oli 3 ltr varabensaa. Rangen nollanäytön jälkeen ajoa tuli 38 km ennen kuin sammahti. Nythän siin GS911-laitteessa on tuon polttoainemittauksen kalibrointi. Hankalahkosti toteutettu kun se mittaliuska pitää saada rutikuivaksi.
Re: R1200GS
tänään laitettiin pyörään uusi anturi paikalleen. Kannattaako pitää talvisäilytyksessä tankki täynnä/tyhjänä vai onko mitään merkitystä anturin keston kannalta ?
-
Blackbird
- Viestit: 22
- Liittynyt: Su Elo 26, 2012 7:03 pm
- Pyörä: R1200GS -13 & XX -04
- Paikkakunta: Espoo
Re: R1200GS
Eli jos Gessu vie pyöreästi sen 5l sataselle, niin rangen nollautuessa tankissa on vielä litra, pari, bensaa. Täsmäisi tuon minunkin experimentin mukaan. Täytyypä joskus ottaa varabensa mukaan ja kokeilla ihan kuivaksi.juhhyto kirjoitti:Testasin viime kesänä rangea ja mukana oli 3 ltr varabensaa. Rangen nollanäytön jälkeen ajoa tuli 38 km ennen kuin sammahti. Nythän siin GS911-laitteessa on tuon polttoainemittauksen kalibrointi. Hankalahkosti toteutettu kun se mittaliuska pitää saada rutikuivaksi.
Re: R1200GS
En suosittele ajamaan aivan kuivaksi tankkia.Kuulemma ruiskusuuttimet rikkoontuvat herkästi jos pääsevät kuivumaan.Blackbird kirjoitti: Täytyypä joskus ottaa varabensa mukaan ja kokeilla ihan kuivaksi.
R1200GS
No kannattaa olla varovainen joka tapauksessa. Jos moottori ei saa polttoainetta, niin ei kyllä pyörikään yhtään. Eli kun ruisku viimeisen kerran spruuttaa, niin kone kyllä sammuu siihen. Mutta jokainen omalla vastuulla testaa, huomioiden myös liikennetilanteen (motarilla ei kannata testailla).Paulijes kirjoitti:En suosittele ajamaan aivan kuivaksi tankkia.Kuulemma ruiskusuuttimet rikkoontuvat herkästi jos pääsevät kuivumaan.Blackbird kirjoitti: Täytyypä joskus ottaa varabensa mukaan ja kokeilla ihan kuivaksi.
Re: R1200GS
Ei siitä ole kuin arvailuja mikä sen anturin hajottaa, kun ei edes tiedetä mikä siinä hajoaa.talkku kirjoitti:tänään laitettiin pyörään uusi anturi paikalleen. Kannattaako pitää talvisäilytyksessä tankki täynnä/tyhjänä vai onko mitään merkitystä anturin keston kannalta ?
Oma henkilökohtainen veikkaukseni on virtapiikki jonka aiheuttajana on omistajan omat sähköviritykset. Hyvin usein näiden foorumi juttujen kommenteista on voinut lukea että oli tekemässä tai pyörään oli juuri tehty jotain omia juttuja kun se anturi päätti lopettaa toimintansa.
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FIN-F-FL-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT
M-MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FIN-F-FL-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT
M-MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
-
Marko Hemmilä
- Site Admin
- Viestit: 2618
- Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
- Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
- Paikkakunta: München, Saksa
- Viesti:
Re: R1200GS
Ajoin Islannissa tankin ihan rutikuivaksi. Kone sammui, mutta heiluttelun ja kallistelun jälkeen käynnistyi vielä puolenkymmentä kertaa niin pääsin viimeiset 10km tankille ilman lykkäämistä. Tämän jälkeen suuttimet on toimineet ilman ongelmia yli 80tkm.juhhyto kirjoitti:No kannattaa olla varovainen joka tapauksessa. Jos moottori ei saa polttoainetta, niin ei kyllä pyörikään yhtään. Eli kun ruisku viimeisen kerran spruuttaa, niin kone kyllä sammuu siihen. Mutta jokainen omalla vastuulla testaa, huomioiden myös liikennetilanteen (motarilla ei kannata testailla).Paulijes kirjoitti:En suosittele ajamaan aivan kuivaksi tankkia.Kuulemma ruiskusuuttimet rikkoontuvat herkästi jos pääsevät kuivumaan.Blackbird kirjoitti: Täytyypä joskus ottaa varabensa mukaan ja kokeilla ihan kuivaksi.
Tietenkin jos jatkuvasti ajaa kuivaksi niin saattaa jotain tapahtua...
Re: R1200GS
Jaa-a, nyt ollaan ikuisuuskysymyksien äärellä.talkku kirjoitti:tänään laitettiin pyörään uusi anturi paikalleen. Kannattaako pitää talvisäilytyksessä tankki täynnä/tyhjänä vai onko mitään merkitystä anturin keston kannalta ?
Puuhakkaat kotimekaanikot maailmalla on päätelleet että anturiliuskaan tulee pienen pieniä halkemia, siksi liuskan saa korjattua antamalla sille sopiva räpsy pietsosähköä.
BMW on taas syyttänyt yleisemmin bensiinin lisäaineistuksen liuskalle aiheuttamaa kemiallista reaktiota. Alueelliset erot ovat suuria, siksi ongelman toisintaminen on BMW:n mukaan hankalaa ja liuskoja menee toisilla alueilla enemmän.
Meneekö liuska sitten nopeammin kelvottomaksi siksi, että se ui jatkuvasti etanolibensassa vai siksi, että se uitetaan etanolibensassa ja annetaan sitten kuivua, sitä ei kai tiedä varmasti kukaan. Jossain vaiheessa se pettää joka tapauksessa, siksi BMW heivasi anturin mäkeen ja korvasi sen koholla.
Jos pyörä seisoo talvella niin tokkopa tankillinen pienkonebensaa ainakaan tilannetta pahentaa.
-
tunturisport
- Viestit: 65
- Liittynyt: Pe Kesä 16, 2006 11:09 am
- Pyörä: BMW R 1200 GS
- Paikkakunta: Kuopio
Vesipyssyn koeajo
Pääsimpä minäkin vesigessua testaamaan. Kolme tuntia kohelsin Jyväskylän seudun sorateitä. Vaikutelma oli vähän ristiriitainen, monessa kohtaa oli pyörä parantunut, mutta kaikki ei. Vertailukohtana on 1200 GS Adventure vuodelta 2006, jolla olen ehtinyt leikkiä 80 000 km.
Hyvää uudessa:
-Moottori värinätön, vääntökäyrä tasainen. Ei enää sitä kiusallista. 4200 - 4500 rpm vääntökuoppaa. Paljon aiempaa kierrosherkempi ja voimaa rutkasti enämpi (ja rutkasti liikaa).
-Etupään jousitus/iskari aiempaa mukavampi, ei lyö käsille kuten vanhassa joskus.
-Ajoasento hyvä.
-Tuulisuoja hyvä (tosin pyörässä oli korkeampi malli, peruskatetta en päässyt kokeilemaan).
-istuin aiempaa paremmin muotoiltu. Lie tukevammin topattu kuin oman adven penkit.
-tosi hauska kanttailla asfalttitiellä
Huonoa uudessa:
-kytkin-vaihteistopaketti oli suurin pettymys. Tietysti märkä monilevykytkin on erilainen kuin kuiva yksilevyinen, mutta silti. Ykkösvaihteen polkaisu säikäytti naakat siivilleen Saarijärvellä asti. Kakkoselle vaihdettaessa teki mieli katsoa taakse, kuinka monta osaa jäi tantereelle. Vapaata piti välillä etsiä tovi.
-moottorissa oli yllättävän kovat mekaaniset äänet. Pitkät nokkaketjutko siellä rallattivat? Myös pakoäänet ovat turhan kovat.
-soralla etupää tuntui "hakevan" aiempaa enemmän. Syytän aiempaa leveämpää rengasprofiilia (?).
Uusi laite on minusta jotenkin kadottanut BMW:lle tyypillisen herrasmiesluonteen. On aikaisempaa katupainotteisempi. Mutta varmasti on paljon kuskeja, jotka siitä tykkäävät.
Hyvää uudessa:
-Moottori värinätön, vääntökäyrä tasainen. Ei enää sitä kiusallista. 4200 - 4500 rpm vääntökuoppaa. Paljon aiempaa kierrosherkempi ja voimaa rutkasti enämpi (ja rutkasti liikaa).
-Etupään jousitus/iskari aiempaa mukavampi, ei lyö käsille kuten vanhassa joskus.
-Ajoasento hyvä.
-Tuulisuoja hyvä (tosin pyörässä oli korkeampi malli, peruskatetta en päässyt kokeilemaan).
-istuin aiempaa paremmin muotoiltu. Lie tukevammin topattu kuin oman adven penkit.
-tosi hauska kanttailla asfalttitiellä
Huonoa uudessa:
-kytkin-vaihteistopaketti oli suurin pettymys. Tietysti märkä monilevykytkin on erilainen kuin kuiva yksilevyinen, mutta silti. Ykkösvaihteen polkaisu säikäytti naakat siivilleen Saarijärvellä asti. Kakkoselle vaihdettaessa teki mieli katsoa taakse, kuinka monta osaa jäi tantereelle. Vapaata piti välillä etsiä tovi.
-moottorissa oli yllättävän kovat mekaaniset äänet. Pitkät nokkaketjutko siellä rallattivat? Myös pakoäänet ovat turhan kovat.
-soralla etupää tuntui "hakevan" aiempaa enemmän. Syytän aiempaa leveämpää rengasprofiilia (?).
Uusi laite on minusta jotenkin kadottanut BMW:lle tyypillisen herrasmiesluonteen. On aikaisempaa katupainotteisempi. Mutta varmasti on paljon kuskeja, jotka siitä tykkäävät.
13 edessä ja kakskasi takana
Re: R1200GS
Moi.Onko Gessu miehet vaihtaneet jakoketjuja tai kiristimiä ja millä kilsa määrällä, omassa -07 GSA .ssa nyt 95000km ja lämpösenä ralatta iloisesti,en tiedä onko siitä vielä mitään haitta mutta voishan mieleistä pyörää vähän huoltaakin.1150 gessuun sai päivitettyjä kiristimiä mitenköhän kakstoistaseen?
T.Make
T.Make
Re: R1200GS
Eiköhän noilla kilometreillä kannata vielä keskittyä ajamiseen...
Kunkusta sanottua:" Tämän tyyppisiä heppuja, jotka ovat omasta mielestään aina oikeassa on foorumit pullollaan. Pitäisi vaan vaieta tuollaiset häiriköt hiljaisiksi mutta kun ei voi."