Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Täällä voit esitellä oman rakennusprojektisi ja kadehtia muiden projekteja.

Valvoja: Moderaattorit

Vara-A
Viestit: 67
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2008 6:17 pm
Pyörä: Dominaattori
Paikkakunta: Tampere

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Vara-A »

Eipä ole pitkään aikaan tullut kirjoiteltua projektin etenemisestä. :oops:

Runko ja takahaarukka saivat alkuvuodesta päällensä kiiltävän mustan pulverimaalin, joka ainakin vielä tällä hetkellä vaikuttaa hyvälaatuiselta työnjäljeltä. Tämän jälkeen alkoikin armoton osien puhdistus liuotinpesuaineella. Aivan uskomattoman paskakerros oli moottorin ja kateosien pinnoilla.

Moottoriin ei tällä hetkellä tehty mitään huoltotoimenpiteitä. Mieli teki avata kansi, mutta tulin kuitenkin siihen tulokseen, että kun ei ylimääräisiä ääniä koneesta kuulunut niin sitä ei tarvitse tehdä. Ainoastaan venttiilien säädöt pitää tarkastaa ja vaihtaa öljyt ja suodatin. Myös kaasari avattiin, mutta sekin oli aivan puhdas.

Sitten alkoikin jo kateosien valmistelu maalausta varten. 180 ja 360 karkeilla vesihiomapapereilla käytiin lävitse takalokari, huggeri, tankki, uusi maski ja etulokari. Hieman jouduimme pakkeliakin näyttämään tankille ja huggerille, jotka olivat pientä osumaa saaneet. Tankkiin oli tullut pieni kolhu ilmeisesti pyörän kaaduttua paikallaan ja huggeri oli saanut kivistä osumia osakseen niin paljon että se oli jonkin verran halkeillut. Uutta en kuitenkaan ostanut vaan pakkeloin ja hioin vanhan ja laitan sen vielä kiinni.

Yritän kirjoitella lisää tekstiä kuvien kanssa vielä illemmalla...
Liitteet
pulverimaalattu runko.jpg
(395.72 KiB) Tiedosto ladattu 255 kertaa
moottorin puhdistusta.jpg
(396.21 KiB) Tiedosto ladattu 216 kertaa
takalokari vesihiottuna.jpg
(374.09 KiB) Tiedosto ladattu 208 kertaa
tankin vesihiontaa.jpg
(295.3 KiB) Tiedosto ladattu 219 kertaa
Jonkinlainen smoto- projekti aluillaan (vaiheessa edellisten omistajien jäljiltä)
Vara-A
Viestit: 67
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2008 6:17 pm
Pyörä: Dominaattori
Paikkakunta: Tampere

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Vara-A »

Dodiin.

Seuraava ongelma projektissa oli linkuston laakerien uusiminen. Vanhat olivat pääosin niin huonossa kunnossa kaikilta osin: laakerit, osa tiivisteistä ja laakerien holkit olisi pitänyt uusia ja Hondan ääliöt insinöörit olivat valinneet laakerien kooksi 17.5*24.5*22 jollaisia ei tarvikkeina löydä mistään. Eräs NTN-laakerien jälleenmyyjä jonka löysin ei edes viitsinyt kysellä hintoja valmistajalta, koska laakereita hän olisi minulle saanut myydyksi vain 6 kpl. Joten ei muuta kuin Hondalle kyselemään hintoja. Paska meinasi valahtaa housuun kun varaosatiskin takana ollut myyjä kertoi yhden laakerin hinnaksi 26 euroa. :cry: Pikainen laskutoimitus kertoi että holkkien ja tiivisteiden kanssa hinta olisi kivunnut n. 250 euroon ja se oli minun periaatteilleni (ja lompakolleni) kyseisistä osista liikaa.

Onneksi löysin tämän forumin kautta myynti-ilmoituksen FMX:n linkustosta, takaiskarista ja takahaarukasta, jotka pienen tinkauksen jälkeen lunastin itselleni. Alunperin tarkoituksena oli olosuhteiden pakosta ostaa vain liunkusto, mutta loppujenlopuksi minulle päätyi koko läjä. Sitten huomasin sovittelevani jo FMX:n takaiskariakin paikoilleen. Eihän se säädöiltään sen parempi ole kuin vanhakaan, mutta on sentään 13 vuotta tuoreempi. Linkuston mitat olivat sen verran erilaiset ja se on FMX:ään asennettu eripäin kuin Domin linkusto, että ainut vaihtoehto oli alkaa hieman modaamaan uutta linkustoa. Rungon kiinnikkeiden uudelleen teko ei tullut kyseeseen, koska runko oli jo maalattu. Joten ei muutakuin rälläkkä käteen ja FMX:n linkustoa yhdestä kohtaa kapeammaksi. Sitten piti vaihtaa vielä uuden ja vanhan iskarin kesken alakiinnityshaarukka, koska vanhassa se oli hieman lyhyempi ja tuo muutama milli oli ratkaisevaa, jotta uusi linkusto ja iskari ei ottaisi runkoon kiinni. Saa nähdä kuinka toimii käytännössä.

Toivottavasti jaksoitte lukea. Lisää tarinaa seuraa illemmalla.
Liitteet
linkustojen vertailua.jpg
(336.87 KiB) Tiedosto ladattu 225 kertaa
modattua linkustoa.jpg
(338.07 KiB) Tiedosto ladattu 197 kertaa
iskarit.jpg
(339.73 KiB) Tiedosto ladattu 190 kertaa
paikoilleen mahtuivat.jpg
(688.47 KiB) Tiedosto ladattu 164 kertaa
paikoilleen mahtuivat.jpg
(688.47 KiB) Tiedosto ladattu 164 kertaa
Jonkinlainen smoto- projekti aluillaan (vaiheessa edellisten omistajien jäljiltä)
Vara-A
Viestit: 67
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2008 6:17 pm
Pyörä: Dominaattori
Paikkakunta: Tampere

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Vara-A »

Seuraavaksi kaveri ruiskuttikin kateosien päälle hiontavärin, jonka jälkeen pääsin taas hiomaan. Mikäs sen mukavampaa.. Hiontaväriä ei tarvinnut kuin hieman pyyhkäistä paperilla, joten iso homma se ei ollut.

Biltemasta tarttui matkaan uusi ohjaustanko ja kuvassa näkyvä led-takavalo. Toivottavasti kestää edes jonkin aikaa ettei tulisi tehtyä turhaa työtä sen paikoilleen sovittamisessa. Uusi takavalon teline taiteltiin paksusta alumiinilevystä joka pultattiin takarunkoon kiinni. Takalokarin kanssa mallailtiin ja levyä taivutettiin asteittai, että mikään ei hankaa mihinkään ja lopputulos näyttää minusta hyvältä. Nyt pitäisi vielä ostaa oransseilla kuvuilla olevat minivilkut taakse, kun eteen sellaiset jo löytyvät. Kirkkaita ledihässäköitä en mielelläni näkyvyyssyistäkään mopoon laittaisi.

Vanteet päätimme töitä pelkäämättöminä ihmisinä kiillottaa (mikä tällä hetkellä jo hieman kaduttaa). Aluksi koitin poistaa maaleja rautakaupasta löytyneellä maalinpoistoaineella, jonka annoin vaikuttaa useita tunteja ennen poistoyrityksiä. Painepesurilla ei ollut mitään vaikutusta vain hieman pehmenneeseen maalipintaan, joten päädyin hinkkaamaan metallilastalla enimmät maalit pois vanteista. Tämäkin vaati usean käsittelyn... Olinko sitten liian hätäinen (eli olisiko pitänyt odottaa aineen vaikuttavan pidempään) vai oliko minulla vain huonoa maalinpoistoainetta, se jäi nyt arvoitukseksi. Porakoneella ja kuvassa näkyvällä laikalla lopulta maalit lähtivät iloisesti.

Sitten kun saimme vanteista maalit pois niin kiinnitimme puhdistetun kaasarin ja ilmanputsari/akkukotelon paikoilleen. Nyt voisikin jo alkaa kiinnittämään johtosarjaa takaisin pyörään. Sitten kaveri ruiskuttikin etupään kolmiopaloille ja pulverista jääneille moottorin kiinnikkeille mastonin mustaa päälle, joten seuraavalla tallireissulla saadaankin etupäätä kasaan ja moottori kiinnitettyä kunnolla.

Vara-A kuittaa ja lähtee hiomaan takavannetta parvekkeelle... :|
Liitteet
takalokari hiontavärissä.jpg
(264.13 KiB) Tiedosto ladattu 202 kertaa
huggeri hiontavärissä.jpg
(272.19 KiB) Tiedosto ladattu 180 kertaa
takavalon mallailua.jpg
(334.65 KiB) Tiedosto ladattu 219 kertaa
vanteen puhdistusta maaleista.jpg
(370.08 KiB) Tiedosto ladattu 213 kertaa
kaasari ja ilmansuodatinkotelo kiinni.jpg
(384.27 KiB) Tiedosto ladattu 248 kertaa
mastonia virtalukkoon.jpg
(348.08 KiB) Tiedosto ladattu 216 kertaa
Jonkinlainen smoto- projekti aluillaan (vaiheessa edellisten omistajien jäljiltä)
Avatar
Spine of god
Viestit: 32
Liittynyt: Su Elo 10, 2008 9:37 pm
Pyörä: KTM LC4
Paikkakunta: Helsinki

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Spine of god »

Lisää kuvia heti kun etenee!!! hyvä tulee tästä! :mrgreen:
Vara-A
Viestit: 67
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2008 6:17 pm
Pyörä: Dominaattori
Paikkakunta: Tampere

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Vara-A »

Yksinpuhelu jatkukoon... :cry:

Laitoin alkuviikosta renkaat tilaukseen Mynetmotosta, joten ensiviikolla pitäisi niiden saapua ja nyt on tavoitteena saada mopo ensiviikolla ajoon. Saa nähdä että miten käy... Renkaiksi tilasin Pirellin Diablot. Vanteiden hionta on edennyt hiljalleen, mutta mitään peililiiltävää blinblingiä on turha ainakaan tänä kesänä odottaa. Kun edes kiiltämään saisi jotenkuten.

Edelliseltä tallikerralta en ole veljen kamerasta vielä kuvia saanut, mutta laitetaan nyt tämänkertaiselta reissulta. Aluksi laitoimme mustaksi maalatut moottorin kiinnikkeet kiinni ja kiristelimme kaikki kiinnityspultit kunnolla. Tämän jälkeen rupesimme kiinnittämään etupään osia. Ensin rasvasimme ohjauslaakerit kunnolla ja laitoimme ne paikoilleen etuputkien kera, jonka jälkeen saikin uuden ohjaustangon kiinnittää kahvoineen ja namiskoineen paikoilleen.

Uuden mittarin kiinnike löysi muokattuna paikkansa ohjaustankoon kiinnitettynä. Rälläkkä käteen ja sopiva alumiinilatta kiinnikkeeseen ja mittariin kiinni ja lopputuloksena on hyvin tangon takaa näkyvä, ja uuden valon kanssa paikoilleen mahtuva mittaristo.

Takavalon, kilven valon ja takavilkkujen johdotukset olivat ensimmäisenä vuorossa sähköjen uusimisessa. Kaikki ylimääräiset liitokset saivat tinaa yllensä ja suojasin ne siististi kutistesukilla ja sähköteipillä. Sitten olikin vuorossa johtosarjan pujottaminen. Ajattelin muokata johtosarjaa paikoillaan, jotta kaikki haarat ja ylimääräiset mutkat ovat varmasti kohdallaan ja oikean mittaisia. CDI-boksi, sulakerasia löytävät paikkansa penkin alta osapuilleen kuvassa näkyvästä paikasta. Releet sijoitan niiden takapuolelle alumiinilevyn päälle. Tällöin johtohelvetti maskin takana vähenee huomattavasti. Kyllä muuten otti päähän repiä vanhoja teippejä johtosarjasta irti... :x

Toivottavasti muistan vielä huomenna että mihin vaiheeseen jäin johtosarjan modaamisessa.

Edit: Mitäs olette mieltä kuvien linkittämisestä? Onko nykyinen tapa hyvä vai laitanko kuvat aukeamaan suoraan tekstin sekaan oikeisiin paikkoihin, ettei niitä tarvitse klikkailla auki :?:
Liitteet
Etupäätä paikoilleen.jpg
(432.9 KiB) Tiedosto ladattu 258 kertaa
Mittarin kiinnitys alta.jpg
(359.58 KiB) Tiedosto ladattu 221 kertaa
Näkymä tangon takaa.jpg
(283.13 KiB) Tiedosto ladattu 264 kertaa
Takapään johduksia.jpg
(393.36 KiB) Tiedosto ladattu 212 kertaa
CDI boksin ja sulakerasian uudet paikat.jpg
(421.15 KiB) Tiedosto ladattu 246 kertaa
Jonkinlainen smoto- projekti aluillaan (vaiheessa edellisten omistajien jäljiltä)
Avatar
Spine of god
Viestit: 32
Liittynyt: Su Elo 10, 2008 9:37 pm
Pyörä: KTM LC4
Paikkakunta: Helsinki

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Spine of god »

Siistiä jälkeä! toivottavasti renkaat tulee pikaisesti, niin pääset ajelemaan :)
Vara-A
Viestit: 67
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2008 6:17 pm
Pyörä: Dominaattori
Paikkakunta: Tampere

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Vara-A »

Ja taas hieman jatkoa... Pääsin tänään koittamaan erään kaverin motorengastuksella olevaa 525 EXC:tä ja hymy on vieläkin korvissa. 8) Nokka meinasi väkisin nousta taivasta kohti isommallakin vaihteella. Tästä se oman mopon ajoon laittamis-innostus vain nousi, vaikka samanlaisiin suorituksiin ei Domilla kertakaikkiaan pysty.

Toinen kaveri sai tänään maalattua ja lakattua kaikki kateosat ja ne saapuvat tallille varmaan heti maanantaina, joten niitäkin saa kohtapuoliin kiinnitellä paikoilleen. Sähköjen selvitys jatkui ja yksitellen uusin johtoja, jotta ei itselle jäisi virheen mahdollisuutta vetää mitään piuhoja ristiin. Lopulta seuraavat osat mahtuivat (sulassa) sovussa penkin alle: CDI-yksikkö, sulakerasia, ajovalojen ja vilkun releet. Johdotuksille jäi hieman ahtaat oltavat, mutta paikoillaan ovat ja toivottavasti myös pysyvät.

Johtosarjan suojaamiseen käytin mustaa spiraalia, jonka päälle vedin vielä reilun kerroksen teippiä. Toivottavasti kestää. Aivan valmiiksi en johdotuksia saanut, mutta enää ei jäljellä ole kuin uuden mittariston, ajovalon ja etuvilkkujen kytkennät. Niillekkin johdotukset on vedetty valmiiksi. Ei muutakuin johdoista ylimääräinen mitta pois ja tarvittavat haaroitukset ja edessä onkin testaus. Sitten tuleekin äitiä ikävä jos jotain vikaa ilmenee...

Kyllä tässä vielä hommaa on...
Liitteet
Sähköhilut uusilla paikoillaan.jpg
(427.51 KiB) Tiedosto ladattu 226 kertaa
Suojattu johtosarja.jpg
(444.1 KiB) Tiedosto ladattu 217 kertaa
Jonkinlainen smoto- projekti aluillaan (vaiheessa edellisten omistajien jäljiltä)
Vara-A
Viestit: 67
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2008 6:17 pm
Pyörä: Dominaattori
Paikkakunta: Tampere

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Vara-A »

Saa tätä projektia muutkin kommentoida... Mielipiteet ja neuvot ovat enemmän kuin tervetulleita. Aina on mukava lukea muiden mietteitä omasta tekemisestä. Ties vaikka oppisi jotain eikä aina menisi perse edellä puuhun... :lol:

Tänään kävin hakemassa kateosat kaverinkaverin tallilta, jossa ne olivat eilen saaneet värin ja muutaman kerroksen lakkaa päällensä. Täytyy sanoa että alunperin kyseisenlaista väriä ei todellakaan ollut suunnitelmissa laittaa katteisiin, mutta nyt olen todella tyytyväinen väriin. Ei luulisi samanlaista tulevan toista vastaan... Nyt sormet syyhyävät että pääsisi laittamaan niitä kiinni.

Sain minä tänään jotain konkreettisesti aikaiseksikin. Takavanne on nyt viimeinkin pyyhkäisty koneella, 180, 320, 600 ja 1200 karkeuksisilla vesihiomapapereilla. Nyt tuntuu siltä että sormet ovat lyhentyneet ainakin sentin ja koko mies parikymmentä senttiä kyyryssä parvekkeella hiomisesta. Äsken vielä hinkkasin vanteen hammastahnan ja rätin kanssa ja liitteenä oleva kuva kertokoon tuloksen. Kohtuullisen tyytyväinen olen tulokseen, mutta samalla pelottaa pari seuraavaa iltaa etuvanteen kanssa... Niiden jälkeen en varmaan pääse enää mopon selkään ja jos pääsen niin sormet eivät todellakaan ylety kytkin ja jarruvivuille.

Sitten kaipaisin neuvoja: millä vanteet kannattaisi käsitellä etteivät ne tummuisi :?: Jollain vahalla?
Liitteet
Takavanne.jpg
(405.62 KiB) Tiedosto ladattu 254 kertaa
Jonkinlainen smoto- projekti aluillaan (vaiheessa edellisten omistajien jäljiltä)
Vara-A
Viestit: 67
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2008 6:17 pm
Pyörä: Dominaattori
Paikkakunta: Tampere

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Vara-A »

Vaikeuksien kautta (ainakin väliaikaiseen) voittoon.

Sähköt sain taiteiltua viimeinkin kuntoon (niin ainakin tuolloin luulin) ja loppusuora häämötti.

Etuvanteen hiomisessa meni täysin hermot kun ulkona oli hellekelit. Joten siitä ei tullut läheskään niin kiiltävää kuin takavanteesta, mutta onpahan ensi talvellekkin jotain tehtävää... Syynä kiiltämättömyyteen on varmasti koneella jätetyt isommat hiomajäljet tai kertakaikkiaan malttamattomuus hioessa ennen siirtymistä aina hienompaan paperiin. Noh, näillä mennään tämä kesä.

Jarrunesteiden vaihto olikin helppo homma. Sain kaverilta varmuuden vuoksi lainaan Stormilta ostetun hienon ilmauslaitteen, mutta sitä emme käyttäneet lainkaan, koska perinteinen pumppausmenetelmä toimi hyvin. Etujarrusta löytyi isot paskaklöntit jotka juuri ja juuri tulivat reiästä ulos, joten turhaan ei sitä hommaa tehty. Uuden sytytystulpan vaihto olikin ikävä homma. Kunnollista tulpanavaajaa ei tähän hätään ollut ja Domissa tulppa on paskamaisesti runkoputken takana syvässä montussa. No, kiroisanoilla siitä selvisi.. Sitten vielä venttiilien säätö (toivottavasti ovat edes sinneppäin) ja öljynsuodattimen vaihto ja uudet öljyt koneeseen.

Viimeinkin vuoroon tuli kateosien kiinnitys. Osia kosketeltiin kuin sitä kipeää ***lua, jottei uusi ja hieno maalipinta kärsisi. Sitten pääsikin viimein laittamaan uudet laakerit vanteisiin sen jälkeen laitattamaan kumit vanteille. Hurjalla motivaatiolla vanteet mopoon kiinni ja nopeusmittarin anturi ja magneetit paikoilleen jarrulevyn kuusiokolopulttien kantoihin. Pyörä pois nosturilta ja putki kiinni. Saumakohtiin pyyhkäisin Bilteman pakoputken tiivistysmössöä. Sitten kämmenet hioten käynnistämään, ja lähtihän se helposti!

Parinkymmenen kilometrin ajon jälkeen Domi kuitenkin sammui yhtäkkiä ja minusta tuli jalkamies... Ja tämä tapahtui tietysti 21.15 eli en saanut edes kaljapäkkiä kyseiseltä huoltsikalta enää... Sinne se jäi huoltoaseman pihalle vuorokaudeksi ennenkuin kaverin kanssa kuskattiin se pakulla takaisin tallille motivoitunutta korjaajaa odottamaan. Oma moka oli johdotuksissa ja maadoitusvian korjaamisen jälkeen johtosarja, tankki, penkki ja maski paikoilleen ja uudelleen käyntiin.

Uutta ja toivottavasti menestyksekkäämpää koeajoa odottaen...
Liitteet
Etuvanteen hiomista.jpg
Konttori.jpg
Etupyörä.jpg
Takapyörä ja putki.jpg
Valmis Domi edestä.jpg
Valmis Domi sivulta.jpg
Jonkinlainen smoto- projekti aluillaan (vaiheessa edellisten omistajien jäljiltä)
Avatar
Spine of god
Viestit: 32
Liittynyt: Su Elo 10, 2008 9:37 pm
Pyörä: KTM LC4
Paikkakunta: Helsinki

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Spine of god »

Onpa se komia :shock:

+1
Sakkeus
Viestit: 346
Liittynyt: La Helmi 10, 2007 8:19 pm
Pyörä: KTM 640 Sumo enskavantein
Paikkakunta: Raahe

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Sakkeus »

Tuotahan ei raaski kurakkoon ees viedä, on sen verta komee!
Vitosen vinkki: jos meinaat kumminkin käydä kuraileen tolla niin laita tankin pintaan polvien kohdalle kiveniskuteippiä, vaikka läpinäkyvää. Mulla tuli tohtorissa hiekka/kura ajelujen jäljiltä polvenkohdilta pellit näkyviin tankista. Tullu vissiin liikaa puristettua tankkia polvilla? :lol:
Vara-A
Viestit: 67
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2008 6:17 pm
Pyörä: Dominaattori
Paikkakunta: Tampere

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Vara-A »

Sakkeus kirjoitti:Tuotahan ei raaski kurakkoon ees viedä, on sen verta komee!
Pitkästä aikaa.. Kiitoksia kehuista. Täytyy tunnustaa, että kaikki kurakot yritetään kiertää tuolla pyörällä kaukaa. :lol: Joten sikäli Domin alkuperäinen tarkoitus on kadonnut, mutta toivottavasti minua ei sen vuoksi häädetä täältä kurapyöräfoorumilta. :oops:

Uusintakoeajo sujui (hieman) paremmin kuin ensimmäinen: pääsin tallilta kotiin, mutta loppumatkalla ei valot, vilkut ja mittari enää toimineet ja kun sammutin Domin kotipihassa ja yritin uudelleen käyntiin niin ei jaksanut pyörittää... Tässävaiheessa kasvoi noin metrin mittainen ky**ä otsaan jonka kanssa raahauduin vain sisälle itkemään.

Syyksi paljastui onneksi vain huonot liitokset laturilta, joten isoa vikaa ei kyseessä ollut. Ja akkuhan oli tuon takia tyhjentynyt täysin. Sitä latailin pari päivää ja ainakin nyt alkuun se on tuntunut pitävän varauksensa (tietysti heti tämän viestin jälkeen se ei sitä enää tee).

Peileiksi hommasin Biltemasta tangonpääpeilit, jotka oman mielikuvituksen mukaan sopivat kokonaisuuteen hyvin (näistä ei vielä paikoillaan kuvaa ole). Saa nähdä pitääkö ne vaihtaa jossain välissä "oikeisiin" peileihin. Nyt on tosiaan jo kelitkin suosineet ja eilen tuli ajeltua parin kaverin kanssa hieman alle 200 km lenkki ja tuo matka selvittiin ongelmitta takaisin kotiin. Eräs ongelma kuitenkin vielä on: mittarinahan minulla on Koson XR-S(A) ja sen mukanatulleiden ohjeiden mukaan en etupyörän kokoa pääse säätämään. Joten nopeusmittari näyttää aivan mitä sattuu (eli Domi kulki sen mukaan jopa 200 km/h 8) ).

Suurin osa muutoksista on nyt tehty, mutta pieniä päivityksiä saattaa kesän aikanakin tulla, joten jatkoa seuraa.
Ulkoilemassa ja etuviistosta.jpg
Ulkoilemassa ja takaviistosta.jpg
Jonkinlainen smoto- projekti aluillaan (vaiheessa edellisten omistajien jäljiltä)
Avatar
Kaaleppi
Viestit: 248
Liittynyt: Pe Tammi 18, 2008 12:32 pm
Pyörä: XT 660 X
Paikkakunta: Ylä-Kainuu

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Kaaleppi »

On sulla hieno peli tuo pyörä. Oli mukava seurata ja lukea kun kirjoittelit projektista ja perusteellisesti. Laitanpa kuvan omastani, tosin vielä aika perus nx-moposta.
Liitteet
DSC04222.JPG
Crop
Viestit: 267
Liittynyt: Ma Helmi 05, 2007 8:46 pm
Pyörä: enskaton
Paikkakunta: Rajamäki

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Crop »

Pienen tauon jälkeen lueskelen palstaa ja kyllä tuleep itku, kun vertailee tuota (vielä keskeneräistä) smotoa ja omaa alkuperäistä puksutinta. Pitäisköhän itekki laittaa ens talvena uusiks koko hoito. Vaan sitten jäis talviajelut ajamatta...
Vara-A
Viestit: 67
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2008 6:17 pm
Pyörä: Dominaattori
Paikkakunta: Tampere

Re: Honda NX650 '92 supermotomaiseksi

Viesti Kirjoittaja Vara-A »

Kaaleppi kirjoitti:On sulla hieno peli tuo pyörä. Oli mukava seurata ja lukea kun kirjoittelit projektista ja perusteellisesti. Laitanpa kuvan omastani, tosin vielä aika perus nx-moposta.
Kiitoksia vain. Ja hyvä että tarinat kelpasivat. Hienoltahan tuo sinunkin Dominaattorisi näyttää, vaikka kohtuu pienillä muutoksilla onkin.
Crop kirjoitti:Pienen tauon jälkeen lueskelen palstaa ja kyllä tuleep itku, kun vertailee tuota (vielä keskeneräistä) smotoa ja omaa alkuperäistä puksutinta. Pitäisköhän itekki laittaa ens talvena uusiks koko hoito. Vaan sitten jäis talviajelut ajamatta..
Kannattaa se mopon perusteellinen roplaaminen aina, sillä tallilla vietetty aika ei ole koskaan hukkaan heitettyä (paitsi keskellä kaunista kesää). Ei sinun kannata itkeä, sillä nyt kuuluu ylimääräisiä ääniä jostain päin konetta... :cry: Eli jostain kuuluu "helinää", joka voimistuu ainakin osittain kierrosten mukaan. Sillä ei ole väliä onko veto päällä vai ei. Nyt ei enää jaksaisi eikä olisi kauheasti varaa tapella tuon kanssa vaan nyt olisi ajelujen vuoro, mutta kai se on pakko... Onkohan nokkaketju vetelemässä viimeisiään vai mitähän ihmettä :?:
Jonkinlainen smoto- projekti aluillaan (vaiheessa edellisten omistajien jäljiltä)
Vastaa Viestiin