Talviajo,moniko harrastaa??

Yleistä keskustelua enduroista

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Ajatko talvellakin ??

a)Kyl maar ajan talvella,ei nastoja,hyväkuntoiset tiet ok.
15
11%
b)Talvella ajan kyllä,nastat kulkee yleensä renkaissa mukana.
100
71%
c)En aja talvisin,ei mopo enkä mää tykkää.
8
6%
d)Herään yleensä talviunilta keväällä...
17
12%
 
Ääniä yhteensä: 140

Avatar
x-mean
Viestit: 1068
Liittynyt: Ti Marras 20, 2007 6:28 pm
Pyörä: sattuman kaupalla

Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja x-mean »

Talvi on kylmä vuodenaika,vai onko? :roll:
Joskus kyllä hommaan varmaan kunnon nastarenkaat,mutta nyt on mennyt "liukkailla" ihan perusgummeilla,enimmäkseen pitävintä reittiä seuraillen,ja lähinnä peruspörräilyä lähialueilla,myös kauppareissua yms.Pyrin siihen,että moposta on myös hyötyä,ja että tulis ns "järkiajoakin".
Lämpimään aikaan sitten pitempää matkaa,ja monttuajoakin.
Senverran säälin mopoa,etten aja yli -10 asteessa,kun ei ole mitään erityis talvisäätöjä tehtynä.
Viimeksi muokannut x-mean, Su Maalis 08, 2009 12:00 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Foorumin "sekakäyttäjä"
Avatar
Yamato
Viestit: 610
Liittynyt: La Marras 24, 2007 7:59 pm
Pyörä: Hakusessa
Paikkakunta: P-Savo

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja Yamato »

Ei ole yhtään kylmä. Eilenkin ajelin koko päivän samassa vaatetuksessa, kuin kesällä ja hiki oli silti koko ajan :mrgreen:
Pitää taas kohta lähteä päristämään :arrow:
Avatar
hako
Viestit: 315
Liittynyt: Ti Marras 04, 2008 9:58 pm
Pyörä: Puolimaastomopoja
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja hako »

Itse tulin kurapyöräilyyn matkamopoilun puolelta. Nurkka-ajo ei koskaan ole kiinnostanut. Nimenomaan matkaenska on loistava siinä suhteessa: kesällä "samoiluenska" avaa ihan uusia reittejä ja kohteita, talvella samat kujeet laajennettuna + vesistöjen aarteet.

Lisäksi tässä on riski: saattaa vielä joskus oppia ajamaan kun pyörä vaatii viemistä eikä satulassa voi lönöttää kun pussi pilkkitoukkia.

Ainoa harmi tässä on, että heilahduskäsi(TM) kokee surkastumisoireita, kun niin harvoin tulee pöristimiä vastaan. Päijät-Häme huomio, ensi talvena kaikki kokottimet ulos talleista!

(Ei ihan kaikkia. Kävin eilen jamppiliikkeestä hiluja, ja myyjäpoitsu kertoi että V2-customjammu oli avannut samana päivänä kautensa. Kaatamalla kävelyvauhdista liikkeen pihaan. Eh.)
Avatar
Jakke N
Viestit: 1811
Liittynyt: Pe Helmi 09, 2007 2:11 pm
Pyörä: EXC450
Paikkakunta: Kanta-Häme

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja Jakke N »

Ei ollut eilen kylmästä tietoakaan. Hyvän hien sai pintaan jäälle umpiseen ajetussa spoorissa.
Sakkeus
Viestit: 346
Liittynyt: La Helmi 10, 2007 8:19 pm
Pyörä: KTM 640 Sumo enskavantein
Paikkakunta: Raahe

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja Sakkeus »

Kävin taas pikkulenkin ajeleen, Metsäpolkuja ja kelkkauria Haapajärven tekoaltaalle, sieltä uria pitkin Siniluotoon katseleen jäärata autoja. Kävin pari kertaa kiertämässä rataakin kun tuli väliä ettei ollut montaa autoa radalla, kyllä tuollakin vanhuksella starletteja jätättää! :lol: Sitten takaisin tullessa lipsahti pikkuisen kelkkauralla, keula edellä koivuryppääseen, onneksi vauhtia ei ollut paljon, siltikin etulokari meni päreiksi, jarrulevy ja jotain lamppurautoja sun muita keulasta mutkalle ja sarvet vinoon, sarvet voi olla suoratkin, pelkkä kiinnitys liikkunut.. toiveajattelua.:oops: Loppumatka meinasi olla melkoista luistelua kun etujarru hiissasi joka pyörähdyksellä ja aina kun tuli pehmeempää alle meinas keula lipsua.
Mukava reissu ja ilta pari tallissa ja mopo on taas täydessä iskussa, tietäskö kukaan mistä katupyörästä passais tuohon isompi etujarrulevy, vaihtus nyt samalla jos tuota orkkista ei enää saa suoraksi? :roll:
Avatar
mopopoitsu
Viestit: 1269
Liittynyt: Pe Kesä 03, 2005 11:33 am
Pyörä: Afrikka Twin, Amerikka Twin
Paikkakunta: E-P (Isokyrö)

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja mopopoitsu »

Klopaali kelinmuutos haittaa harrastusta meilläpäin. Periaatteessa muuten mukavaa hommaa. Rallinastat ei ole sulalle pikitielle paras valinta. Näitä siirtymiä tulee pakostakin.
Elämä voi olla valaistu tie joka turvallisesti perille vie. Olen käynyt sivuteilläkin, koska sydän sanoi niin (Pelle)
Avatar
Ilmari
Viestit: 1098
Liittynyt: Su Maalis 12, 2006 11:15 am
Pyörä: T7,CBR600, zxr6
Paikkakunta: Kokkola

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja Ilmari »

Vastaanpa B mutta ymmärrän kyllä, jos joku vastaa C. Mopo voi mennä huonoon kuntoon talvella tuolla tapaa kuin Sakkeuksella. Sen lisäksi kuumaan moottoriin lentävä lumi tekee kalustoon ajan patinaa. Varsinkin Bemarin moottori, jossa on kohtuullisen paljon paljasta alumiinia on aika rupisen näköinen. Samoin pakokäyrät, melko ruosteessa nekin. Sen lisäksi kylmäkäynnistykset, kondensoitumiset ym. kuluttaa mopoa varmasti enemmän kuin pelkkä kesäkäyttö.
Mutta kosmeettisuus on pieni hinta hienosta lajista!
T.Ile
oppeS

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja oppeS »

Ajan kesät talvet, mutta mulla onkin enduro. Moottori ei ole moksiskaan , vaikka ajaa talvella! Pukeutuminen talvella kuin kesällä, sillä metässä tulee hiki.
hvu
Viestit: 25
Liittynyt: Ma Loka 15, 2007 4:27 pm
Pyörä: Honda CRF
Paikkakunta: Oulunsalo

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja hvu »

Ajetaan, aina kun kelit (alle -5) ja vapaa-aika kohtaavat
eli n.kerta viikkoon.Vastaan siis B.
kuramopotin
Viestit: 75
Liittynyt: Ma Heinä 25, 2005 12:37 pm
Pyörä: cube
Paikkakunta: IISALMI

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja kuramopotin »

Kyllä tulee ajettua kesät ja talvet. Muutama vuosi takaperin ei muuta kulkuneuvoa ollut, ku africa twin. Sillä tuli ajettua työmatkat ja kauppareissut, oli keli mikä tahansa. Nykyään ei tule ajeltua yli -15c pakkasilla.. Jos tässä työttömäksi joutuu, nii auto lähtee kyl myyntiin..
Avatar
Jarski61
Viestit: 688
Liittynyt: Ti Kesä 20, 2006 8:44 pm
Pyörä: k

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja Jarski61 »

Useampi tuhat kilometriä talvisin tulee ajeltua.Ei se sen kummempaa ole kuin kesälläkään:)
T Jarski ja gessu
Avatar
Ari J.
Viestit: 165
Liittynyt: To Helmi 16, 2006 9:47 am
Pyörä: Husse
Viesti:

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja Ari J. »

Jarski61 kirjoitti:Useampi tuhat kilometriä talvisin tulee ajeltua.Ei se sen kummempaa ole kuin kesälläkään:) T Jarski ja gessu
Varmaan n. 0,1 % kansasta harrastaa, joku voisi alkaa tehdä
omia 0,1 % prosenttiliivejä vaikka metsäsiasta
http://www.erastuote.net/images/mayra_iso.jpg
--
Ari J.
Avatar
DOMI
Viestit: 964
Liittynyt: La Touko 17, 2008 11:08 am
Pyörä: XT660Z Tennari -09, NX650-95 ja CBX1000
Paikkakunta: Anjala

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja DOMI »

Tuli tuo enduropyörä joskus hankittua nimenomaan talvipyöräksi, nyt sillä on tullu ajeltua aika paljon kesälläkin :oops:
Kyllä talvella ajaminen mutkaisilla metsäteillä kunnon lumikelissä on paljon kesäajoa hauskempaa, mut pidempi reissailu ja telttailu on kesällä rentouttavampaa. Tuntuu koko ajan nuo ajopolut pienenevän, mitä pidempää harrastaa.
Avatar
mal
Viestit: 83
Liittynyt: Ke Joulu 27, 2006 6:52 pm
Pyörä: V-Strom 1000
Paikkakunta: Kerava

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja mal »

Vastasin a vaikka kyllä aika harvakseltaan tulee ajeltuakin.
Täällä etelässä tiet ui suolassa eli suurimman osan vuodesta sulina ettei viitsi "talveksi" nastojakaan hommata.
Avatar
FinMoto
Viestit: 316
Liittynyt: Ma Helmi 06, 2006 11:56 am
Paikkakunta: Kello

Re: Talviajo,moniko harrastaa??

Viesti Kirjoittaja FinMoto »

B eli ajan ympäri vuoden rekisteröidyllä EXC kakstahtisella.
Mahtava harrastus !!!!
Vastaa Viestiin