Homma on niin että ei kartoista saa aivan täysin selville, onko joku pätkä ajettava vai ei, niin testillä tämäkin varmistetaan.
Kokonaismatka n. 1250 - 1300km, soraa tulee siis >1000km kaikki asfalttipätkät vähenetään pois siitä nimi DUSTY BUTT 1000K.
Tankkausvälit n.300-340km 5-6 tuntia ja kolmen tankauspysähdyksen taktiikalla mennään.
Pysähdyksiä ns. juomatauko tulee n.2,5 - 3 tunnin välein, tässä voi siten heittä 5 jerryn tankkiin jos on tarve.
Homma tulee menemään niin, että lähtö- ja lopetuspaikka on sama, jonne DUSTY WOBBLS ry pystyttää puolijoukkueteltansa ja tietysti myös oman saunateltan.
Eli fasiliteeti ja infran on olemassa. Leirissä on miehitys kokoajan, ja raatoauto jota ei toivottavasti tarvita.
Eli paikalla voi leiriityä kokoviikonlopun ja tavarat jättää leiriin.
DUSTY WOBBLS ry teltassa on myös jonkin verran majoituskapasiteettia ns.(Nonmember) osallistujille.
Hommasta anentaan diploomi ja muuta rekvisiittaa, eli jonkunlaisen diploomi- / T-Paita / tarramaksun joutuu perimään
Aikataulu on Viikko 23 viikonloppu 10-12.6.2011.
Lähtö PE 10.06 ryhminä 3-5 pyörää alkaen klo 10:00, noin tunnin välein.
Kokonaismatka 1127km josta 1018km soraa.
Tankkauksia 3 kpl, ja tankkien välissä yksi tauko n.2 -3h välein.
Kokonaisajoaika tulee olemaan n.20h

DUSTY WOBBLS antaa osallistujille GPS-reitin, GPS-jäljen reitistä ja reittikirjan.
Lisätietoa tuolta





