koeajo kokemuksia ja ( koeajo testejä )

Ilmoituksia tulevista kokoontumisista ja tarinoita menneistä. Reissutarinat ja jorinat.

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Avatar
talkku
Viestit: 1086
Liittynyt: Su Touko 22, 2005 7:29 pm
Pyörä: T7 , XT500-79
Paikkakunta: Coccola

koeajo kokemuksia ja ( koeajo testejä )

Viesti Kirjoittaja talkku »

koeajopäivät http://www.mcdealer.fi/ 25.5-07 pyöriä esim: aprilia pegaso, aprilia sxv 550, husgvarna 610 te, husaberg 650 supermoto, husaberg 450 enduro.
Viimeksi muokannut talkku, Ma Huhti 07, 2008 10:11 am. Yhteensä muokattu 5 kertaa.
Tase
Viestit: 2629
Liittynyt: Pe Elo 12, 2005 6:28 pm
Pyörä: HVA: 901 Expedition, FE 450, BMW K100
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Tase »

Avatar
talkku
Viestit: 1086
Liittynyt: Su Touko 22, 2005 7:29 pm
Pyörä: T7 , XT500-79
Paikkakunta: Coccola

Viesti Kirjoittaja talkku »

koeajot suoritettu. husse oli järkevin pyörä, vääntöä löytyi alhaalta asti, yllättävän vähän tärinöitä, husse oli helppo ajaa. husaberg fs 650e kaasuun reagointi hyvä, pitkät välitykset,kisamainen 59hv takapyörältä, kovajousitus ja tärinä miinusta. aprilia aivan uskomaton moottori, tehopaketti joka kiersi tonne 11000 kierr/min. upea moottorin saundi, kierrosherkkyys raju. 70hv takarenkaalta. toimintasäde vain n 90km. radalle omiaan. jos enduro malli on samanlainen moottoriltaan niin tehoa on ylitarpeiden. Hondassa pysytään " vielä" http://www.youtube.com/watch?v=isNqMT-B ... ed&search=
Avatar
-JT
Viestit: 36
Liittynyt: To Loka 26, 2006 1:48 pm
Paikkakunta: Haukipudas

Viesti Kirjoittaja -JT »

Täytyy sonoo, että oli toi KTM 950 Supermoto kyl kiva peli ajaa asvaltilla.
Moottori tuntui vetävän melko miehekkäästi, vaikka moottori kävi varmaan melko laihalla. Tyhjäkäynniltä kun antoi happea, niin helposti sammui. Ruiskuversio superdukessa olis varmaan toiminut paremmin, mut sitä ei sattuneesta syystä päässytkään kokeilemaan.
Adventure oli menossa, kun kävin.
Tase
Viestit: 2629
Liittynyt: Pe Elo 12, 2005 6:28 pm
Pyörä: HVA: 901 Expedition, FE 450, BMW K100
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Tase »

-JT kirjoitti:Täytyy sonoo, että oli toi KTM 950 Supermoto kyl kiva peli ajaa asvaltilla.
Moottori tuntui vetävän melko miehekkäästi, vaikka moottori kävi varmaan melko laihalla. Tyhjäkäynniltä kun antoi happea, niin helposti sammui. Ruiskuversio superdukessa olis varmaan toiminut paremmin, mut sitä ei sattuneesta syystä päässytkään kokeilemaan.
Adventure oli menossa, kun kävin.
Pitihän se ihan uteliaisuuttaan käydä kokeilemassa 690 SM lähinnä sen uuden LC4-koneen takia. Täytyy sanoa että tärinää ei ollut havaittavissa ja iloisesti se kone kiersi. Koneen ääni ja vaihteiston tuntuma oli samanlainen kuin tuossa meidän Fundurossa, vaan Itävallan perujahan ne molemmat ovat. Jos joskus olen rahoissa, 690 enska tai joku seikkailu/ralli -malli on varmaan hankintalistalla.

Tavallisesti en ole yllytyshullu vaan nyt kävi toisin. Koeistuin SE:n ja kun FinMoto ja pikku-Antti yllytti niin koeajollehan se piti lähteä. Hieno oli peli ja teho ei loppunut kesken. Korkeuttakaan ei ollut liikaa, pitkät jalat ja massa auttaa. Vaan en minä itse niin ärsyä pyörää koskaan tarvitse. Maisemia voi katsella vähemmilläkin tehoilla vaan ajomiehille se on makea peli.
MarkkuHoo
Viestit: 1134
Liittynyt: Su Helmi 05, 2006 10:42 pm
Pyörä: BMW R80GS Finnduro -90
Paikkakunta: Häme
Viesti:

koeajopäivät (bmw)

Viesti Kirjoittaja MarkkuHoo »

Tämän ketjun perään sopinee koeajotuntumat tuolta viikonlopun BMW GS Meetingistä, jossa oli G-sarjalaiset koeajossa maahantuojalta.

Noista kolmesta valitsin ajoon sen enduroimman version, eli G650 XChallengen. Täytyy sanoa, että koeajon aikana hymy oli herkässä ja ote intomielinen, pyörä kulki kepeästi ja soratiellä vauhti nousi hetkessä "oho" lukemaan, ottaen huomioon oman aika rauhallisen etenemistyylin nykyisellä 650GSD:llä. Isompaan röykytykseen en tuota tohtinut viedä, mutta alusta tuntui perus-soratiellä varsin hyvältä, ja moottori & muu tekniikka toimi hyvin sivistyneesti. Pyörä tuntui pyytävän lisää menoa ja meininkiä pienemmällä tiellä, asvaltilla matkavauhdissa toki varsin olemattomat katteet eivät kuskia suojanneet.

Tuon jälkeen kävin sitten paikalla olleella Kuvan moottoripalvelun R 1200 GS pyörällä ajamassa (Timolle kiitos), ja fiilis oli toki ihan erilainen. Iso pyörä, paljon katteita edessä, ja iso bokseri rauhallisesti surisemassa alla, massaa reilummin. Tuolla voisi rouvan kanssa ajaa kyllä vaivatta mihin asti vain, niin eleettömästi se eteni moottoritievauhtia. Maastossa sitten, no - osaajat varmaan vie sitä tanner tömisten, mutta omilla kyvyillä isolla gessulla pehmeämmässä maastossa voisi alkaa hirvittää, kovinkaan hitaasti en usko sen etenevän hyvin, vaan kaasua pitäisi uskaltaa käyttää reilusti enemmän, jotta massa etenisi. Ajofiilikset oli leveällä tiellä rauhallisen letkeät.

Jos valita pitäisi, niin molemmat kiitos, mutta jos tosiaan vain yhden saisi ottaa, niin GX650 ehdottomasti minulle. Taikka sitten ensi vuodeksi jo vähän paikan päälläkin lupailtu F800GS...
Avatar
talkku
Viestit: 1086
Liittynyt: Su Touko 22, 2005 7:29 pm
Pyörä: T7 , XT500-79
Paikkakunta: Coccola

Viesti Kirjoittaja talkku »

viikonloppuna motoseinäjoella tuli koeajettua ktm 950se ja ktm 690 sm. superin korkeus oli samaa luokkaa kuin xr:rrä korotetulla penkillä, testi pikataipaleeksi löytyi hiekkatie jossa oli nyrkin kokoisia kiviä, vauhti nousi helposti yli sadan toiselle puolelle, mutta kun tuli se kääntymisen paikka niin se n. 60kg "ylipaino "verrattuna omaan pyörään toi epävarmuutta, totuttelukysymys? liian suuri leka mulle vietäväksi. pikitiellä huomasi pitkät välitykset . supermoto oli seuraava testipyörä , istuinkorkeus tuntui superin jälkeen siltä että perse hipoo maata, moottorissa ei niin suurta eroa vanhaan lc4 kuin odotin, no ehkä putket vaihtamalla ja välityksiä muuttamalla lisäpiristystä tulisi. voi olla että ajojärjestys olisi pitänyt olla toisinpäin ? jäädään odottelemaan 690 baja ja adventure mallia. valitettavasti 950 adventure mallia ei ollut koeajossa.
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2614
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Re: koeajopäivät (bmw)

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

MarkkuHoo kirjoitti:Tuon jälkeen kävin sitten paikalla olleella Kuvan moottoripalvelun R 1200 GS pyörällä ajamassa (Timolle kiitos), ja fiilis oli toki ihan erilainen. Iso pyörä, paljon katteita edessä, ja iso bokseri rauhallisesti surisemassa alla, massaa reilummin. Tuolla voisi rouvan kanssa ajaa kyllä vaivatta mihin asti vain, niin eleettömästi se eteni moottoritievauhtia. Maastossa sitten, no - osaajat varmaan vie sitä tanner tömisten, mutta omilla kyvyillä isolla gessulla pehmeämmässä maastossa voisi alkaa hirvittää, kovinkaan hitaasti en usko sen etenevän hyvin, vaan kaasua pitäisi uskaltaa käyttää reilusti enemmän, jotta massa etenisi. Ajofiilikset oli leveällä tiellä rauhallisen letkeät.
Tuolla tosiaan mamman kaas ajaa horisonttiin ja takas :D
Itse asiassa itsekkin oon yllättynyt kuinka helppo tuo on ajaa pehmeässäkin hiekassa juurikin siitä syystä että painopiste on matalalla ja koneesta löytyy vääntöä.
Sitten jos hurjastelemaan pitää alkaa niin ei tuolla raaski (ainakaan ite) kouhata. :?
Avatar
talkku
Viestit: 1086
Liittynyt: Su Touko 22, 2005 7:29 pm
Pyörä: T7 , XT500-79
Paikkakunta: Coccola

Viesti Kirjoittaja talkku »

Avatar
talkku
Viestit: 1086
Liittynyt: Su Touko 22, 2005 7:29 pm
Pyörä: T7 , XT500-79
Paikkakunta: Coccola

Viesti Kirjoittaja talkku »

keväiseen moottoripyöräkuumeeseen faktaa?? motopalstan koeajoissa monta kuramopoa esim: v-storm, capanord, xl650v, 1150gs, tiger 955, http://www.motopalsta.com/koeajot/Honda ... aradero/19
Vastaa Viestiin