KTM 250-500 EXC-F nelarienskat 2012 ja uudemmat

Esittelyt ja vertailut

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Koheltaja
Viestit: 8072
Liittynyt: Su Huhti 03, 2011 12:50 pm
Pyörä: pyörätön
Paikkakunta: Kehä III länsirajalla

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja Koheltaja »

Mulla on tuhnu kaasari 400 enkä ole 690 voimaa kaivannut muualla kun nopeahkoilla sorateillä. Mitä pienemmäksi tie muuttuu, sitä hauskemmalta EXC tuntuu, samoin rapakuntokrossi on paljon mielekkäämpää kun 690 kanssa. Suurin ero on jousituksessa ja pyörän käsiteltävyydessä, on ihan erilaista viedä oikeeta enskapyörää kun hvää ja monipuolista kompromissia.

Pisimmät tourinkilenkit on ollut siinä 300km paikkeilla mutta kyllä se hauskuus löytyy ihan jostain muualta kun tourinkista, vaikka sekin onnistuu oikealla asenteella.
Kylätason kurapyöräilijä.
Syke
Viestit: 1565
Liittynyt: Ti Joulu 26, 2006 11:25 am
Pyörä: Ktm380, Yamaha Wr250f, Kona
Paikkakunta: Iitti

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja Syke »

Birdie osaa varmaan valaista kevyellä kisamopolla tehdystä touringista.
Vieläkin elävästi palaa verkkokalvoille kuva lisävaahtomuovista penkin päällä Salpakontioreissulla.
Braa-aab!
Jani_rr
Viestit: 311
Liittynyt: To Touko 17, 2012 10:56 am
Pyörä: 701

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja Jani_rr »

Eipä tässä oikeastaan tourinkeja olla ajamassa, vaan kavereiden kanssa tulee ajeltua erilaista alustaa joskus päivän aikana se parkolsataa kilsaa monen pysähdyksen taktiikalla.

Eipä mua oikeastaan enää noi huoltovälitkään tressaa, kun tuohon kotariinkin olen ölpät vaihdellut muutamaan kertaan sitten 1000huollon. Nyt n 7000km mittarissa. Mä tosiaankin mietin tuon 350 ja 500:n välillä. Huippunopeuttakaan ei tässä oikein kaipaile, kun 690:llä motarilla se 120kmh on ihan riittävä vauhti. Mut saishan se pyörä sen 140km-h ottaa jos vähän innostuu rannetta vääntää, ja mutkateillä tulee joskus vähän innostuttua. ;) Yksin ajelut ovat oikeastaan puhtaasti hiekkateitä, ja jatkossa myös enskarataa, josta tää idea sitten lähtikin... Talviajo kiinnostaa myös. Niin paljos esim 500:n on huippunopeus vakiovälityksillä? En löytänyt tietoa.

Joutusin myös kesken reitin tänään laittaa lussukartan käyttöön. Liian äkäinen oli muuten, ja se helpotti ajoa kummasti. Nyt kyllä tietää ajanneensa. Joka paikkaa kolottaa :D

Vois kysellä paljon tuosta saisi vaihdossa uuteen 350, tai 500:een. Pyörähän on n5kk vanha, tai sit kasselis jos joku haluis sutkoht tuoreen Enduron suoralla kaupalla.. Noi sixdays mallit mua kiinnostaa eniten. Tais olla vähän parempaa alustan osaa? Tosin osaakohan niitä parannuksia tämmöinen noobie enskailussa arvostaa..

Mä kyl diggailen tota nykyistäkin pyörää todella paljon, mutta ainoastaan tuo enduroharrastuksen puraisu alkoi vaivaamaan. prkl, ei ois pitänyt mennä ajamaan :)

Muoks: Sen verran vielä että jatkossakin olisi tarkoitus ajella n 50/50 piki/sora suhteessa. + kerran pari viikossa jos menis harrastaa kuntoilua enskaradalle. Onkos tärinä minkälaista verrattuna tuohon 690:llaan?
--------------------------------------------------------------
KTM 1090 Adventure R 17
Avatar
bisti
Viestit: 1418
Liittynyt: Ma Kesä 06, 2011 1:13 pm
Pyörä: KTM 350 EXC-F 2021
Paikkakunta: Vihti

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja bisti »

Itse sanoisin että noilla ajoilla ainoa järkevä hankinta on toinen mopo siihen rinnalle. Jos lompakko kestää niin 125 2t kisaenska tai 250 4t jolla sitten ajaa nuo kuntoilut. Itse ei ole tullut ajettua tuolla omalla vielä kertaakaan tiellä mutta luulen ettei se kovin miellyttävää ole: poluille sopivat välitykset ei todellakaan sovi tielle, ei edes sorasellaiselle.

Sixi -malleista sen verran että noobie osaa todellakin arvostaa tuota 4 -kammio keulaa: säätö on helppoa, senkuin pyörittelee niitä muttereita eikä tarvi kaivaa työkaluja esille. Voi vaikka joka pysähdyksellä vähän muuttaa setuppia ja kokeilla että miten se muuttuu.
Joskus tuntuu, ettei minulla ole mitään järkevää sanottavaa, mutta sanon siltikin aina jotain...
KTM 350 EXC-F -21
KTM 250 EXC Six Days -17 (ex)
KTM 350 EXC-F Six Days -15 (ex)
KTM 690 Enduro R -13 (ex)
Yamaha XT660Z Ténéré -09 (ex)
Yamaha DT125R -92 (ex)
Jani_rr
Viestit: 311
Liittynyt: To Touko 17, 2012 10:56 am
Pyörä: 701

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja Jani_rr »

Näin vähän pelkäsinkin. Tolla nykyisellä on hauskaa jokapuolella, ja välillä pitäis vähän pystyy kyytsääkin. Jospa sitä remuais tuolla ne kuntoilut kun pystyin kuitenkin radan läpi ajamaan. Se on kuitenkin aika marginaaliajoa. No pitää mietiskellä.
--------------------------------------------------------------
KTM 1090 Adventure R 17
Koheltaja
Viestit: 8072
Liittynyt: Su Huhti 03, 2011 12:50 pm
Pyörä: pyörätön
Paikkakunta: Kehä III länsirajalla

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja Koheltaja »

bisti kirjoitti:Itse ei ole tullut ajettua tuolla omalla vielä kertaakaan tiellä mutta luulen ettei se kovin miellyttävää ole: poluille sopivat välitykset ei todellakaan sovi tielle, ei edes sorasellaiselle.
Mulla on nelisatkussa väleinä 13/52 ja ei ole mitään ongelmaa ajella 80-100 matkavauhteja, menee ihan samalla tavalla kun 690.
Kylätason kurapyöräilijä.
Jani M
Viestit: 2302
Liittynyt: Su Syys 30, 2007 8:28 pm
Pyörä: 690R -24 250 EXC-F -25 Gilera RC125 -90
Paikkakunta: Tampere

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja Jani M »

Kyllä tämä 690 tielle + 250 4T enskaan -kombinaatio on ihan parasta. Ei kerkiä ajoihin kyllästyä, kun on niin erilaista. Molemmat pyörät juuri siinä ympäristössä, johon ne ovat parhaimmillaan.
Eihän se olisi harrastus, jos siinä olisi jotain järkeä.
Ex: KTM 250 EXC Racing -04, 250 EXC-F -12, 250 EXC-F -15, 250 EXC-F -17, 250 EXC-F -20
Ex: KTM 690 Enduro R -14, 690 Enduro R -19
Jani_rr
Viestit: 311
Liittynyt: To Touko 17, 2012 10:56 am
Pyörä: 701

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja Jani_rr »

Aloin miettimään asiaa tarkemmin, ja tossa on kyllä vinha perä. Eipä nuo pikkasen vanhemmat 250:t missään hinnan kiroissa ole. Eikä tarvis sinänsä "sääliä" kun ajelis enskaa, eikä pienet kolhut harmittais.. :) Uutta pyörää kuitenkin varjelee liikaa.. Pitäis vähän kassella paljon vakuutukset noihin on..

Muoks:
20% liikenne on näköjään jossain 550€ kieppeillä ainakin Pohjolan laskurilla. No ei harrastukset ilmaisia ole.. Pitäis varmaan soittaa ja kysyy jotain diiliä, et siirtelis vähän sinne ja tänne vakuutuksia, yms.. :)
--------------------------------------------------------------
KTM 1090 Adventure R 17
Avatar
bisti
Viestit: 1418
Liittynyt: Ma Kesä 06, 2011 1:13 pm
Pyörä: KTM 350 EXC-F 2021
Paikkakunta: Vihti

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja bisti »

Tuossahan taitaa tikrulla olla 250 myynnissä suunnilleen samalla hinnalla mitä joutuisit vaihdossa pulittaa uudesta välirahaa
Joskus tuntuu, ettei minulla ole mitään järkevää sanottavaa, mutta sanon siltikin aina jotain...
KTM 350 EXC-F -21
KTM 250 EXC Six Days -17 (ex)
KTM 350 EXC-F Six Days -15 (ex)
KTM 690 Enduro R -13 (ex)
Yamaha XT660Z Ténéré -09 (ex)
Yamaha DT125R -92 (ex)
Jani_rr
Viestit: 311
Liittynyt: To Touko 17, 2012 10:56 am
Pyörä: 701

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja Jani_rr »

Lähinnä valkokilpi olisi hakusessa. Ja täähän on muutenkin vasta mietintä vaiheessa :) Kyl mää taisin jo ton 350, tai 500exc:n kuopata, ainakin siksi aikaa että pääsen kunnolla testaamaan.
--------------------------------------------------------------
KTM 1090 Adventure R 17
Avatar
hannuk
Viestit: 1152
Liittynyt: Ma Tammi 09, 2006 9:00 am
Pyörä: 570 FE, 250 EXC-F
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja hannuk »

Mä kyllä suosittelisin että käyt testaamassa sitä 500 EXC:tä. Itse olen tuolla 570 husalla vetänyt ns. oikeeta enskaa siinä missä osa kavereista ajaa 125EXC:llä ja sitten vastaavasti lapin reissut mennyt siinä missä 690 ja SE. Niin ja motot kun vääntää alle niin käy mutkapätkää asvaltilla ja radallakin. Tietenkin tuo vierasmopo jne jutut vaikuttaa, mutta sen mitä olen kavereiden 350:sillä ajellut niin ei se kyllä niin kauheasti keveämmältä tunnu mitä 570, oikeastaan se ero tuntuu tosi olemattomalta. Se että jos sitten keveyttä ja herkkyyttä hakee niin 125 2t tai 250 4t ovat taas ihan omassa luokassaan. Nyt jos pitäs katella mopoa millä vetää kaikki ajot niin luultavasti 500 EXC six days versio olisi ainoa jota kattelisin passelina omiin ajoihini 8)

Sehän tuossa on pirullista että oikeastaan vasta testaamalla sen sitten tietää että mikä itelle passaa, mutta toisaalta kun menee tei estaamaan niin voi olla että mielenrauha on mennyttä kun oikein pirullisen kuumeen saa... tässä jo pidemmän aikaa tuskaillut kun haluis 2t mettämopoa, onneksi ei ole irtorahaa edes sen vertaa että saisi käytetyn piikin ostettua :lol:
Oma vastuu! Artisti maksaa...
Avatar
AnttiL
Viestit: 2978
Liittynyt: Su Loka 30, 2005 12:51 am
Pyörä: exc
Paikkakunta: ROI

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja AnttiL »

Musta tuntuu jotta harrastelu vauhdilla 500 tai joku ihan yhtä kevyitä tai helppoja ajaa, ero alkaa tulla kun ruvetaan ajamaan kilpaa tosissaan (vaikka hiljaa kuntoluokassa mutta kuitenkin). Agressiivisessa ajossa rupeaa tuntumaan erot. 500 ei ole kuitenkaan kovin paha väsy-pyörä, 300 2t oli ainakin minulle paaaljon pahempi vaikkakin väähintään osa oli huonoista säädöistä ym mitä ei vielä silloin hoksinut. :oops:
antti
Avatar
Jukka
Site Admin
Viestit: 2796
Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 1:26 am
Pyörä: CFMoto 800 mtx
Paikkakunta: Tornio
Viesti:

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja Jukka »

Ajokin keveyteen vaikuttaa tavattoman moni asia, kuten alustan ja kartan säädöt. Näillä saadaan raskas tuntumaan kevyemmältä ja vain pästöin.

Vaihdoin 570 -> 350 -> 300. Jokainen askel on tuntunut kevyemmältä, kaikkien säätöjen ohi katsoen. En siis ole samaa mieltä että 350 ja 570 ovat lähellä toisiaan. Olen silti ehdottomasti sitä mieltä että 570 /500 kokoluokan pyörillä ajaa kyllä oikeaa enskaa mukavasti!

Eka testit kolmisatkulla antoivat ymmärtää että vauhti nousi ja sitä kautta pulssi. Eli hiki tuli...
Mutta vahvistusta joutuu vielä oottamaan hetki, ensin pitää saada polvi kuntoon.
Avatar
bisti
Viestit: 1418
Liittynyt: Ma Kesä 06, 2011 1:13 pm
Pyörä: KTM 350 EXC-F 2021
Paikkakunta: Vihti

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja bisti »

Voisiko joku näpsäistä valokuvan että missä asennossa tuo vaihdepoljin olisi hyvä olla? Velipoika kun sai omasta mopostani väännettyä polkimen solmuun, osti kyllä uuden mutta nyt arvon sitä että minkälaisessa kulmassa tuo vanha oli :?
Joskus tuntuu, ettei minulla ole mitään järkevää sanottavaa, mutta sanon siltikin aina jotain...
KTM 350 EXC-F -21
KTM 250 EXC Six Days -17 (ex)
KTM 350 EXC-F Six Days -15 (ex)
KTM 690 Enduro R -13 (ex)
Yamaha XT660Z Ténéré -09 (ex)
Yamaha DT125R -92 (ex)
Koheltaja
Viestit: 8072
Liittynyt: Su Huhti 03, 2011 12:50 pm
Pyörä: pyörätön
Paikkakunta: Kehä III länsirajalla

Re: KTM 350 ja 500 EXC

Viesti Kirjoittaja Koheltaja »

Laita se siihen kulmaan mikä tuntuu sun ajosaappailla hyvältä.
Kylätason kurapyöräilijä.
Vastaa Viestiin