Conti Attack SM:llä ajetu 1300km, eturengas ei ole mennyt miksikään ja takarengas kulunut noin millin. Missään tilanteessa ei renkaat ole vielä tehneet epämiellyttäviä ylläreitä, edes silloin kun on ollut hiekkaa asfaltilla. Kylmä rengas pitää ihan hyvin ja uskaltaa kiihdytellä/kanttailla aika huoletta, lämpimässä renkaassa on sitten pitoa enemmän kun kuskilla luontoa. Myös märällä asfaltilla pitoa on ollut enemmän kun kuskilla uskallusta. Rengas on erittäin vakaa ajettava kaikissa vauhdeissa, ei vipotuksia motarilla ja rengas kääntyy ketterästi jyrkissä taitoissa. Hiekkatiellä niiden kanssa pärjää mutta ei noilla nappuloiden kanssa kisailla, vaikka hiekasta riippuen aika vauhdikkaasti voi lasketella menemään.
Jos nyt ei mitään mullistavaa tapahdu syksyn viiletessä ja asfalttien likaantuessa, näillä mennään jatkossakin. Renkaassa ei ole mitään mikä ärsyttäisi, ja näiden kilsojen perusteella takarenkaalla ajaa vielä monta tonnia ennen vaihtoa.
Katotaan ne kulumiset ja pidot sitten uudestaan jos tulee mentyä radalle...
1200km Goldspeed SM PreCut Slikseillä, kerta viikkoon käyty jossain supermotoradalla imemässä mehut ukosta, muut ajo lähinnä työmatkaa. Kulumista ei silmin havaittavissa, en muistanut uudesta tönärillä mitata urasyvyyttä, eikä toisaalta ko. mittalaitetta muutenkaan ole joka päivä käden ulottuvilla. Takasen G-kuvion reunat ovat vähän pyöristyneet, mutta olenkin yrittänyt parhaan taitoni mukaan käyttää näitä siihen tarkoitukseen johon ne ovat tehty.
Pitoa näissä nakeissa kyllä on kivasti varsinkin kun ne saa kunnolla lämpimäksi, Lavangolla nämä ovat sellaset puolihaaleat, mutta Hyvinkään kartingradalla saa renkaat mukavan tahmaisiksi. Isolla moottoriradalla en ole käynyt, mutta arvelisin että paineita saisi pitkälle radalle nostaa etteivät ylikuumenisi. Olen ajellut kaikki ajot 1.45/1.55 bar (kylmänä ~20°C) paineilla. (Ensialkuun eturenkaan venttiilinsielu oli jäänyt löysälle ja välillä mentiin alle baarin paineilla...)
Ei näissä muuta moitittavaa ole kuin hinta esim. ContiAttack SM verrattuna.
Kohta 3k Goldspeedillä taitettuna ja takanakissa vielä taitaa toiseen mokomaan olla pintaa jäljellä. Alle 5 asteen lämpötiloissa märällä saa olla vähän tarkempana kaasun avauksen kanssa, jollei halua treenata driftailua
Kaveri tais päästä takakumilla semmosen vajaa tuhannen kilsaa, ja ihan tieajoa. Pyöränä 690 SMC. Mulla itellä Dunlopin Mutant ja ainakin 525:sen alla näyttää kestävän huomattavasti pitempään.
gff-3 kirjoitti:Kohta 3k Goldspeedillä taitettuna ja takanakissa vielä taitaa toiseen mokomaan olla pintaa jäljellä. Alle 5 asteen lämpötiloissa märällä saa olla vähän tarkempana kaasun avauksen kanssa, jollei halua treenata driftailua
Pikaisena havaintona, -15°C lämpötilassa ja lumella ei oo precut slikseissä sitten yhtään pitoa, sutii joutokäynnillä. Suosittelen talvikäyttöön vähän rouvimpaa rengasta nastoitettuna
Pavel Pude kirjoitti:Millasia kilometrejä porukat on ajanu heidenau k73 kummeilla.?
Nyt alla oleva setti 50/50 kestopäällystettä ja sora-, metsäauto- ym teitä. Takana alkaa olemaan vaihtokunnossa ja edessä ehkä kolmannes vasta kulunut ja kilometrejä kertynyt vajaa 3500km eikä mitenkään erityisen rauhallisesta ajosta etenkään soralla. Pyöränä toimii XT660X
Nooni tuli käytyä smoto-vanteiden kanssa tiskillä jutulla ja päälle ollaan nyt pyöräyttämässä Pirelli Diablo Rosso II -kumit. Kellään kokemuksia? Tietää mitä odottaa, kun polttelee nyt jo siihen malliin nuo sulat tiet, että pitää käyttää alla edes yhden lämpösen päivän verran
511smr ensiasennus Diablot supatti niin maan prkleesti Akran kokoröörin ja säädätyksen jälkeen kaverin mopossa.
Kyllä niitten kanssa kyläräppäilyssä ja keuliessa selviää, mutta ei mitään motoa kyllä ajella... kovat kuin korput, ei toimi kevyen ja ketterän mopon kanssa.
Sama vika Bergissä 4.25" takasen ja pilot powerin kanssa. Mutkista avatessa lähtee supattaa melko helposti. Ongelma poistui 5" vanteella ja 160 kumilla. Suosittelen 5" takavannetta lämpimästi! Veto ja kallistus -pitoa on kummasti enemmän.
Sehän noissa katupyörien renkaissa mättää että ne on tarkoitettu painavampiin pyöriin, keveissä motoissa ne ei kovin herkästi lämpene ja maksimipito jää saavuttamatta, myöskään kylmä rengas ei toimi yhtä pitävästi kun SM renkaat. Motoihin tarkoitetut kumit tuntuisi olevan rungoiltaan hieman pehmeämpiä ja rungot pääsee paremmin elämään, myös kumiseos taitaa olla tahmaisempaa.
Kaverilla oli viime kesänä Misukan Pilotit alla ja pienen rykäsyn jälkeen mulla oli ContiAttack SM kumit reilu käden lämpöiset, niin Pilotit oli selkeän haaleat, samoin kaveri valitteli lievää liukkautta kun Conteilla voi mennä rohkeasti mutkaan kylmilläkin renkailla. Toki ne katukumit saattaa kestää paremmin kulutusta mutta onhan se kivaa vetää noilla motokumeilla kun pitoa on aina ja riittävästi, multa loppui kantti ennen kun renkaasta pito.
Ai ai, noin kuukausi vielä ja sitten se taas alkaa
Varmaan pitäs contiattack sm taakse pistää katuajeluita varten ja säästää nuo sliksit radalle. 1000-2000km kestää 16/63 mediumi misukka takana ilman ainuttakaan savuttelua.
Edessä on 16.5" vanne joten pakko ajella slikseillä mihin itse veistettynä jonkinnäköiset urat.