Hannu kirjoitti:
Kalaharin keltainen BMW (elleivät silmäni valehtele), kuvattu 2002 ART:lla. Tai siis enhän mä sitä BMW:tä kuvannut vaan sitä hienoa pyörää siinä vieressä
Onko kukaan kokeillut Continentalin Escapeja? Näyttää pahasti siltä että "joudun" hinnottelujen takia ottamaan sellaset, eivätkä ainakaan kuvassa näytä pahalta... On ilmeisesti niin uusi malli etten löytänyt yhtään testiä.
Internet on nykypäivän raamattu, keskustelupalstoilta löydät aina haluamasi vastauksen...
no 95% meikäläisen ajoista on (valitettavasti?) asfalttia, eihän täältä hiekkatietä löydy kuin 50 km säteeltä. Nimittäin semmosta joka ei lopu jonkun hevostallin pihaan :=) Toisaalta kyllä tämä kesä menee muutenkin varovasti opetellessa kun toi hiekka on vielä vähän outo alusta..
Internet on nykypäivän raamattu, keskustelupalstoilta löydät aina haluamasi vastauksen...
AriK kirjoitti:Lisäksi Enduro 3 :nen lipsautteli perää alta aivan varoittamatta.
Jep. Eilen lipat kuivalla asfaltilla. Olin kääntymässä risteyksestä vasemmalle ja kanttasin ihan reippaasti, mutta en mielestäni mitenkään erityisen paljon ja huomasin liukuvani asfaltilla. Pyörässä alle 300km ajetut Enduro 3:t joten todennäköiseksi syyksi veikkaan mitälie muottirasvoja mitkä eivät vielä ole kuluneet pois. Ei antanut mitään varoitusta vaan kyljelleen mentiin aivan yllättäen
Ossy-57 kirjoitti:Onko kukaan kokeillut Continentalin Escapeja? Näyttää pahasti siltä että "joudun" hinnottelujen takia ottamaan sellaset, eivätkä ainakaan kuvassa näytä pahalta... On ilmeisesti niin uusi malli etten löytänyt yhtään testiä.
asfaltille hyvät, ja kovalle hiekkatiellekkin aivan kelvot, sitten jos irtosoraa niin jo heikommat, liukkaalla pinnalla esim heinikkoa kuraa jne, ei pidä oikein mitään, mikä on tietysti ymmärrettävää.
kulutusta kestävät hyvin. sopii kuvailemaasi tarpeeseen todella hyvin.-
Niin, Tuli tässä mieleen että minkälaisilla paineilla nämä nappulat kestää parhaiten kadulla?
Rengas liikkeen pojan kanssa puhuin ja hän meinas että vähän alle kolme kiloa Voiko olla että liika paineki(n) kuluttaa rengasta enemmän, verrattuna tähän normaaliin N 2kiloon?
Pitäisi tilata kesäksi uusi takarengas mutta kun ei osaa päättää yleensä aina ostanut itse tkc80 renkaan muutamia muitakin ollut kyllä pyörissä mitkä on ollut ostohetkellä nyt dakarissa mce Karoo takana olisikohan renkaalla ajettu noin 3500tkm renkaassa kyllä vielä pintaa eli ei ihan heti tarvitse olla vaihtamassa ajaa tuolla varmaan mun ajotyylillä noin 1000tkm at:ssa ollut lähes aina takarenkaana ollut tkc80 ja se on kestänyt noin 5500tkm tekisi mieli kyllä kokeilla myös tätä mce karoo rengasta onko kokemuksia kuinka paljon tuollainen kestää seka ajossa jos vaikka ajot olisi asvaltia n 50% ja loput sit kaiken näköistä metsäpolkuja yms pienempia hiekkteitä
Mulla oli edellinen rengas toi Karoo. Ihan tyytyväinen olin,ei mielestäni mitenkään yllätyksellinen.Viitisen tuhatta ajoin sillä just tollasta sekalaista ajoa ja millin verran siihen jäi keskelle pintaa. Aluks ehkä vähän liukkaampi mutta kun kuluu vähän niin ihan mukava.Ja lopuks ei tietenkään enää tahtonu mopo pysähtyä kun ei sitä pintaa juuri ollu. Ei älyttömän korkea nappula ja on olemassa Karoo 2 jossa vissiin vielä vähän matalampi. Eli hyvä seka-ajelurengas,ei olis välttämättä ollu tarvetta merkkiä vaihtaa mutta kokeilun vuoksi otin tuon Mitas E-09:n nyt seuraavaksi. Sen mitä nyt ennen lumia sillä ehdin ajella niin tuntuisi olevan aavistuksen pitävämpi ja pehmeämpi kun tuo Karoo. Nii ja halvempi.
...elo ilman enskaa on kuin masturbaatio ilman käsiä...
Onkos raatilaisilla kokemusta noista MEFO:n super explorer kummeista? Ameriikkalaiset tuntuvat niitä jumaloivan. Kendaltakin ois tulossa joku isojen enskojen nappulakumi. http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=643106
Any bike can be taken off road. The question is:
How much fun did you have doing it
Heidenau K60 lienee mefon kanssa sama rengas. Ja täälläkin kiitelty. Jopa niin paljon että nimikin tullut aina välillä ilmeisesti lähes väkisin caps-lock pohjassa. Lienee sitä product placementtia.
virta kirjoitti:Heidenau K60 lienee mefon kanssa sama rengas. Ja täälläkin kiitelty. Jopa niin paljon että nimikin tullut aina välillä ilmeisesti lähes väkisin caps-lock pohjassa. Lienee sitä product placementtia.
MEFO Super Explorer on tosiaan sama rengas kuin HAIDENAU K60
Ja uutena vielä HAIDENAU K60 Scout jossa keskellä vielä enemmän pintaa, ja myös sivupala yhtenäinen, eli pitäisi kestää tuota mustaa pintaa vieläkin ennemmän.
MEFO Super Explorer HAIDENAU K60 HAIDENAU K60 Scout
Lokakuussa lähti parisataa rengasta testiin tuonne Afrikan mantereelle ja siellä niitä testiryhmä yrittää ajaa tosissaan rikki.
Kun testit on hyväksytysti suoritettu on gummi odotettavissa markkinoille.
Jäsen A ajoi FIN2PAMIR reissulla 1150 GSAlla 140/80-17 renkaalla 14000km ja vielä on pintaa 3000km,