Tarkoitus olisi pikkuhiljaa rakennella tuosta vähän Paris-Dagar tyyppistä, ehkä GS sarjan astetta vanhempaa luukkia olevien pyörien kaltaista soratiepeliä. Isoja muutoksia tuskin tulee , mutta väritys, lokasuojat ja valot / vilkut ainakin lähtee vaihtoon.
Eilen illalla koitin etsiä netistä manuaalia, mutta eipäs löytynytkään, vai onko R80GS / R100R manuaali oikea? Tuommoisen linkin löysin, mutta ei sekään antanut mitään ladata.
Olisiko vinkata jotain linkkiä?
öljyt ajattelin bemariin hetimmiten vaihtaa, joten pitäisi tietää mimmoista litkua tuonne työntää, kuinka paljon jne, lähinnä nuo vaihteisto, keula ja peräöljyjen laadut on epäselvät, moottoriin kai jotain 15/50 öljyä.
Sitten meinasin , että tämän pyörän kohdalla välttäisin sen virheen , että ajelisin kesän pari tuolla vanhalla loppuunajetulla takaiskarilla ja keulajousilla, ja sitten vasta ostaisin uudet toimivat. Niin meinasin tehdä asialle heti jotain. Ebayssa on uusia iskareita ja keulajousia useita malleja, minkä noista valitsisi? Vai ostaisiko iskarit jostain normikaupasta?
Olisiko foorumilaisilla antaa kokemusperäistä vinkkiä hyvästä vaimennuksen tuunaamisesta? Noita tonnin Öhlinssejä ei ole varaa hankkia, ne varmaan kyllä hyvin toimisi.
Ps. Tätä Markkuhoon poustaamaa kuvaa tuolla ostetaan palstalla joutuun "syyttämään " tästä projektista
Toimiikohan linkki
http://www.matkaendurot.net/phpBB3/down ... &mode=view