Sivu 1/2

Pärjääkö pääkaupunkiseudulla ilman nastoja talven

Lähetetty: Ke Joulu 12, 2007 10:51 pm
Kirjoittaja Pekkavee
Saattaapi olla, että pitäisi ajella työmatkoja Koivukylä - Tuusula läpi talven.
15 km suuntaansa.
Työpaikka on haussa.

Pärjääkö ilman nastoja? Autossa on ollut kitkarenkaat 10 vuotta. :D :D :D
Auto vaan ei enää toimi.
Onko parempi ajaa Tuusulan moottoritietä vai pienempiä teitä?

Pekka
:shock: :shock: :shock:

Lähetetty: Ke Joulu 12, 2007 11:01 pm
Kirjoittaja JSL
Viime vuonna muistaakseni helmikuussa en ajanut, oli niin kovat pakkaset. Pakkasella en aja muutenkaan vaikka tarkenisikin kun ei ole nastarenkaita ja jäätä voi kuitenkin olla missä vaan. Polkupyörällä kokeilin viime talvena kuinka hyvin se jäällä liukastelu sujuu; ei siinä ehtinyt tehdä yhtään mitään vaikka osasin ennakoida liukkauden, niin nopiaan se kippasi alta. Mopolla jos kippaa niin siinä on äkkiä vielä joku tulossa autolla päälle.

Lähetetty: Ke Joulu 12, 2007 11:06 pm
Kirjoittaja av2
Mulla on pahin ongelma tää umpikuja missä asun. On mutkaa ja mäkeä edes takas. Pari kevättä sitten yritin töihin lähteä kun oli noin 10cm tuoretta lunta, ajatellen että kyllä isolla tiellä jo pystyy ajamaan. Mutta ekan mäen alas ja mutkan mutkitellen selvitettyäni tuli toinen mäki vastaan jota en päässy millään ylös. Oli pienestä kiinni että pääsin takaisin parkkipaikalle menevän mäen ylös. Ehkä olis pitäny olla nastat ja nappulat alla eikä enduro neloset :D On se melko riskaa peliä tuolla loskassakin pelkillä nappuloilla ajella, joten tälveksi aina ostan jonkun tonnin pommin minkä keväällä sitten myyn pois :)

Lähetetty: Ke Joulu 12, 2007 11:15 pm
Kirjoittaja Kaizu
Pekka perkule !!

Laittelen tuohon linkin kun kurvailin viime sunnuntiana ilman nastoja.
viewtopic.php?t=8178

Emännän Golffiinkin ostettiin viimein nastarenkaat kun se ei enää neljättä vuotta suostunut kitkoilla ajamaan Espoosta Munkkaan. Mulla on mersu seisomassa kun siinä on vaan kitkarenkaat ( ja se on aika vanhakin). Kalustoautossa on nastat. Minusta Suomessa tarvitaa nastoja joka talvi kun autolla ajaminen on muutenkin mälsää.

Prätkiin tarvitaan AINA nastat talvella.Transalppiin laitan ny viikonloppuna nastat alle ja NX Hondassa on jo.

Toisaalta... Kävin Stormissa viime viikolla ja siellä on katuendurorenkaita katunastoituksella ja mikä parasta alle satasen kappale. Joten aja sinäkin Pekka mielummin turvallisesti kuin vihertävästi. Se on sitäpaitsi mukavampaa ja helpompaakin.
Ja lähdet sitten taas ehjänä meidän mukaan kiertelemään Siuntiota.

Lähetetty: Ke Joulu 12, 2007 11:34 pm
Kirjoittaja Pekkavee
Kaizu kirjoitti:Pekka perkule !!
No okei. :wink: :wink: :wink:
Mä laitan ne nastat mun vähän käytettyihin Karoo renkaisiin, jos saan sen työpaikan.

Pekka
:shock: :shock: :shock:

Lähetetty: To Joulu 13, 2007 12:10 am
Kirjoittaja Kunkku
Tänään ajelin parikymmentä kilometriä hiekkateitä. Oli yhtä nautintoa se. Sitten poikkesin läheiseen taajamaan. Siellä sitten tuli lipsuteltua jäisellä kadulla sen verran, että usko meni GS A:n talvikelpoisuuteen nastattomilla TKC-renkailla. Hattua nostan niille, jotka talvella tuollaisella varustuksella ajavat! Samalla kyllä pyöritän päätäni, sillä ei moista voi kyllä mitenkään turvallisena puuhasteluna pitää.
Sitten vielä toinen pointti. Satuin viime syksynä näkemään yhden Gessun, millä oli ajettu useana talvena. Se oli ihan hirveän näköinen, niin ruosteessa, etten ole toista vastaavaa moottoripyörää nähnyt.
Jos talvella haluaa moottoripyörällä ajaa, silloin kannattaa hankkia toinen pyörä, kevyempi ja halvempi kuin joku GS:n kokoinen. Ei tule edes kalliiksi, etenkin kun huomioi sen, että ykköspyörä säilyy paljon siistimpänä.
Tiedä sitten, miten paljon erilaista on elämä siellä kehä-kolmosen sisäpuolella. Luultavasti siellä on liukkaita kelejä paljon vähemmän kuin täällä korvessa, joten paha siellä asuvia on täältä käsin neuvomaan mennä. Täällä taitaa Gessu päästä pian talvilevolle. Tiedä sitten, milloin ja etenkin missä se lepo päättyy...
:D :wink: :wink: :wink:

Lähetetty: To Joulu 13, 2007 12:46 am
Kirjoittaja Mika TA-91
Tuota ruostetta täällä saa kyllä hyvinkin aikaiseksi, jos ei ole pesupaikkaa, suolaavat sen verran rankasti teitä, jottei näiden kaupungilaisten tarvitse säästä välittää...maalta tulleena tuo tuntuu välillä aika älyttömältä.

Terveisin

Lähetetty: To Joulu 13, 2007 9:03 am
Kirjoittaja Tikkaoja
Nyt saattaa tulla kiviä niskaan, mutta eikös tuollaisen matkan ajaisi jollain skootterillakin? Varmaan talven liukkailla helpompi ja turvallisempi käsiteltävä kun iso gessu. Kunnon piikkejä ei tuossa käytössä voi kuitenkaan hyödyntää ja kuitenkin ainakin muutaman kerran talvessa on oikeasti liukasta pääkaupunkiseudullakin. Noihinhan saa edullisesti nastoitettuja talvirenkaitakin. Veijolla on ainakin kokemuksia skootterin käytöstä talvimopona. Ja jos ei itsetunto anna periksi ajaa polvet yhdessä, niin onhan noita enskamopojakin tarjolla, toisaalta samaan rahaan saa jo jonkunlaisen talviauton...

-petteri

Nastoista

Lähetetty: To Joulu 13, 2007 10:29 am
Kirjoittaja mikan
Eipä kyllä pärjää.

Itse asustan samoilla nurkilla, nyt on nastikset alla.

Koska viime talvi ei ollut normitalvi, ajoin Anakeet alla kaikkina muina kuukausina paitsi helmikuussa, lippasin vasta maaliskuussa. Silloinkin kotimittarissa oli keskipäivän auringossa + 15 ja silti musta jää yllätti.

Kuluva joulukuu on ollut mielenkiintoinen. Vaikka kuivaa pitäis olla ja useita asteita plussaa, niin liukkaita paikkoja ja päiviä on ollut yllättävän paljon.

Lähetetty: To Joulu 13, 2007 12:11 pm
Kirjoittaja 950Tomi
No aika hurja idea, kyllähän tuolla nytkin ajelee mutta jos säännöllisesti pitäis töissä käydä niin ei tulisi mitään. Kitkarenkaitahan ei mopoon saa ja vaikka saisin niin mopoon silti nastat laittaisin (vaikka ne on autoissa turhake nro 1).

-Tomi

Lähetetty: To Joulu 13, 2007 12:28 pm
Kirjoittaja Kunkku
Lisää ajatuksia täältä mualta. Ennen vanhaan pärjättiin surkeilla talvirenkailla autojen kanssa ja ajeltiin mopoilla samoilla renkailla kesät talvet. Tiet olivat jäisiä ja lumipolanteisia talvet läpeensä Selviytyminen perustui siihen, että ajettiin kelin mukaan.
Nyt tuo edellä kuvailtu asenne ja taito on kadonnutta kansanperinnettä. Keli yllättää säännönmukaisesti autoilijat joka syksy ja talvi vähän väliä milloin lumisateen, milloin muuten vaan jäätyneiden tienpintojen muodossa. Ihmisistä on tullut ns. uusavuttomia, jotka liukastuvat kävellessäänkin, jos jalkakäytävällä on jalan kokoinen ala hiekoittamatonta. Ja siitä mahalaskusta ei yleensä ehditä edes ylös kömpiä, kun jo huudetaan, että kenen on vastuu, kuka korvaa?! Ihmisen kun ei itse tarvitse enää kyetä ajattelemaan ja toimimaan olosuhteiden mukaan.
Enää ei riitä liikenteessäkään se, että pärjää itse joka kelissä, vaikkapa liukkaalla talvikelillä moottoripyörällä ilman nastoja varovasti ajellen. Nyt pitää pystyä varautumaan, ennakoimaan ja väistämään kaikkia niitä tumpeloita, jotka keli yllättää jatkuvasti. Siksi nastattomilla renkailla mopolla talvella ajelussa ei ole mitään järkeä.
Heti nastarengaskauppaan Pekka!

Lähetetty: To Joulu 13, 2007 1:08 pm
Kirjoittaja jyrki
Kunkku kirjoitti:Lisää ajatuksia täältä mualta. Ennen vanhaan pärjättiin surkeilla talvirenkailla autojen kanssa ja ajeltiin mopoilla samoilla renkailla kesät talvet. Tiet olivat jäisiä ja lumipolanteisia talvet läpeensä Selviytyminen perustui siihen, että ajettiin kelin mukaan.
Nyt tuo edellä kuvailtu asenne ja taito on kadonnutta kansanperinnettä. Keli yllättää säännönmukaisesti autoilijat joka syksy ja talvi vähän väliä milloin lumisateen, milloin muuten vaan jäätyneiden tienpintojen muodossa. Ihmisistä on tullut ns. uusavuttomia, jotka liukastuvat kävellessäänkin, jos jalkakäytävällä on jalan kokoinen ala hiekoittamatonta. Ja siitä mahalaskusta ei yleensä ehditä edes ylös kömpiä, kun jo huudetaan, että kenen on vastuu, kuka korvaa?! Ihmisen kun ei itse tarvitse enää kyetä ajattelemaan ja toimimaan olosuhteiden mukaan.
Ei kysymys ole pelkästään avuttomuudesta, vaan asiassa on muitakin puolia:

Ennen liikennettä oli sen verran vähän että kaatuessa ei ollut vaaraa että joku tulee päälle. Lähdepä nyt mihin tahansa isoon kaupunkiin tai päätielle, niin liikennettä on sen verran että jos kaadut, niin joku tulee päälle tai sitten ajaudut vastaantulijan alle. Jos nyt ei ensimmäisellä kerralla, niin aika pian kuitenkin.

Lisäksi on aivan kestämätön ajatus että lähdet ruuhkaan ajoneuvolla, jolla ei pysty ajamaan muun liikenteen tahdissa. Jos autot pystyvät ajamaan kevyesti jäisellä tiellä vaikka 80 km/h, niin kolmekymppiä liikkuvalla suvikumisella moottoripyörällä liikkuminen on itsemurhaa.

Lisääkin pointteja löytyy jos jaksaa miettiä.

Lähetetty: To Joulu 13, 2007 1:19 pm
Kirjoittaja Kunkku
jyrki kirjoitti: Ennen liikennettä oli sen verran vähän että kaatuessa ei ollut vaaraa että joku tulee päälle. Lähdepä nyt mihin tahansa isoon kaupunkiin tai päätielle, niin liikennettä on sen verran että jos kaadut, niin joku tulee päälle tai sitten ajaudut vastaantulijan alle.
Just näin minäkin ajattelin, mutta jätin kirjoittamatta. :)
Ja niinkuin kirjoitin, edes siihen ei voi enää luottaa, että toisten liikenteessä olijoiden käyttäytyminen olisi aina ennalta arvattavissa.
Ennen vanhaan tässä kotikulmilla oli se tilanne, että jos talvella lipsahti liikenteessä, yleensä vain lumi pöllähti. Nyt siinä lumen tilalle on todennäköisesti venäläinen rekka. Vaikken mikään rasisti tunnustakaan olevani, silti olen sitä mieltä, että tuo itäraja pitäisi saada jollain keinolla suljettua. Vahinko kun se Berliinin muurikin on purettu ja hävitetty jo ajat sitten. Se olisi kannattanut ostaa silloin kun se käytöstä poistettiin.
Kiinan muuri sentään on jäljellä. Olisikohan myytävänä? :twisted: :twisted:

Lähetetty: To Joulu 13, 2007 1:45 pm
Kirjoittaja Pasi
950Tomi kirjoitti:nastat laittaisin (vaikka ne on autoissa turhake nro 1)
Eikun väite, ettei nastoja tarvi autossa, on provo nro 1. Muutamen talven olen pöristellyt nastarenkailla eikä nuista mulle vielä mitään harmia ole ollut. Radion kun vaan muistaa kääntää isommalle.

Lähetetty: To Joulu 13, 2007 1:45 pm
Kirjoittaja Wesihiisi
En kyllä lähtis työmatkoja ajelemaan. Aamulla v*uttaa, väsyttää ja huomiokyky on vähän niin ja näin :shock:

Viikonloppuisin meinaan ajella jatkossakin jos/kun pikkutiet on sulia.
Jos niin hauskasti käy, että tulee oikein luntakin, niin sitten voi jälkikasvun kanssa käydä hiihtelemässä tai luistelemassa.

Nastarenkaiden kanssa on vähän niin ja näin täällä etelässä:pitäis olla kahdet vanteet :?