Pyörän myyjän mukaan ongelma oli ainoastaan jarrulevyssä olleen magneetin rikkoutuminen ,magneetti uusittu ,mutta mittaristo pysyy edelleen täysin pimeänä. 3 pinniseen liittimeen tulee virta.
kaiken järjen mukaan mittarissa pitäisi olla jotain eloa vaikka nop. anturin piuhassa olisikin vikaa ? koneen käydessä mittari pimeä joten ilm, pariston kunto ei voi olla syy ?
Löytyisikö apuja ? ei ihan oikopäätä viitsisi uutta mittaria (270 €) tilata.
KTM 625 vm.-05 mittari ongelma
Valvoja: Moderaattorit
- Antti Kaartinen
- Viestit: 31
- Liittynyt: Ma Touko 14, 2007 10:38 am
- Pyörä: Fillari
Re: KTM 625 vm.-05 mittari ongelma
Mulla oli -04 SMC:ssä nopeusmittarin anturi sökönä. Sen sijaan, että olisin ostanut uuden anturin johtoineen (90€) tilasin Farnellilta uuden anturin (5€) ja kolvasin sen paikoilleen. Jos se anturi on samanlainen kuin mun pyörässä eli sellainen muovinen "ruuvi", jossa on muovinen kiristysmutteri, anturissa lukee sen koodi. Farnell ei muistaakseni myy yksityisille, mutta Partcon kautta voi tilata Farnellin kataloogin tuotteita. Tai sitten ostat tuosta vähän kalliimmalla:kotarix kirjoitti:Pyörän myyjän mukaan ongelma oli ainoastaan jarrulevyssä olleen magneetin rikkoutuminen ,magneetti uusittu ,mutta mittaristo pysyy edelleen täysin pimeänä. 3 pinniseen liittimeen tulee virta.
kaiken järjen mukaan mittarissa pitäisi olla jotain eloa vaikka nop. anturin piuhassa olisikin vikaa ? koneen käydessä mittari pimeä joten ilm, pariston kunto ei voi olla syy ?
Löytyisikö apuja ? ei ihan oikopäätä viitsisi uutta mittaria (270 €) tilata.
http://www.ebay.ie/itm/KTM-HUSQVARNA-GA ... Ciid%253A2
--
Antti
Re: KTM 625 vm.-05 mittari ongelma
Erään elektroniikka ammattilaisen tutkimusten mukaan näyttö sökö, väännellessä suostui näyttämään jotain numeroita, tuollainen tuli tilattua tilalle ,saa nähdä miten konettaa ?
https://www.24mx.fi/mittari-trail-tech- ... 250sx-2015
https://www.24mx.fi/mittari-trail-tech- ... 250sx-2015
Re: KTM 625 vm.-05 mittari ongelma
Eipä se niin simppeliä ollutkaan ,ensinnäkin magneettia lukevaa anturia ei tahdo saada sovitettua millään oikeaan paikkaan ,Tuossa kuvan paikassahan se hakkautuisi kivistä hajalle ekalla sorakeikalla.+ääri outoa että 5cm anturin jälkeen on liitin ,samanlainen kuin yläpäässä kaikenjärjen mukaan anturilta ylös asti pitäisi olla tukeva piuha,eikä missään nimessä täysin suojaamatonta liitintä ,joka ekassa lätäkössä kastuu . Tämän uuden mittarin voisi hyödyntää jos sen saisi toimimaan yhdessä alkuperäisen anturin kanssa .Onko kellään kokemuksia eikö noita voi saada pelaamaan yhdessä vai onko mulla tuo alkup. anturin johto rikki ,Mitään ulkoisia vaurioita piuhassa ei näy Miten voi mitata onko anturi rikki ,joka siis on käytännössä 8mm kierretangon pätkä johon menee 2 johtoa.