R1200GS bensankulutus?

Esittelyt ja vertailut

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

R1200GS bensankulutus?

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

Loppukuusta olisi tarkoitus lähteä jonkinlaiselle reissulle välimeren suuntaan ja bensankulutus pitäisi saada mahdollisimman pieneksi. Osittain sen takia, ettei tuota hp:n 13 litran tankkia tarvitsisi ihan jokaisella huoltsikalla täyttää, mutta myös siksi että pitkällä matkalla pienistäkin kulutuseroista kertyy 'iso kasa' rahaa.

Tällä hetkellä mopossa on kiinne SR-racingin kokoputkisto ja Wunderlichin ruiskunohjausboksi. Matka-ajossa 90-140kmh nopeuksissa keskikulutus näyttäisi olevan jonkin verran yli 6 litraa satkulla. Valmistajan ilmoitukset ovat ainakin hp:lle ja ehkä 4,1/90kmh ja 5,5/120kmh, 1200GS:lle 4,3 ja 5,5 ja 800gs:lle 3,8/5,2 ja xchallangelle 3,6/5,1.

Ainakin nuo 800gs tuntuvat pääsevän valmisjan ilmoittamiin lukemiin, xchallange kuskit allekin, entäs 1200gs?
mikan
Viestit: 104
Liittynyt: To Elo 03, 2006 9:34 am
Pyörä: R1200GS & VTR SP-1
Paikkakunta: Vantaa

Kulutuksesta

Viesti Kirjoittaja mikan »

Siinä se pyörii 5-6 litran tienoilla mainitsemallasi ajotavalla.

Vitoseen pääsee kaksi päällä matka-ajossa, jos ajelee satasen rajoituksella rikesakkorajan puitteissa. Kun menee motarille, niin kulutus pomppaa noin litralla.
When do I get to sing "my way" ?
kjhh
Viestit: 229
Liittynyt: Su Syys 24, 2006 10:43 am
Pyörä: 1200 gs adv
Paikkakunta: Pirkanmaa

Viesti Kirjoittaja kjhh »

Näin on, sivulaukut levitettynä + muuta tavaraa kyydissä tasaisesti körötellen reilua satasta kulutuslukemat n. 5,5/100 km.
Perus GS:n vika on turhan pieni tankki, joku 5 litraakin lisää olis ollut asiaa, ja sama ongelma näyttää olevan kasisatasessakin.
TTA
Viestit: 1563
Liittynyt: Ma Syys 26, 2005 8:53 pm

Viesti Kirjoittaja TTA »

Hehheh, 6,9 näyttäis olevan kulutus. Tosin ruiskunohjausboksin asennuksen jälkeen on kyllä ajotavatkin muuttuneet aktiivisempaan suuntaan.
Avatar
karkka
Viestit: 293
Liittynyt: Ma Syys 18, 2006 5:34 pm
Pyörä: R1250GSA/F650GS
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja karkka »

Pohjoisen reissusta juuri kotiuduttiin ja kilometrejä kertyi reilu 1600 ja kulutus oli ajotietokoneen mukaan 5,7 litraa. Matkaa tehtiin kaksi päällä kolmen laukun kanssa.
vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

Juu eli ei tuo mun mopo ainakaan ihan hirmuisesti enempää kuluta, joskin tuollainen puolen litran ero saattaa hyvinkin olla. Taidan reissua varten ruuvata orkkisputken kiinne ja ottaa sen wunderlichtin boksin pois käytöstä. Sivulaukkuja mulla ei tuohon ole eikä varmaankaan tule.

Tuollaisessa reissukäytössä kun ei ole juurikaan väliä onko mopossa pari heppaa enempi tai vähempi tehoa.
janick
Viestit: 64
Liittynyt: Ma Kesä 19, 2006 8:57 pm

Viesti Kirjoittaja janick »

...Ja mitä tuohon kokoputkistoon tulee, niin voi se olla mielenrauhankin kannalta parempi laittaa alkuperäinen euroopan reissun ajaksi kiinni, niin ei tarvitse miettiä, kyttääkö ne poliisit putkistoa. En tosin tiedä, onko jollekin tullut sanomista liian kovista äänistä tai puuttuvasta kat:sta, mutta tolla siirrolla sekin mahdollisuus poistuu.
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2614
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

Tarkastakaa onko putkien mukana tullut hyväksyntä lappua jossa puhutaan esim Tüv:stä.
Mulla esim pitää olla koko ajan mukana tüv lappua iskareista, putkesta, Desierto katteesta jne... :shock:
Käytännössä, täällä ajetun yli 60tkm:n aikana noita lappuja ei ole kertaakaan tarvinnut näyttää kenellekkään (ei edes Itävallassa kun on ylinopeussakot saanut)

Tällä on työllistävä vaikutus jollekkin siellä Tüv:ssä (ainakin niin uskottelen itselleni) :P
vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

Juu vaihdoin sen vakiopöntön kiinne ja ajelin sen kanssa reilun viikon. (on muuten niin nuhainen pyörä tuo hp2 sillä vakiotorvella, ettei uskoisi) Mielestäni se täristikin hieman vähemmän ja äänet olivat hiljaiset.

Reissun ajaksi se olisikin jäänyt kiinne JOS se pönttö ei kuumenisi niin paljon. Noissa mun tekemissä takatapeissa kyytiläisen jalka menee melkein änkkäriä myöten, joten varsinkaan shortseissa polttaa äkkiä jalat. Eli laitoin sitten sen viriputken takaisin ja viriputkeen db killerin.

Mitään hyväksyntälappuja mulla ei kyseiseen putkeen löydy, mutta on siinä varsin maltilliset äänet ja E hyväksyntämerkit. Jos pohdiskellaan teoreettista tilannetta että putkea ratsattaisiin niin tuskinpa mikään laki edellyttää että ulkomaille rekisteröidyllä mopolla ajavalla pitäsi olla saksan katsastuskonttorin hyväksyntälappuja matkassa.

niin juu ja lähtö huomenna ja tietty jätin vielä näin legendaarisena 'viimeisenä iltana' muutaman jutun vielä huomenna thätäväksi. :roll:

...ja sen verran topicciakin sivuten, että ajoin tänään kokeeksi hp:n tankin tyhjäksi. Sen jälkeen kun bensalaskuri näytti 0km, pääsin köröttelemään 80kmh noin 30km matkan ja sen jälkeen tankkiin sopi 13,5 litraa. Taitaa olla aikas monta tankkaustaukoa tiedossa euroopan reissulla. :D
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2614
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

Laitatkos reissulta kuvia tänne ?
Joko on suunnitelmat missä meinaat pistäytyä ?
vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

Marko Hemmilä kirjoitti:Laitatkos reissulta kuvia tänne ?
Joko on suunnitelmat missä meinaat pistäytyä ?
Ei sen tarkempia suunnitelmia minne lopulta päädytään, mutta reissun alku on suunniteltu näin: 1. yö lyypekissä, 2. mulhousessa, 3. lausannen vastarannalla, 4. Gapissa ja neljä seuraavaa cannesin lähellä samassa hotellissa missä viime kesänäkin tuli oltua useampi yö.

Nuo siis etukäteisvarauksia, mutta melkein aina suunnitelmat ja varaukset muuttuvat. Mikäli kelejä on niin todennäköisesti emme lähde tuon kauemmaksi, mutta mikäli rantakelejä ei rivieralta löydy niin sitten ajelemme jonnekin mistä löytyy. (tarkoittanee espanjaa)
Avatar
hannuk
Viestit: 1152
Liittynyt: Ma Tammi 09, 2006 9:00 am
Pyörä: 570 FE, 250 EXC-F
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hannuk »

Eipä ne isot gessutkaan mene sitten ihan pelkällä höyryllä :) Tässä on tullu pari kesää kirottua ison stromin janoisuutta. Just takana karvan yli 3tkm saksan reissu ja kulutus pyöri 6,9-8,2 l/100km välillä. Motaria sellasta 160kmh mittarilentonopeutta, niin kulutus oli melkosen tarkkaan 7l/100km. Keskustaa vähän enemmän sekaan, niin kulutus nousi tuonne 7,4 l/100km korville. Sitten pari tankillista meni keveemmillä kamoilla ja 180kmh +/- 20kmh (muusta liikenteestä riippuen seilas aika paljon toi nopeus) -> soppaa meni jo karvan yli 8 l/ 100km. Ton mukaan jos kuutioi, niin sellanen 120kmh mittarissa vois olla fiksuin vauhti jos kulutusta ja matkantaittumista koittaa optimoida... toisaalta, bensa oli saksassa saman hintasta kun suomessakin, joten eipä näin halvan bensan aikakaudella tolla kulutuksella ole isoa merkitystä 8)

Noi siis 2 päällä + takalaukku ja pienet(21L) giwin sivulaukut kiinni. Eipä tässä taida olla vielä kovasti perusteita stromin hävittämiseen, ens kesäks vaan tarttee viritellä fiksummat sivulaukut yms pientä. Koittaa siitä tehä matkamopon, kun mittarissa on vasta 20tkm :)
Oma vastuu! Artisti maksaa...
950Tomi
Viestit: 266
Liittynyt: Ti Elo 09, 2005 12:53 pm
Pyörä: KTM 950 Adventure
Paikkakunta: Helsinki

Re: R1200GS bensankulutus?

Viesti Kirjoittaja 950Tomi »

vkoivu kirjoitti:
Tällä hetkellä mopossa on kiinne SR-racingin kokoputkisto ja Wunderlichin ruiskunohjausboksi. Matka-ajossa 90-140kmh nopeuksissa keskikulutus näyttäisi olevan jonkin verran yli 6 litraa satkulla.
Menee aika pienellä sulla, omien kokemusten mukaan soppaa kuluu 7-8 litraa satkulla, ihan tuommoisessa mutkatiekurvailussa (Megamoto)

-tomi
vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

Nyt alkaa olla reissu tehtynä ja jonkinlaisia kulutuslukeia laskeskeltu. Mopon hp2, jossa sr-racingin db killerillä varustettu kokoputkisto ilman kattia ja ruiskunohjaus vakiona. Mopossa pieni tuulilasi, pieni tankkilaukku ja kuskin takana kyytiläinen ja kappan 44 litran takalauku ja 12 litran kanoottisäkki.

Saksan motareilla sopivaksi matkanopeudeksi osoittautui 145-155kmh, jolloin keskikulutus reilu 6 litraa satkulla, josus motarilla taisi mennä allekin kuuden jos joutui paljon köröttelemään letkassa. Läheskään joka tankillisesta en keskikulutuksia laskenut, muta näppituntumalta veikaisin suurimman kulutuksen olleen luokkaa 6,3.

Alppiteillä, jossa runsaasti hidaasta ajoa kylien läpi, paljon moottorijarrua, paljon pikkuvaihteilla serpentiinejä ja vähemmän yli 80kmh nopeuksia. Tuollaisessa ajossa pienin laskemani kulutus 4,15 litraa satkulla. Eli JOS oikein haluaa talousajoa harjoittaa niin tuolla setupilla jopa alle 4 litralla satkun saattaisi hyvinkin päästä.

Mulla oli koko reissun ajan hätävarana 2 litran bensakannu matkassa, mutta onneksi sille ei tullut missään vaihessa tarvetta. Mielenrauhaa se muutaman kerran kuitenkin toi. Motarilla tankkausvälit olivat 150-180km eli reilun tunnin välein ja alpeilla pisin tankkausväli taisi olla 230km joka onkin jo puolen päivän ajomäärä. Eli hyvin tuolla pärjää, samoiten kuten hp2:lla muutoinkin 2päällä 'pärjää' vaikkei tankin koko eikä jotkut muutkaan ominaisuudet ole optimaalisia 2 päällä reissaaiseen.
Vastaa Viestiin