AFRICA TWIN

Esittelyt ja vertailut

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Avatar
psi
Viestit: 730
Liittynyt: Ti Touko 19, 2009 8:21 pm
Pyörä: Africa Twin RD07
Paikkakunta: Kauttua

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja psi »

Akun napojen kiinnitykset ovat oireilleet samalla lailla (negatiivinen oli löysällä), lisäksi käynnistyminen oli satunnaisesti tukala vaikka virtaa tuli mittaristoon. Kerran vilkut oikuttelivat kun yhdessä lampussa lanka oli venähtänyt notkolle.
Русский военный корабль, иди на хуй
Avatar
Lakupilotti
Viestit: 1560
Liittynyt: Ke Tammi 12, 2005 7:36 pm
Pyörä: Laku
Paikkakunta: Päntäne

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja Lakupilotti »

Kannattaa tarkistaa myös starttireleen päällä oleva liitin ja pääsulake. Liitin on monesta at:stä sulanut ja ennen täydellistä sähkön katoamista voi tulla satunnaisia oireita.
Make & Laku
Where ever you go, there you are !
SavoSusi
Viestit: 286
Liittynyt: To Tammi 27, 2011 10:36 pm
Pyörä: Africa Twin RD07A, entinen AT Army RD07
Paikkakunta: kuopio

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja SavoSusi »

Jussi_S kirjoitti:Minulla teki rankkasade häiriöitä vilkkukatkaisimeen. Kokeile ruiskuttaa CRC:tä tai vastaavaa öljyä katkaisijaan ihan reilusti ja samalla liikutella vilkku sekä muita katkaisijoita. Vika voi hellittää ihan tuolla yksinkertaisella tempulla.
tarkistin ja kokeilin ruiskuttaa se tänään illalla, ensin käynnistin auki mutta valot ei enää näy yhtään ja ei starttaa mikään, sitten toinen juttu oli muutakin..
psi kirjoitti:Akun napojen kiinnitykset ovat oireilleet samalla lailla (negatiivinen oli löysällä), lisäksi käynnistyminen oli satunnaisesti tukala vaikka virtaa tuli mittaristoon. Kerran vilkut oikuttelivat kun yhdessä lampussa lanka oli venähtänyt notkolle.
se oli osuvasti nappiin, niin myös mä irroitin penkki pois ja tarkistin oliko napojen kiinnitykset ( negatiivinen) , kyllä silti se oli löysällä. sen jälkeen ruuvasin sen kiinni tiukkaa. vilkut Toimii hyvin ei enää häiriötä! vielä muutakin.. lisäksi prkl..
Lakupilotti kirjoitti:Kannattaa tarkistaa myös starttireleen päällä oleva liitin ja pääsulake. Liitin on monesta at:stä sulanut ja ennen täydellistä sähkön katoamista voi tulla satunnaisia oireita.
kyllä starttirelessa sulake meni rikki, vaihdoin uusi sulake. kaikki on nyt kunnossa ei enää häiriötä! helpotti mua.

Pääsen ajaa 2 viikon päästä norjan reissuun toivottavasti ei tule ongelmia!

kiitos paljon neuvojille! :)
Avatar
api
Viestit: 468
Liittynyt: Pe Tammi 04, 2008 9:09 am
Pyörä: Honda Africa Twin 750
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja api »

ElectroSpraytä (Motonet) kannattaa talvihuollossa suihkuttaa vilkku- ja valonvaihtokatkaisimeen niin toimii varmemmin. Olen suihkuttanut sitä samalla vähän kaikkiin sähköliittimiin :lol:
Raisu MM -78/ Vespa ET4 125/ Aprilia Pegaso 650/ Honda Africa Twin 750
laahari
Viestit: 61
Liittynyt: Ti Huhti 29, 2008 1:47 pm
Pyörä: AT
Paikkakunta: Roi

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja laahari »

AT jätti metsätaipaleelle alkuviikosta. Pyörä pelasi ja maisemat vaihtuivat. Lyhyt tupakkatauko jonka jälkeen starttinappia; naksaus ja valot himmeni ohjaamossa. Kaveri paikalle antamaan virtaa -> käy niin kauan kuin kaapelit kiinni. Epäilin akkua. Käväsin akkukaupassa ja uutta testiä; kaikki pelaa. Hämmennys oli aika suri että akkukin voi mennä "äkillisesti" ;)

- Juke.
kalevpoi
Viestit: 37
Liittynyt: Ke Elo 26, 2009 8:29 pm
Pyörä: afriga twin rd04
Paikkakunta: heinola

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja kalevpoi »

laahari kirjoitti:AT jätti metsätaipaleelle alkuviikosta. Pyörä pelasi ja maisemat vaihtuivat. Lyhyt tupakkatauko jonka jälkeen starttinappia; naksaus ja valot himmeni ohjaamossa. Kaveri paikalle antamaan virtaa -> käy niin kauan kuin kaapelit kiinni. Epäilin akkua. Käväsin akkukaupassa ja uutta testiä; kaikki pelaa. Hämmennys oli aika suri että akkukin voi mennä "äkillisesti" ;)

- Juke.
mulla sama juttu,tankkauksen jälkeen ei startannut,valot himmeni,akun napaliitosten löysäys ja kiristys,toimii taas ok,
mitä vaseliinia vois käyttää akun napoihin hapettumisen estämiseksi,tavallinen laakerirasva antaa vähän huonon kontaktin.
Avatar
PAH
Viestit: 972
Liittynyt: Ma Elo 22, 2005 5:46 pm
Pyörä: 890 R
Paikkakunta: Joensuu

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja PAH »

laahari kirjoitti: Hämmennys oli aika suri että akkukin voi mennä "äkillisesti" ;)

- Juke.
Minulle kävi aivan samoin, n. 4 vuotta vanha akku simahti totaalisesti ilman ennakko-oireita.
Kahvipaussin jälkeen ei mitään elonmerkkiä. Lähti käyntiin kun annettiin kaapeleilla apuvirtaa mutta sammui heti kun kaapelit irroitti.
Näköjään akkukin kulutustavaraa joka on syytä vaihtaa muutaman vuoden välein vaikka olisi ehjä.
HiekkaHeikki
Avatar
Teppi
Viestit: 586
Liittynyt: Pe Helmi 22, 2008 9:18 pm
Pyörä: AT XRV 650 -88
Paikkakunta: Oulu

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja Teppi »

Mulla oli Yuasan akku kuusi vuotta ja pelitti vielä hyvin, vaihdoin kuitenkin samanlaiseen uuteen, ei kait nuokaan ikuisia ole :shock:
Biltsun akkunaparasvaa käyttäny, pikkutuubi maksoi jonkun euron.

-Tero
kyllähän jokainen suoralla tiellä, mutta mennään metsään...

https://www.kuraukot.fi/
Avatar
psi
Viestit: 730
Liittynyt: Ti Touko 19, 2009 8:21 pm
Pyörä: Africa Twin RD07
Paikkakunta: Kauttua

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja psi »

Tänään sitten ekan kerran AT "jätti tielle". Kesken ajon hävisi voima ja moottori sammui. Heti aluksi pelästyin kun pysähtyessä öljyvalo paloi, mutta eihän se ollut käynnissäkään -> normaalia. Ensin taas käynnistyi, mutta kun antoi vähänkään kaasua sammui. Lopulta ei käynnistynyt, lupaili vain vähän ryypyllä. AL-turvan avulla Sastamalan MP Rehax:iin missä selvisi että bensapumppu ei pumpannut. Itsehän en tajunnut koputella sitä pumppua tien päällä, sillä se oikeastaan siellä huollossakin eka pärähti, sitten vasta katsottiin kärjet ja putsailtiin.

Uudet kärjet haettu stormista, pitää vaihtaa kun kerkiää. Toivottavasti jaksaa toimia vielä sen satasen mitä täältä on kotiin. Ehkä suurin yllätys oli että se ei toiminutkaan vaikka oli bensaa yli reilusti, 60km ennen tankattu piripintaan, pumppu pitää siis ohittaa kokonaan. Sittenhän se olisi sammunut sitten kotimatkalla.

En tiedä jatkanko tällä, korjaus on sinänsä pieni, vai vaihtaisinko facet:iin.
Русский военный корабль, иди на хуй
Avatar
T Koponen
Viestit: 309
Liittynyt: La Joulu 15, 2012 11:24 pm
Pyörä: BMW R 1150 GS
Paikkakunta: pohjois-savo

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja T Koponen »

Kysymys: Mitenkä olette laittaneet afrikkalaisiin työkalu putkiloita kiinni? Nyt kun on taas laukkuraudat paikoillaan niin alkuperäiselle työkalu laatikolle ei pääse (suunnittelun kukkanen) ja työkaluja olis kyllä hyvä olla mukana joten laitoin putkilon pohjapanssariin kiinni. Ajatuksia onko toimiva....
20140826_202706.jpg
Mihin tie päättyy, siitä ilo alkaa

EX: AT 90, AT 92, XT660 Z TENERE, KTM 950, KTM 690, AT 95
Avatar
Jussi_S
Viestit: 776
Liittynyt: Ti Kesä 16, 2009 1:16 pm
Pyörä: XRV 750 Africa Twin, WR250
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja Jussi_S »

Ettei vaan etulokari tiputtais putkiloa pois tuosta....
Itellä alkukesästä lokari haukkas tuonne pohjapanssarin ja rungon väliin, aiheuttaen uuden muotokielen etulokariin :lol:
Liitteet
Etulokarin uusi muotokieli
Etulokarin uusi muotokieli
AT -95
SavoSusi
Viestit: 286
Liittynyt: To Tammi 27, 2011 10:36 pm
Pyörä: Africa Twin RD07A, entinen AT Army RD07
Paikkakunta: kuopio

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja SavoSusi »

Kiinnitin työputkilot kaatumarautaan ja kiinnitys on väliaikainen, sitten talviseisonta teen "metalli"kiinnitys samaan paikkaan tai siirtää laukkurautaan.
Liitteet
20140827_085913 (800x480).jpg
20140827_085825 (800x480) (2).jpg
sim
Viestit: 278
Liittynyt: Su Heinä 01, 2012 8:22 pm
Pyörä: Tenere 709WR/XRV750
Paikkakunta: Helsinki/Kainuu

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja sim »

Mulla on työkaluputkilo laukkurautojen ja pyörän välissä. Sinne se oli edellinen omistaja laittanu ja siellä on hyvin pysyny pois haitolta. Onhan se vähän nihkee avattava sieltä mutta ei ei niin paha. Omassa putkilossa (siis tollanen agrimarketin putki) on sellanen 10cm jatko takaosassaettä sen saa hyvin laitettua nippusiteillä kiinni rautoihin.
janne.k
Viestit: 1244
Liittynyt: Ti Loka 17, 2006 3:52 pm
Pyörä: XR400, XRV750
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja janne.k »

Tuossahan se laukkuraudan sisäpuolella on.

Pistinpä kyselyä Saksaan päin kytkimen korin jousista. Peterillä niitä kuulemma on, ja saa noita tarvittaessa varmaan Suomestakin. On vaan tuon toisen koneen kytkin niin äänekäs että kun se vielä tuossa pöydällä on niin uusin samalla nuo jouset. Samoin tein koneeseen säädettävät nokkapyörät joten saadaan ajoitus hierottua juuri kohdalleen.


http://www.africatwin.de/phpbb_x/viewto ... sc&start=0
http://www.africatwin.de/phpbb_x/viewto ... sc&start=0
Liitteet
2014-08-27 13.17.26.jpg
Avatar
T Koponen
Viestit: 309
Liittynyt: La Joulu 15, 2012 11:24 pm
Pyörä: BMW R 1150 GS
Paikkakunta: pohjois-savo

Re: AFRICA TWIN

Viesti Kirjoittaja T Koponen »

Ei prkl... mikä sitä nyt taas vaivaa... :twisted: :twisted: :twisted: Onkohan tuo meikäläisen Twini joku maanantai kappale. Olin ajelemassa ja heti kun pyörä rupesi tärisemään esim vähän huonommalla hiekkatiellä niin rupesi pätkimään. Ei ota kunnolla kierroksia, boaa ja paukuttaa putkessa. Ajoin hetken tasaista tietä ja taas toimii. Mistähän sitä vikaa nyt lähtis etsimään????
Mihin tie päättyy, siitä ilo alkaa

EX: AT 90, AT 92, XT660 Z TENERE, KTM 950, KTM 690, AT 95
Vastaa Viestiin