Tuli äkkilähtö. Sain yllättäen mahdollisuuden noin viikon reissuun. Lähtö Vantaalta olisi jo huomenna lauantaina 21.7 ja aikaa reissuun noin viikko. Suuntaja itä- ja pohjoissuomi. Tarkoitus olisi ajella itärajan suuntaisesti ylös kunnes on palattava takaisin. Pyöränä BMW F 650 GS. Matkassa olen yksin (koko homman idea, soolopyöräily)
Jos vielä ehtisi saamaan jotain pikku vinkkejä matkaa varten, olisin kiitollinen. Kaikki ehdottomasti nähtävät kohteet, majoituspaikat, hyvät ruokapaikat ja tietenkin hyvät reitit ym. ovat kiinnostuksen kohteena. Matkassa on kyllä teltta ja trangia eli hieman erämeiningillä mennään mutta joskus täytyy elellä muutenkin.
Ehtisikö vielä saada vinkkejä? Ellei niin sukkuloidaan sitten sokkona, kivaa sekin - ilman tarkempaa ennakkosuunnitelmaa.
Kajaanin seurahuone ! ( Tiistaisin naistentanssit ) Joo... ja jos
ennätät Hossaan ennen klo.14.30 saapi hyvät muonat seisontapöydästä.
On muuten ihan kiva pätkä ajella vaikka onkin pikitietä ja siitä etiäpäin
jo vain on Juluma-Ölkky ja jne.
Omana suosikkina voi mainita Tuntsan ja Kairijoen seudun jos sinne saakka nouset. Asfaltti ja iso soratie painotteisille ajeluille suosittelen sitten länsipuolta Lappia vaaramaisemineen ja isoine tuntureineen, eritoten Ylläs/Pallas alue + tietenkin väylän varsi.
selo kirjoitti: Ellei niin sukkuloidaan sitten sokkona, kivaa sekin - ilman tarkempaa ennakkosuunnitelmaa.
Ehdottoman kannatettava ajatus, parhaat reissut on olleet juuri tällaisia.
Itse ajelin AT-kokouksesta Koitereen itäpuolelta Naarvan kautta, kiitos Lieksan ABC:llä tapaamani punaisen Dominaattorikuskin neuvoin! Oli hienot maisemat ja hiekkatiet