Sivu 1/3
ostin gessun Saksasta, kuka tuo Suomeen
Lähetetty: Pe Heinä 18, 2008 7:42 pm
Kirjoittaja ylonve
Tuli sitten kännissä huudettua ebay.de stä gessu itselleni. Nyt tarvitsisi uittaa se Stutgartista Suomeen. Olisiko tietoa rekkaliikkeistä, jotka hoitaa pyörän Suomeen. Itse en lähde hakemaan.
Lähetetty: Pe Heinä 18, 2008 8:05 pm
Kirjoittaja Pekkavee
Tuonhan voisi joku foorumilainen käydä hakemassa.
Lento Stutgartiin ja pyörällä takaisin.
Ajomatkaa tulee Ruotsin kautta jotain 1900 km.
Saattaa tulla kyllä rekalla halvemmalla.
Millainen Gessu se on?
Pekka

Lähetetty: Pe Heinä 18, 2008 8:18 pm
Kirjoittaja ylonve
R1100 GS -96, 55 tkm, musta.
Jos joku hakee 400 E:llä tuon pyörän kaikkine kuluineen, niin olkaatte hyvä.
Lähetetty: Pe Heinä 18, 2008 8:49 pm
Kirjoittaja leppis
Ei sitä tuolta asti kannat oikein siihen hintaa menna hakemaan, kun papereihinki uppooaa jo helposti 150e..
Haku toiminnolla loytyy varmaa noita kuljetusfirmoja, niista ollu ennemminki keskustelua..
tahi sitte yhteys jojensuuhun
http://www.jepjep.fi
Lähetetty: Pe Heinä 18, 2008 9:40 pm
Kirjoittaja ylonve
Näin tuli laskettua itsekin. Jos haluaa vähänkään inhimillisen reissun, niin varmaan tuplat menee tuosta.
Re: ostin gessun Saksasta, kuka tuo Suomeen
Lähetetty: Pe Heinä 18, 2008 9:49 pm
Kirjoittaja Rapakko
ylonve kirjoitti:Tuli sitten kännissä huudettua ebay.de stä gessu itselleni.

Re: ostin gessun Saksasta, kuka tuo Suomeen
Lähetetty: Pe Heinä 18, 2008 10:23 pm
Kirjoittaja jonkko
Lähetetty: Pe Heinä 18, 2008 10:50 pm
Kirjoittaja MarkkuHoo
Siellon teillä Turussa tällänen huolinta/kuljetusliike kuin AKV Agentur, joka kuljettaa pyöriä Saksasta eri tavoilla, ja veikkaan että hintahaitari saattaa mennä sinne 400 euron tuntumaan hyvinkin.
http://www.akv-agentur.fi/
Lähetetty: La Heinä 19, 2008 12:26 am
Kirjoittaja ylonve
MarkkuHoo kirjoitti:Siellon teillä Turussa tällänen huolinta/kuljetusliike kuin AKV Agentur, joka kuljettaa pyöriä Saksasta eri tavoilla, ja veikkaan että hintahaitari saattaa mennä sinne 400 euron tuntumaan hyvinkin.
http://www.akv-agentur.fi/
500-550 E ottivat. Ei ole listan ykkösenä. Mielelläni käyttäisin, mutta pohjanmaalta saa halvemmalla.
Re: ostin gessun Saksasta, kuka tuo Suomeen
Lähetetty: La Heinä 19, 2008 1:32 am
Kirjoittaja jyrki
Oma ensimmäinen pyörä (CX500) tuli ostettua eräänä kauniina keväisenä päivänä terassilla puhelinsoitolla. Siitä se lähtee...
Lähetetty: Ma Heinä 21, 2008 10:52 am
Kirjoittaja ylonve
Taitaa olla kyllä Guntherikin kännissä. Mailivastaukset kestää 3 päivää ja puhelimeen ei vastata. Ei hyväksy pankkitilisiirtoa, vaan käteisellä pitää saada. Ei suostu kertomaan milloin pyörän voi hakea. Ei osaa kertoa onko rekisteröintipapereita olemassa. Pyörästä ei saa lisää kuvia. Onko tämä normaalia toimintaa, vaan pelkästään etelä-saksalaista manjana meininkiä.
Kyllä nyt korpeisi, jos ei olisi mitään pyörää alla. Odotellaan...
Lähetetty: Ti Heinä 22, 2008 1:34 pm
Kirjoittaja Zami
Testaappa tuota. En oo koittanu koskaa mutta tuttu mies.
http://hautala-trading.com/fin/index.htm
Lähetetty: Ti Heinä 22, 2008 3:22 pm
Kirjoittaja RiiMi
Kysys Kuljetus A Helenius Somero. Niiden autot ainakin ajelee
ympäri eurooppaa ja skandinaviaa , jos vaik jollain konstil paluukuormassa.
Lähetetty: Ti Heinä 22, 2008 5:00 pm
Kirjoittaja vkoivu
ylonve kirjoitti:Taitaa olla kyllä Guntherikin kännissä. Mailivastaukset kestää 3 päivää ja puhelimeen ei vastata. Ei hyväksy pankkitilisiirtoa, vaan käteisellä pitää saada. Ei suostu kertomaan milloin pyörän voi hakea. Ei osaa kertoa onko rekisteröintipapereita olemassa. Pyörästä ei saa lisää kuvia. Onko tämä normaalia toimintaa, vaan pelkästään etelä-saksalaista manjana meininkiä.
Kyllä nyt korpeisi, jos ei olisi mitään pyörää alla. Odotellaan...
Ainakin joidenkin suomijobbareiden mielestä saksalaiset ovat usein nihkeitä tekemään kauppaa. Poikkeuksiakin toki on.
Viime kaverini osti juurikin tuolta stutgartin lähettyviltä mopon ja englantia puhunut yksityinen myyjä hoiti mopoon kilvet yms valmiiksi, jolloin mulle riitti lentää stutgarttiin, tehdä koeajo ja antaa rahat kouraan.
Jos se ei ole kovin varma kielitaidostaan niin ehkei se siksi vastaa puhelimeen (jos englanniksi kommunikoitte), se ettei pyörästä ole mahdollista saada lisäkuvia ja ettei tilisiirto onnistu kuulostaa kyllä ehkä vähän huolestuttavalta. Vielä jos pyörästä ei ole papereita niin silloin viimeistään kannattaa jättää mopo ostamatta jo ihan senkin takia, että mopo voi vaikka olla varastettu. Toisaalta vaikkei se olisikaan varastettu niin et tule saamaan sitä kilpiin jos et saa mopon mukana mitään papereita.
Toverimme Hemmilähän asuu siinä 'lähettyvillä' oletko kysellyt josko hänennä olisi intoa käydä jututttamassa myyjää ja katsomassa onko mopo yhtään sitä miltä se näyttää. Rahansiirtokin olisi varmaankin turvallisempi ja helpompi tehdä hemmilän kun rekkakuskin kautta. Kaikki rekkakuskit kun eivät mielellään kuljettele ylimääräisiä tonneja mukanaan.
Lähetetty: Ti Heinä 22, 2008 5:17 pm
Kirjoittaja ylonve
Paperit löytyy kyllä, sen verran tuli updatea. Ilman niitä ei tietenkään voi hankkia - kyse oli enemmän kommunikaatio-ongelmasta - ilmeisesti kaveri piti asiaa niin itsestään selvänä. Nyt vastattiin puhelimeen.
Tilisiirto ei edelleenkään kelpaa - en ymmärrä, miksi. Luulisi olevan kaikista järkevin vaihtoehto myyjällekin. Suurin pelko on tällä hetkelle persiissä, että kaveri keksii jonkun tekosyyn, että ei voikaan myydä. Mene sitten pyörää hakemaan ja kaveri ilmoittelee, että meni jo. On niinkin käynyt.
Mitä todennäköisimmin ensi viikolla kuljetusfirman kaveri lyö rahat tiskiin, ottaa signeeraukset kauppakirjaan ja pyörä ja rekisteröintipaperit mukaan. Tämä tosin varmistuu vasta tällä viikolla. Kuulostaa uskomattoman hyvältä palvelulta, joten odotellaan. Koeajot jää väliin tällä kertaa - turha sitä on tuonne 1000 E:n koeajoa lähteä tekemään tämän hintaiselle pyörälle.
Mielelläänhän sitä pyytäisi "paikallista" Hemmilää apuun, mutta on aika paljon pyydetty tuollainen homma. Jos ei tuo rahojen kuljetus onnistu, niin sitten.
Kiitos jo tässä vaiheessa kaikille neuvonantajille - on ollut paljon apua.