Kusetettiinko...

Yleistä keskustelua enduroista

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

tonnivetoa
Viestit: 5
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 7:03 pm

Kusetettiinko...

Viesti Kirjoittaja tonnivetoa »

Miten pyörän vuosimalli määräytyy?Valmistusvuoden vai käyttöönottopvm:n mukaan.
tonik
Viestit: 97
Liittynyt: La Syys 16, 2006 11:11 am
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja tonik »

Mallin mukaan :D
Avatar
desmo
Viestit: 327
Liittynyt: La Loka 02, 2004 10:29 pm
Pyörä: ADV
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kusetettiinko...

Viesti Kirjoittaja desmo »

tonnivetoa kirjoitti:Miten pyörän vuosimalli määräytyy?Valmistusvuoden vai käyttöönottopvm:n mukaan.
kokemus puhuu: kun ostat, käyttöönottopvm. kun myyt, valmistusvuosi.
"Kahviautomaatti valuttaa moottoriöljyä kuppiin ja päivä on muutenkin saranoiltaan"
tonnivetoa
Viestit: 5
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 7:03 pm

Onko myyjäliike korvausvastuullinen...

Viesti Kirjoittaja tonnivetoa »

Onko myyjäliike korvausvastuullinen mikäli myynyt ylivuotisen prätkän todellista uudempana.

Edit: Anti-Suomi24-edit by Karmolis
Avatar
srbg
Viestit: 793
Liittynyt: Ti Tammi 02, 2007 9:38 pm
Pyörä: 990s
Paikkakunta: Leppävirta-area

Viesti Kirjoittaja srbg »

Liikkeet myy aina sen vuotisena kun se on rekisteröity... ja sitten on näitä "ranta-juopon autoliike"-firmoja jotka myy esim 7/02 rekisteröityä autoa 03:na. Taitaa olla joppareilla uusivuosi juhannuksena... Jos sinua on mielestäsi kusetettu, niin ota yhteyttä kuluttaja-asiamieheen ja jos se on kanssasi samaa mieltä, niin ei ne firmat yleensä enää sen jälkeen rupea riitelemään. Kokemusta on. Tosin vain takuu-asioissa ja autokaupan puolella.
Sami
Avatar
AnttiL
Viestit: 2978
Liittynyt: Su Loka 30, 2005 12:51 am
Pyörä: exc
Paikkakunta: ROI

Viesti Kirjoittaja AnttiL »

Liikkeet myy aina sen vuotisena kun se on rekisteröity
Ei kyllä aina ihan näinkään, kyllähän noita muita merkkejä myydään ylivuotisia edullisemmin kuin ko. vuoden laitteita vaikka eroa ei olisi mitään vuosimallien välillä :arrow: mielestäni sinua on kusetettu jos ei ole kerrottu että kyseessä on edellisen vuoden pyörä!
Itsekin aikanaan säästin pari tonnia kun ostin merkkiliikkeestä "ylivuotisen" joka rekisteröitiin sen jälkeen kun olin lyönyt rahat tiskiin.

Kaveri osti käytetyn merkkiliikkeestä, piti olla -97 mutta kun rupesi seuraavana talven remppaamaan niin osat ei sopineet, olikin -93. Meni kyselemän hyvitystä tms. niin liikkeen omistaja tarjosi sadeasua ja kumihanskoja hyvitykseksi (ovh yht. 35€), olisi kuulemma pitänyt ostajan ottaa selvää mitä on ostamassa, runkonumeron perusteella olisi selvinnyt valmistusvuosi. Luonnolisestihan merkkiliikkeesä asioidessa pitää ottaa selvää kustaanko silmään kun ilmoitetaan vuosimallia. Kyseessä oli kallis katupyörä. :shock: :twisted: :twisted:
Arvatkaa suostuiko ko. herra. Hän otti yhteyttä seuraavan kerran lakimiehen kautta joka koitti puhua asiakastaan huijaussyytteen nostamiseen, kuitenkin liike tässä vaiheessa suostui kaupan purkuun ja korvaamaan kaikki jo korjatut osat täysimääräisesti. Tietysti on hieman eri asiasta kyse mutta kyllä tässäkin tapauksessa jos myydään 08:na pyörää jonka runkonumero kertoo pyörän olevan 07:ska niin lievää huijausta ainakin on tehty :!:
antti
Avatar
jonkko
Viestit: 3551
Liittynyt: To Elo 03, 2006 9:55 pm
Pyörä: KTM 640 Adventure
Paikkakunta: Pargas

Viesti Kirjoittaja jonkko »

Tietysti on hieman eri asiasta kyse mutta kyllä tässäkin tapauksessa jos myydään 08:na pyörää jonka runkonumero kertoo pyörän olevan 07:ska niin lievää huijausta ainakin on tehty Exclamation




Eikä niin vähäänkään mun mielest,oikein pitää olla oikein!!!

Ite vaan autopuolesta ollut propleemia vuosikerroist,esim. yhen bensa mazdapakun millä aikoinaan ajelin(vieläkin vanhempien takapihalla varastona :lol: ),oli vuosmalli 86 mutt sitt ku piti laturit sun muut vaihtaa niin ei sopineet auto ku oli vuosmallia 85.

Eli on se vaan kummaa ku myydään erivuotisina vaikka esim.mun tapaukses teknikassa jo isoja eroa,ja sanovat sen piikkiin et on ollut jossain autoparkis vuoden pari ennenkuin rekisteröidään liikenteeseen.
Luulis nytt et firmat vois ilmoittaa et kyseinen vekotin on seissyt jossain ja sen takia vanha mutt uusi valtion mukaan :shock:
vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

Kieltämättä hieman kimurantteja nämä vuosimallijutut. Minkä mukaan se valmistusvuosi sitten määritellään? Onko se sen mukaan milloin suurin osa osista on valmistettu, se milloin pyörä on tuotu maahan, lähtenyt tehtaalta vai mikä?

Pikaseen mobilesta hp2 enduroita kun vilkasin niin sieltä löytyy useampi -07 vaikka niistä on 90% valmistettu -05 ja loput 10% -06. Siellä tosin taidetaan ilmoittaa ensirekisteröintiajankohta eikä vuosimallia.

Suomalaisen kauppiaan kannattaa tietysti ilmoittaa sen mukaan kumpi on myyjälle parempi vaihtoehto. Joskushan seuraavan vuoden mallit voivat tulla myyntiin jo ennen vuodenvaihdetta.
bemAri
Viestit: 305
Liittynyt: Su Heinä 23, 2006 9:52 am
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja bemAri »

BMW:n valmistuskuukauden, valmstavan tehtaan, valmistuslinjan ja tehdasvarusteet voi tarkistaa vin-numeron perusteella tuolta.
http://www.bmwarchiv.de/vin/bmw-vin-decoder.html

Haku pitää tehdä vin:nin 7 viimeisellä numerolla. Syötettyäni koko numeron väitti ohjelma, että ajelen X5:lla, jonka olen ostanut Grazista. Ei paha vaihtoehto kyllä sekään.

Takuu on voimassa 2 vuotta REKISTERÖINTIPÄIVÄSTÄ, mutta vuosimalli on vähän epäselvempi juttu. Mallimuutokset tulevat kesken vuotta ja esimerkiksi 2006 loppuvuodesta, kun omani ostin, vaihtui malli syyskuun toimituksista alkaen.
Avatar
AnttiL
Viestit: 2978
Liittynyt: Su Loka 30, 2005 12:51 am
Pyörä: exc
Paikkakunta: ROI

Viesti Kirjoittaja AnttiL »

Niinpä "oikea" tapa olisikin ilmoittaa sekä vuosimalli että ensirekisteröintipäivä :?: Nuo ovat mielestäni ne merkitsevät asiat, jos on vaikka edellisenä vuonna tehty niin mitä sitten, jos teknisiä muutoksia niin silloin vuosimallilla luonnollisesti suuri merkitys vertailtaessa eri toimittajien tarjouksia tms.

Omassa pyörässä joka oli ylivuotinen oli erona uuteen takajousen väri, muuta eroa en ole löytänyt varaosanumeroista tai mistään tai kuullut mistään että olisi ollut, saatan olla väärässä. Silti hintaeroa "uuteen" oli n 2000€
antti
virta
Viestit: 854
Liittynyt: To Joulu 30, 2004 8:19 pm
Pyörä: -
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: Kusetettiinko...

Viesti Kirjoittaja virta »

tonnivetoa kirjoitti:Miten pyörän vuosimalli määräytyy?Valmistusvuoden vai käyttöönottopvm:n mukaan.
Ei kummankaan. Mallin valmistus aloitetaan usein ennen kyseistä vuotta (bemarilla elo-syyskuussa aloitetaan seuraavan vuoden malli) ja tosiaan käyttöönottoja tehdään välillä useita vuosia mallin loppumisen jälkeen.
- jani
Vastaa Viestiin