Garmin, kartasta puuttuvat polut mukaan reitiin
Valvoja: Moderaattorit
-
- Viestit: 111
- Liittynyt: Ti Kesä 28, 2016 12:09 am
- Pyörä: Honda CRF1100L Africa Twin
- Paikkakunta: Jyväskylä
- Viesti:
Garmin, kartasta puuttuvat polut mukaan reitiin
Voiko millään tavalla Garminin (Zumo 346/396) navigointireittiin sisällyttää polkuja, jotka eivät löydy kartasta? MyRoute-app:n avulla voin tehdä reitin, jossa "linnuntie" moodi otetaan käyttöön vain tietyn kahden reittipisteen välillä. Garmin ei näytä tätä kuitenkaan ymmärtävän. Onko joku onnistunut jollakin sovelluksella tekemään reitin, jossa osittain mennään navigaattorin löytämän reitin mukaan ja osittan kuljetaan linnuntietä?
Ongelman voi kiertää käyttämällä reitittyvän reitin sijaan ns. jälkeä. Haluaisin kuitenkin mielummin käyttää reittiä, joka sisältää opastukset (pois lukien linnuntie kohdat).
Ongelman voi kiertää käyttämällä reitittyvän reitin sijaan ns. jälkeä. Haluaisin kuitenkin mielummin käyttää reittiä, joka sisältää opastukset (pois lukien linnuntie kohdat).
Re: Garmin, kartasta puuttuvat polut mukaan reitiin
kahden pisteen välin voin muokata suoraksi ...
Taas lähti mopo käsistä
-
- Viestit: 111
- Liittynyt: Ti Kesä 28, 2016 12:09 am
- Pyörä: Honda CRF1100L Africa Twin
- Paikkakunta: Jyväskylä
- Viesti:
Re: Garmin, kartasta puuttuvat polut mukaan reitiin
Hmm, eli Basecampilla onnistuu ja Garmin ymmärtää myös sen?
Löysin yhden kiertotien ongelmaani. MyRoute-app:n gpx tiedosto sisältää reitin lisäksi jäljen. Kun muutin jäljen reitiksi navigatorissa, niin silloin reitti meni myös tiettömän kohdan yli. Tämä vain vaatii lisä näppäilyä navigaattorissa, parempi olisi jos reitti toimisi suoraan.
Lähetetty minun GM1913 laitteesta Tapatalkilla
Löysin yhden kiertotien ongelmaani. MyRoute-app:n gpx tiedosto sisältää reitin lisäksi jäljen. Kun muutin jäljen reitiksi navigatorissa, niin silloin reitti meni myös tiettömän kohdan yli. Tämä vain vaatii lisä näppäilyä navigaattorissa, parempi olisi jos reitti toimisi suoraan.
Lähetetty minun GM1913 laitteesta Tapatalkilla
- mico
- Viestit: 1366
- Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 10:28 pm
- Pyörä: KTM 990 Dakar 30th edition
- Paikkakunta: Pori
Re: Garmin, kartasta puuttuvat polut mukaan reitiin
Tee ensin jälki BC:ssä ja muuta se reitiksi ja siirrä naviin. Pitäisi reitin kulkea just sitä reittiä, mihin olet jäljen piirtänyt.
Re: Garmin, kartasta puuttuvat polut mukaan reitiin
Mun garmini kyllä sekoo tuossa tapauksessa, jos nimittäin kartassa tie loppuu. Reititys kääntää takaisin, ja sit on helevetti irti, reittejä joka suuntaan
Taas lähti mopo käsistä
- mico
- Viestit: 1366
- Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 10:28 pm
- Pyörä: KTM 990 Dakar 30th edition
- Paikkakunta: Pori
Re: Garmin, kartasta puuttuvat polut mukaan reitiin
Tuossa on tehty jälki ja sitten siirretty reittinä naviin. Navin näytöltä otettu kuva reittinavigoinnista.
Menee kahdesta kohtaa tiettömän taipaleen yli.
Edit. vaihdoin navin kuvaan saman kartan pohjalle.
Menee kahdesta kohtaa tiettömän taipaleen yli.
Edit. vaihdoin navin kuvaan saman kartan pohjalle.
- mico
- Viestit: 1366
- Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 10:28 pm
- Pyörä: KTM 990 Dakar 30th edition
- Paikkakunta: Pori
Re: Garmin, kartasta puuttuvat polut mukaan reitiin
Gpsmap ja se osaa reitittää myös jälkeä.
Re: Garmin, kartasta puuttuvat polut mukaan reitiin
Tuo mun zumo ei kyl aina osaa mettässä reitittää, vaikka olis tiekin . Tommonen oikea mettäsuunnistus garmini on varpisti hyvä.
Viimeksi muokannut TomppaV, La Tammi 18, 2020 9:18 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Taas lähti mopo käsistä
Re: Garmin, kartasta puuttuvat polut mukaan reitiin
Mistä tuo ylempi karttakuva on ?
Selkeän näköinen!
Selkeän näköinen!
Taas lähti mopo käsistä
-
- Viestit: 2005
- Liittynyt: La Huhti 07, 2007 10:04 pm
- Pyörä: 900ss elefant+fe 501 Husaberg +TE610
- Paikkakunta: jokela
Re: Garmin, kartasta puuttuvat polut mukaan reitiin
Joskus tuskailin tuota zumon kanssa,ja ainoa tapa saada se uskomaan ettei reittiä muuteta oli siirtää jälkenä laitteeseen,ja siinä muuttaa reitiksi. SIllon opasti vaikka järven yli,jos jälki oli siitä menny.
Asetuksissa tietysti uudelleenlaskenta pois päältä.
Asetuksissa tietysti uudelleenlaskenta pois päältä.