Garmin Zumo XT
Valvoja: Moderaattorit
Re: Garmin Zumo XT
Itse asensin puhelimeen Garmin explore sovelluksen. Sinne voi avata puhelimesta GPX filuja (kodat, laavut, jäljet jne.) ja hallinoida niitä siellä kansioittain (vaihtaa väriä ja jopa muokata reittiä). Äpissä on oma karttapohja. Kun puhelin on bluetoothilla kiinni Garminissa, synkkautuvat tiedot gepsiin. Näitä explore jälkiä voi laittaa näkymään karttapohjalla XT:n valikoista kokoelma kerrallaan. Kun gpx filu tuodaan exploren kautta, säilyvät poi pisteiden ikonit oikean näköisinä ja näkyvät oikein myös XT:n ruudulla.
Tosta videosta voi olla apua:
https://www.youtube.com/watch?v=OD0JKEPH7fo
Tosta videosta voi olla apua:
https://www.youtube.com/watch?v=OD0JKEPH7fo
Re: Garmin Zumo XT
Aiheuttiko tämä Exploren käyttö + laitepäivitys, jälkien käytössä ongelmia. Jossain oli juttua, että tuota käytettäessä ei voinut enää valita kartalle näkyviin yksittäisiä jälkiä....kuulostaa kylläkin vähän kummalliselta.paturi kirjoitti: ↑Ti Huhti 27, 2021 8:33 am Itse asensin puhelimeen Garmin explore sovelluksen. Sinne voi avata puhelimesta GPX filuja (kodat, laavut, jäljet jne.) ja hallinoida niitä siellä kansioittain (vaihtaa väriä ja jopa muokata reittiä). Äpissä on oma karttapohja. Kun puhelin on bluetoothilla kiinni Garminissa, synkkautuvat tiedot gepsiin. Näitä explore jälkiä voi laittaa näkymään karttapohjalla XT:n valikoista kokoelma kerrallaan. Kun gpx filu tuodaan exploren kautta, säilyvät poi pisteiden ikonit oikean näköisinä ja näkyvät oikein myös XT:n ruudulla.
Tosta videosta voi olla apua:
https://www.youtube.com/watch?v=OD0JKEPH7fo
Taas lähti mopo käsistä
Re: Garmin Zumo XT
Kuulostaa oudolta, mutta tarvii tutkia. Nyt oon tallennellu jälet vain exploren kautta. Ne exploren jälet menee kokoelmittain joten jos kokoelmassa on useempi jälki, näkyy ne kerralla XT:n ruudulla. Kokoelmia voi ruksia yksittäin päälle pois XT:ssä.
- Mika TA-91
- Viestit: 1467
- Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 1:22 pm
- Pyörä: 790 Adventure R, EXC-F 250
- Paikkakunta: Kirkkonummi
Re: Garmin Zumo XT
Ero tulee siitä onko käyttöönottossa ruksannut tuon Eplore yhteyden päälle vai ei:
- Jos Explore käytössä niin jälkien näkyvyys taitaa olla kokoelma tasolla, ei yksittäisen jäljen
- Jos Explore ei käytössä niin voi perinteisesti hallita Zumosta jälki kerrallaan.
Näin ainakin ulkomaalaisilta foorumeilta olen ymmärtänyt.
Mika TA-91
Re: Garmin Zumo XT
Terve!
Sain kyseisen laitteen merkkipäivänä lahjaksi ja nyt kaipaisin sellaista kattavaa starttipakettia! Moponaveissa itselle ensimmäinen laatuaan, tähän saakka suunnistettu kusiaispesistä ja tähdistä, satunnaisesti karttaselaimella ja mapsilla.
Eli;
Miten teillä on ruksittu hyväksi todetut asetukset? Mitkä olis hyviä tiedostoja latailla kotimaan sorasurauttelun kannalta? Muuta huomioitavaa?
Ruksitin alkuun "vältä valtateitä" ja "salli soratie".. seikkailureitityksen sliderin laitoin maksimiin, kännykkäsovelluksella siirtelin tet reitin laitteeseen ja nyt juuri muistikorttia koneen ääressä rukailen.
Tein korttiin "Garmin" -kansion ja vedin sinne nyt .gpx tiedostomuodossa laavut ja autiotuvat tuolta laavusivustolta.. Meniköhän oikein, illalla selviää kun pääsee laitteen luokse.
Mitä muuta sinne kannattais nyt laitella samoilla lämpösillä? Muita vinkkejä laitteen kanssa pärjäämiseen? Turhatekin lukittava telakka tänään postissa ja viikonloppuna asentelemaan se paikalleen ja samalla toki johdotukset yms.. Metriäkään ei siis vielä navin kanssa ajettu.
Kiitos!
- R.R
Sain kyseisen laitteen merkkipäivänä lahjaksi ja nyt kaipaisin sellaista kattavaa starttipakettia! Moponaveissa itselle ensimmäinen laatuaan, tähän saakka suunnistettu kusiaispesistä ja tähdistä, satunnaisesti karttaselaimella ja mapsilla.
Eli;
Miten teillä on ruksittu hyväksi todetut asetukset? Mitkä olis hyviä tiedostoja latailla kotimaan sorasurauttelun kannalta? Muuta huomioitavaa?
Ruksitin alkuun "vältä valtateitä" ja "salli soratie".. seikkailureitityksen sliderin laitoin maksimiin, kännykkäsovelluksella siirtelin tet reitin laitteeseen ja nyt juuri muistikorttia koneen ääressä rukailen.
Tein korttiin "Garmin" -kansion ja vedin sinne nyt .gpx tiedostomuodossa laavut ja autiotuvat tuolta laavusivustolta.. Meniköhän oikein, illalla selviää kun pääsee laitteen luokse.
Mitä muuta sinne kannattais nyt laitella samoilla lämpösillä? Muita vinkkejä laitteen kanssa pärjäämiseen? Turhatekin lukittava telakka tänään postissa ja viikonloppuna asentelemaan se paikalleen ja samalla toki johdotukset yms.. Metriäkään ei siis vielä navin kanssa ajettu.
Kiitos!
- R.R
-
- Viestit: 366
- Liittynyt: Ke Kesä 03, 2015 11:21 am
- Pyörä: KTM 690 enduro r 2020
- Paikkakunta: Mänttä
Re: Garmin Zumo XT
Oon nyt muutamat reiti tehnyt puhelimella myroute apilla
Ja lähettänyt sieltä tiedoston garmin driveen. Drive heittää reitin xt:hen kun käynnistän sen.
Kun jäljen muuttaa matkaksi garmin tekee siitä ihan eri version.
Mitä teen väärin?
Vai onko ominaisuus?
Ja lähettänyt sieltä tiedoston garmin driveen. Drive heittää reitin xt:hen kun käynnistän sen.
Kun jäljen muuttaa matkaksi garmin tekee siitä ihan eri version.
Mitä teen väärin?
Vai onko ominaisuus?
- Mika TA-91
- Viestit: 1467
- Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 1:22 pm
- Pyörä: 790 Adventure R, EXC-F 250
- Paikkakunta: Kirkkonummi
Re: Garmin Zumo XT
Sekä, ettäJusteeri kirjoitti: ↑Ti Touko 11, 2021 3:58 pm Oon nyt muutamat reiti tehnyt puhelimella myroute apilla
Ja lähettänyt sieltä tiedoston garmin driveen. Drive heittää reitin xt:hen kun käynnistän sen.
Kun jäljen muuttaa matkaksi garmin tekee siitä ihan eri version.
Mitä teen väärin?
Vai onko ominaisuus?
Jos haluat pitää saman version, niin konvertoinnin ajaksi reitittävät kartat pois päältä ja uudelleen reititys pois päältä, sitten konvertointi ja sen jälkeen voit ottaa reitittäviäkin karttoja käyttöön, mutta ei uudelleen reititystä.
Tai sitten pitää löytää täsmälleen samat asetukset reititykselle (mukaan lukien oikea kartta) ettei muutoksia tule (voi olla siis hankalaa).
Mika TA-91
-
- Viestit: 366
- Liittynyt: Ke Kesä 03, 2015 11:21 am
- Pyörä: KTM 690 enduro r 2020
- Paikkakunta: Mänttä
Re: Garmin Zumo XT
Huhhuh, meneepäs helpoksi. Täytyy kokeilla
Re: Garmin Zumo XT
Onko xt:ssä esiintynyt tarvetta muokata väripaletteja vai löytyykö vakioista riittävän hyvät?
SF 1098S
MTS V4S
MTS V4S
Re: Garmin Zumo XT
Tein tänään päivityksen Garmin Zumo XT:n (ohjelmisto ja kartta versio: 6.20)
Nyt laite ei näytä karttaa kuin pohjoismaat näkyvissä suurennoksella (120km).
Lähemmäs jos zoomaa niin kartta häviää ja ruutu on kartan osalta vihreä/musta). Kaikki toiminnot toimii, mutta kartan yksityiskohdat häviää jos zoomaa lähemmäs kuin 120km!!!
Asensin kartat uudelleen, käynnisti laitteenkin useasti uudelleen, mutta ei auttanut?
Onko ideoita mitä voisi tehdä?
Nyt laite ei näytä karttaa kuin pohjoismaat näkyvissä suurennoksella (120km).
Lähemmäs jos zoomaa niin kartta häviää ja ruutu on kartan osalta vihreä/musta). Kaikki toiminnot toimii, mutta kartan yksityiskohdat häviää jos zoomaa lähemmäs kuin 120km!!!
Asensin kartat uudelleen, käynnisti laitteenkin useasti uudelleen, mutta ei auttanut?
Onko ideoita mitä voisi tehdä?
Re: Garmin Zumo XT
Sain korjattua kun sain ohjeet laitteen resetoimiseen.
Re: Garmin Zumo XT
Tuurilla.
Ohessa olisi kuvankaappaukset SuomiGT ja Garmin teemoista jos kuvan liittäminen onnistuisi. On noissa selvästi silmällä havaittava ero. SuomiGT:llä tiet on hieman paksummalla viivalla esitetty.
MTK kartan eri versioilla voi olla eroa miten teema vaikuttaa. Minulla on käytössä kiinteistörajallinen versio (toukokuulta 2020) koska se näkyy reitittävän kartan päällä. Ilman kiinteistörajoja oleva kartta jäi reitittävän alle, jolloin reitittävä CNE kartta oli poistettava käytöstä kun käytti MTK karttaa.
Kun molemmat kartat ovat aktiivisena on kiinteistörajallinen MTK näkyvissä ja CNE huolehtii reitittämisestä.
Ohessa olisi kuvankaappaukset SuomiGT ja Garmin teemoista jos kuvan liittäminen onnistuisi. On noissa selvästi silmällä havaittava ero. SuomiGT:llä tiet on hieman paksummalla viivalla esitetty.
MTK kartan eri versioilla voi olla eroa miten teema vaikuttaa. Minulla on käytössä kiinteistörajallinen versio (toukokuulta 2020) koska se näkyy reitittävän kartan päällä. Ilman kiinteistörajoja oleva kartta jäi reitittävän alle, jolloin reitittävä CNE kartta oli poistettava käytöstä kun käytti MTK karttaa.
Kun molemmat kartat ovat aktiivisena on kiinteistörajallinen MTK näkyvissä ja CNE huolehtii reitittämisestä.
Re: Garmin Zumo XT
Minulla toimii reititys myös tuossa kiinteistörajattomassa versiossa, mutta tieviivat pysyy yhtä kapeana kuin ennenkin.
Teema vaikutti lähinnä eri maastojen väreihin, ei mihinkään muuhun.
Sain tuunattua teemaa mieleiseksi Garminin peruskartalle, mutta ongelmana on garminin tietasomääritykset: kaikki soratiet ja polut sekä talvitiet ovat samanvärisiä... Garminin oletustopo erottelee nämä, mutta sitten taas värit ei pelaa muuten.
Teema vaikutti lähinnä eri maastojen väreihin, ei mihinkään muuhun.
Sain tuunattua teemaa mieleiseksi Garminin peruskartalle, mutta ongelmana on garminin tietasomääritykset: kaikki soratiet ja polut sekä talvitiet ovat samanvärisiä... Garminin oletustopo erottelee nämä, mutta sitten taas värit ei pelaa muuten.
- JTapani
- Viestit: 409
- Liittynyt: Ma Helmi 25, 2008 11:49 pm
- Pyörä: Africa Twin
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: Garmin Zumo XT
Terve
onko muut onnistuneet asentamaan karttapäivitystä MAC koneeseen XT:n avulla?
Garmin Express kyllä näyttää painiketta "Asenna tietokoneeseen", kun XT on kytkettynä. Mutta ei siitä mitään tapahdu. Eli ei saa päivitystä alkamaan...
Toimiiko tuo Winkkari koneissa?
onko muut onnistuneet asentamaan karttapäivitystä MAC koneeseen XT:n avulla?
Garmin Express kyllä näyttää painiketta "Asenna tietokoneeseen", kun XT on kytkettynä. Mutta ei siitä mitään tapahdu. Eli ei saa päivitystä alkamaan...
Toimiiko tuo Winkkari koneissa?
Elämä ei koostu niistä päivistä, jotka ovat menneet, vaan niistä, jotka jäivät muistiin.
-Pjotr Pavlenko-
-Pjotr Pavlenko-