Zach pakoputket

Kuskien ja pyörien varusteet

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
antti-a
Viestit: 474
Liittynyt: Ti Helmi 07, 2006 9:46 am
Pyörä: R1100GS
Paikkakunta: Masku

Zach pakoputket

Viesti Kirjoittaja antti-a »

http://www.zachauspuff.de/

Viittisikö joku saksankielitaitoinen auttaa.

Minulla on tuollainen linkistä ja R1100GS alta löytyvä äänenvaimennin, jossa kuvasta poiketen ei ole katalysaattoria vaan on suoraputki katin tilalla.
Kuva
Sanotaanko tuolla sivuilla jotakin että pitäisi olla katalysaattori välissä vai onko sillä mitään väliä?
Lähinnä seoksien/kestävyyden kannalta mietin asiaa.
Voiko pakoputki tai pakoputkettomuus ylipäätään aiheuttaa vahinkoa moottorille?

Teho/vääntökäyrät näyttäisi löytyvän myös. Onko ne Teho/vääntökäyrät tuolla äänenvaimentimella ja orggis katalysaattorilla mitattu?

25km testin jälkeen ajossa ei ääni pahalta tunnu. Tyhjäkäynnillä huomaa että selvästi koveni ääni. Tehoissa/väännössä en ole vielä huomannut vaikutusta suuntaan tai toiseen. (tosin vasta 25km takana tällä putkella)
Avatar
antti-a
Viestit: 474
Liittynyt: Ti Helmi 07, 2006 9:46 am
Pyörä: R1100GS
Paikkakunta: Masku

Viesti Kirjoittaja antti-a »

Lisää huomioita putkesta.

Paukkuu putkessa melko helposti moottorijarrulla.
Meteli taitaa olla minun makuun turhan iso.
Pitää vielä muutama päivä pitää ja kokeilla sitten taas vakioputkea.

Ihan kun olisi menohaluja enempi kun tuntuu keula kevenevän helpommin. Toisaalta jollain kierrosalueella tuntuisi olevan vetoa vähemmän kuin vakioputkella tai sitten erot paremman ja huonomman kierrosalueen välillä on isompi.
Avatar
JJ
Viestit: 358
Liittynyt: Ma Elo 01, 2005 3:56 pm
Pyörä: BMW R1200 GSA
Paikkakunta: Iitti

Viesti Kirjoittaja JJ »

Kehuvat, että tässä yhdistyy alkuperäisen putkiston ja Zach-vaimentimen edut; vahvempi ja matalampi soundi jne. Tässä käytetään originaali etupönttöä, joten katalysaattori ja lambdaliitäntä (mikäli niitä on) jäävät ennalleen. Kun orig. vaimennin poistetaan, niin siihen hitsataan adapteri, johon voi kiinnittää joko yksi- tai kaksiputkisen Zach:in (molemmissa db-killeri).

Käppyrät ovat originaaliversiolla ja sitten Zachilla, killerin kanssa (mit) ja ilman (ohne).

Ja vielä mainostetaan, että käyvät hyvin laukkujen kanssa, eivät värjäänny, hyvä sopivuus, helpot asentaa, kokonaan terästä jne.

Toivottavasti ainakin suurinpiirtein näin... :wink:
Avatar
antti-a
Viestit: 474
Liittynyt: Ti Helmi 07, 2006 9:46 am
Pyörä: R1100GS
Paikkakunta: Masku

Viesti Kirjoittaja antti-a »

Danke schön.
Rälläkkä hommiksi menisi jos katin haluaisi väliin.

Jaa-a tarttisko panna pönttö myyntiin kun en taida raaskia raiskata alkuperästä. Ja äänet on turhan kovat mun makuun, ainakin ilman kattia.
Ilpoj
Viestit: 8
Liittynyt: La Marras 10, 2007 2:16 pm
Pyörä: Polkupyörä

Lisävaimennin

Viesti Kirjoittaja Ilpoj »

Jos on mahdollista askarrella niin voithan kokeilla tehdä jonkun lisä-äänenvaimentimen mikä tökätään tuon päähän sisälle. Ite kokkeilin muutamaa erilaista systeemiä kun laitoin XT:hen äänenvaimentimen jossa oli paljon isompi tuo päätyreikä (41mm muistaakseni). Yllättävää oli että kun reikää pienensi lähelle alkuperäistä pikkureikää mikä oli jotain 22mm niin paljon paremmin lähti pyörä puskemaan eteenpäin. Äänikin on ihan siedettävä korvatulppien kanssa..
Vastaa Viestiin