Sivu 1/4

AfricaTwin tapaaminen 2008!!(uusi keskustelu)

Lähetetty: Pe Tammi 11, 2008 7:43 am
Kirjoittaja PAH
Edellinen ketju meni jumiin ilmeisesti jonkun liitetiedoston takia joten avaan uuden.
Africa-Twin tapaaminen pidetään 23-25.5.2008 Villi Pohjolan Hopealammen kämpällä Ilomantsissa.
http://www.villipohjola.fi/item.asp?Section=12&Item=140
Ohjelma muuten vapaa, mutta lauantai vietetään melko tiiviisti pyörän selässä itäsuomen metsäteillä,kiinnostaviin paikkoihin tutustuen, makkara-ja kahvipausseja pitäen. Reittiä en vielä ole tehnyt, mutta se tulee olenaan n.300km ja startti n. yhdeksältä aamulla. AT:n tankillisella pärjää, kun on muistanut tankata ennen kämpälle tuloa, lähin Uimaharjussa. Reitillä ainakin yksi tankkauspaikka.
Kämpän maksu, 220 euroa, jaetaan osallistujien kesken ja kerätään Hopealammella.Kaikki hoitaa omat ruokansa ja juomansa.
Tähän mennessä ainakin ilmoittautuneet:

1. PAH Joensuu
2. av2 Helsinki
3. sulakari Rauma
4. vk Ilmajoki
5. John Doe Raahe
6. api Pori
7. Niki Nurmijärvi
8. RD03Jarkko Varkaus
9. TeemuV Riihimäki
10. SeveriX Seinäjoki
11. JTapani Jyväskylä
12. an13 Lappeenranta
13. Å Iisalmi
14. mopopoitsu Isokyrö
15. Nipa5 Pirkkala
16. Puppe Koskenkorva
17. KPH Lappeenranta
18. pepe750 Tampere


Kämpässä on vielä reilusti tilaa joten merkatkaa aika kalenteriinne tervetuloa viettämään viikonloppu hyvässä seurassa!
terv.Heikki Pitkänen
040-7498834
pitkahese(at)luukku.com

Lähetetty: Pe Tammi 11, 2008 7:39 pm
Kirjoittaja John Doe
AT tapaamisen ensikertalainen voi kysellä pöljiä:
Oliko teillä viime vuonna osallistuneilla käytössä minkään sortin radiopuhelimia? Tai onko nyt osallistuvilla aikomus käyttää pmr-puhelinta?

Kyselen siksi kun toista reissua varten on puhelimet hankinnassa, tuo AT-meetinki olisi sopivasti ennen sitä. Voisi viritellä vehkeet ja kokeilla tuolla.

En ole aikaisemmissa mopoissa ja reissuissa puhelimia käyttänyt, vinkkejä otetaan ilolla vastaan, mutta se taitaa olla toisen topicin juttu.

EDIT: oikeinkirotusta..

Lähetetty: Pe Tammi 11, 2008 8:54 pm
Kirjoittaja PAH
Ei ollu radiopuhelimia eikä kännyköilläkään saatu aina yhteyttä, vaikka olisi tarvittu. Eka partio joutui murtuneen siltarummun ylityksen jälkeen umpikujaan josta olisi jatkaakseen tarvinnut veneen. No palattiin takaisin rummun yli pyörä kerrallaan kaverien auttaessa ja jäätiin edelliseen risteykseen varoittamaan seuraavaa partiota. He taas jäivät odottamaan kolmospartiota ja saivatkin odottaa pitkään, koska kolmospartio olikin saanut idean poiketa reitiltä ja lähteä Ruunaankoskelle kahville. :D
Ota vaan radiopuhelimet mukaan, ainahan uusi tekniikka kiinnostaa.
Heikki

Lähetetty: Pe Tammi 11, 2008 10:48 pm
Kirjoittaja TeemuV
John Doe kirjoitti:AT tapaamisen ensikertalainen voi kysellä pöljiä:
Oliko teillä viime vuonna osallistuneilla käytössä minkään sortin radiopuhelimia? Tai onko nyt osallistuvilla aikomus käyttää pmr-puhelinta?

Kyselen siksi kun toista reissua varten on puhelimet hankinnassa, tuo AT-meetinki olisi sopivasti ennen sitä. Voisi viritellä vehkeet ja kokeilla tuolla.

En ole aikaisemmissa mopoissa ja reissuissa puhelimia käyttänyt, vinkkejä otetaan ilolla vastaan, mutta se taitaa olla toisen topicin juttu.

EDIT: oikeinkirotusta..
Mulla on Autocom ja PMR, voihan niitä tuolla kokeilla. Mukana ne kuitenkin kulkee, tarvii tai ei.

Lähetetty: La Tammi 12, 2008 8:31 pm
Kirjoittaja Jarkko
Heikki, reittimestarin apupoika ilmoittautuu.
Joko huomenna :twisted:

Lähetetty: La Tammi 12, 2008 8:52 pm
Kirjoittaja John Doe
quote]

Mulla on Autocom ja PMR, voihan niitä tuolla kokeilla. Mukana ne kuitenkin kulkee, tarvii tai ei.[/quote]

Ok, hyvä tietää. Jos itte kerkiän saada laitteet käyttöön niin mukavahan se ois kokeilla tuolla.

Lähetetty: Su Tammi 13, 2008 8:41 pm
Kirjoittaja PAH
Jarkko kirjoitti:Heikki, reittimestarin apupoika ilmoittautuu.
Joko huomenna :twisted:
AT nukkuu talviunta tallissa huovan alla mutta kevään korvalla lähdetään. Sinun paikallistuntemusta ajattelinkin hyödyntää.
Heikki

Lähetetty: Ti Tammi 29, 2008 9:06 pm
Kirjoittaja PAH
Kevättä odotellessa voi fiilistellä katselemalla filmiä kansainvälisestä tapaamisesta.
http://youtube.com/watch?v=_NB2NFV2aww&NR=1
Heikki

Lähetetty: Ti Tammi 29, 2008 9:11 pm
Kirjoittaja jonkko
tosa pikkasen lisää :D

http://www.stage6.com/user/StudioByhave ... erformance


Ihan jees se parkki siin lopus :wink:

Lähetetty: Ti Tammi 29, 2008 11:10 pm
Kirjoittaja LightSpeed
http://www.stage6.com/user/zbol/video/1 ... -adventure
Siitä nuolen kuvasta kliks! ja odotteleen kestää hetken ja :shock: ja :D .




Edit:Sori,lähti vähän karkaan aiheesta(on siellä AT:kin).

Lähetetty: Ke Helmi 13, 2008 3:08 pm
Kirjoittaja api
Kevättä odotellessa lisää kansainvälisiä tapahtumia. Kuusi Africa Twiniä Intiassa. Ja on mukaan eksynyt näemmä yksi Bemarikin. http://www.advrider.com/forums/showthre ... frica+twin

Lähetetty: Ti Maalis 11, 2008 11:42 am
Kirjoittaja PAH
Nostetaampa vähän ajohaluja ja julkaistaan kartta lauantain reitistä. Uskallan sen tähän liittää kun foorumin "debug mode"-ongelmat näyttää olevan ohi.
Reitille tuli mittaa reilu 300km ja siinä on kaksi kohtaa joiden ajokelpoisuudesta ei ole vielä tietoa. Karttapaikan mukaan niissä menee polku. Käyn keväällä tarkastamassa. Ovat merkitty karttaan punaisella katkoviivalla ja vaihtoehtoreitti mustalla katkoviivalla.
82,5km:n kohdalla on Haapajoen koski ja laavu nuotiopaikkoineen.
Hattuvaarassa Hatun-kaupalla tankataan pyörät, bensanmyyntiä ympäri vuoden, tarkistettu.
Ilomantsin Möhkössä on kahvila vanhassa proomussa ja pihalla myös nuotiopaikka.
http://www.mohkonmanta.net/
Ennen kämpälle menoa poiketaan Uimaharjussa syömässä ja kaupassa.
Aikaa reitin kiertämiseen menee koko päivä, mutta alkukesällä valoa kyllä riittää.
Tähän mennessä tapaamiseen on ilmoittautunut 19 kuskia joten petipaikkoja on vielä reilusti jäljellä.
terv. Heikki

Lähetetty: Ti Maalis 11, 2008 12:17 pm
Kirjoittaja TTA
Kuulostaapa hienolta. PAH olikos se seuraava reissu tuosta AT tapaamisesta viikon päästä?

ps. Ehkä naamioin bokserin pytyt vaikka kaatumatateiksi ja liimaan kylkeen Africa Twin tarrat niin pääsen minäkin mukaan ;)

Lähetetty: Ke Maalis 12, 2008 8:31 am
Kirjoittaja PAH
Moi Tuomo!
Juu, seuraavana viikonloppuna lähdetään. Ensin tutkitaan rajaa suomen puolelta ja sitten katsotaan miltä se näyttää naapurista päin.

ps. kyllähän se sinun baijerilainen jo nyt näyttää loppuun ajetulta afrikkalaiselta, merkit tippuneet matkalle ja sylinterit väsähtäneet vaakatasoon :twisted:

Lähetetty: Ke Maalis 12, 2008 8:49 am
Kirjoittaja TeemuV
PAH kirjoitti: ps. kyllähän se sinun baijerilainen jo nyt näyttää loppuun ajetulta afrikkalaiselta, merkit tippuneet matkalle ja sylinterit väsähtäneet vaakatasoon :twisted:
Onkos loppuun ajettuja afrikaanojakin olemassa...? :shock: eihän sellaisia nyt oikeasti voi olla... afrikaano on ikuinen :D