Autotallin lämmitys talvella?

Yleistä keskustelua enduroista

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Harri Hemmilä
Viestit: 1198
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 11:15 pm
Pyörä: R1200GS
Paikkakunta: Ylivieska

Autotallin lämmitys talvella?

Viesti Kirjoittaja Harri Hemmilä »

Olen lämmittänyt tallia tähän asti 3kw sähköpuhaltimella ja mielessä kävi että hoitaisiko kaasulämmitin homman paremmin ja edullisemmin?
Talli on noin 25m2 eristetyillä seinillä ja nosto-ovella.
Riittäisiköhän tuommonen malli tallin lämmittämiseen:
https://www.motonet.fi/tuote/emax-heati ... t=95-02918

Tarkoitus on lämmittää aina tarvittaessa.
BMW f 650 Gs Dakar -01 ---> BMW f 800 Gs -08 ---> BMW R 1200 GS Lc 2013 ---> BMW R1100RT 1997---> BMW R1200GS 2005
Avatar
KN76
Viestit: 1455
Liittynyt: To Touko 31, 2007 8:29 pm
Pyörä: R 1200 GS
Paikkakunta: Muonio

Re: Autotallin lämmitys talvella?

Viesti Kirjoittaja KN76 »

Ilmanvaihto on parempi olla kunnossa. Kaasulämmitin tuottaa kosteutta ja häkää ilmaan sekä kuluttaa happea.
Rima on asetettava niin korkealle että sen voi alittaa pää pystyssä!
Urpo
Viestit: 219
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 4:14 pm
Pyörä: X-ADV 750, CRF 300L
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Autotallin lämmitys talvella?

Viesti Kirjoittaja Urpo »

Tuskin saat kaasua ostettua sähköä halvemmalla. Ja sehän riippuu ihan mitä sähkön siirrosta on pakko maksaa ja mitä energiasta haluat maksaa. Sama pätee näihin diesellämmittimiin.

Ilmalämpöpumppu olisi optimiratkaisu jos budjetti sallii ja muuten on mahdollista.
Avatar
Hsippe
Viestit: 723
Liittynyt: Ma Syys 22, 2008 3:42 pm
Pyörä: Sherco SE250, Suzuki DL1000, Hva TE250
Paikkakunta: Raasepori

Re: Autotallin lämmitys talvella?

Viesti Kirjoittaja Hsippe »

Eipä oikein nestekaasulla lämmitys taida kannattaa kuin joskus oikein kalliin sähkön aikaan jos on siis pörssisähkö ja muuten ei ollenkaan.
Nestekaasun lämpöarvo on noin 12.8 kWh/kg joten 11kg pullosta saa 141 kWh (100% hyötysuhde).
Pullon vaihto maksaa Motonetissa 27,90€ joten yhden kWh:n hinnaksi tulee liki 20c (0,199€).
Neppi
Viestit: 15
Liittynyt: Ti Kesä 28, 2022 9:05 pm
Pyörä: NX650

Re: Autotallin lämmitys talvella?

Viesti Kirjoittaja Neppi »

Mulla ois Diesel Safire ehkä vapautumassa myyntiin…
Avatar
timo
Viestit: 3029
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 9:23 am
Pyörä: PELTOKYRPIÄINEN
Paikkakunta: Sarkola

Re: Autotallin lämmitys talvella?

Viesti Kirjoittaja timo »

Itselläni oli suunnilleen sama tilanne kun rakensin oman uretaanieristeisen tallini vanhan navetan sisään.
Oli "itsestään selvää", että pumppu tulee yhdelle seinälle, johon varasin sille tilankin. Ei sitten tullutkaan.
Laskin, että Bilteman muutaman kympin 2kw-lämpöpuhallin on edullisin ja nyt kymmenisen vuoden jälkeen väitän että toimivin.
Sillä saa työlämmöt päälle hetkessä joka tarkoittaa harvoin kovinkaan lämmintä. En tykkää hikoilla siellä.
Kovia pakkasia varten on vielä seinässä olemassa ns. pakkasvahti. Tila ei siis koskaan ole liian kylmä esim. vettä sisältäville asioille, maaleille ym.
En oikein keksi mitään syytä lämmittää tuollaista työtilaa kokoaikaisesti kuin asuintilaa.
Pääasia, että kosteusvaurio ei pääse alkuunkaan ryömimään mihinkään nurkkaan.
Harri Hemmilä
Viestit: 1198
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 11:15 pm
Pyörä: R1200GS
Paikkakunta: Ylivieska

Re: Autotallin lämmitys talvella?

Viesti Kirjoittaja Harri Hemmilä »

Tilasin tuon motonetin version, kokeillaan nyt lämmittämistä sillä, talviaikaan tulee tallia lämmitettyä ehkä pari kertaa kuukaudessa.
BMW f 650 Gs Dakar -01 ---> BMW f 800 Gs -08 ---> BMW R 1200 GS Lc 2013 ---> BMW R1100RT 1997---> BMW R1200GS 2005
Avatar
Hanski T
Viestit: 615
Liittynyt: To Tammi 15, 2009 8:53 pm
Pyörä: Ducati MTS V4S ja Streetfighter S

Re: Autotallin lämmitys talvella?

Viesti Kirjoittaja Hanski T »

Ääni sähkölle täältäkin.

Jos rahassa laskee niin 10 kg kaasupullon täyttö lienee liki 30€. Propaanin lämpöarvo on vajaat 50 MJ/kg, eli pullossa on noin 127kWh. Jos sähkön hinta on 10c siirtoineen niin sehän tekee 12,7€. Kaasua käytettäessä tarvittaan ehkä enemmän tuuletusta, ja kauko-ohjaus on käytännössä mahdotonta. Sähkö ja kaasu on näppituntumalta samanhintaisia jos sähkö maksaa noin 25c/kWh. Raksalämppäreitä saa 9kW asti halvalla, sellaisella kämppä lämpiää hätäiseen.

Mutta duunatessa säteilylämmitin on hyvä kun ei tarvita puhallusta. Näpit pysyy paremmin sulana sopivalla sijoittelulla. Puhaltimen kanssa ilma pitää saada lämmitettyä, säteilylämmittimen kanssa pärjää kylmemmässä.
SF 1098S
MTS V4S
XL250R
Viestit: 305
Liittynyt: Ke Joulu 09, 2009 2:08 pm
Pyörä: V-Strom

Re: Autotallin lämmitys talvella?

Viesti Kirjoittaja XL250R »

Kuten joku aiemmin jo mainitsi, niin nestekaasun palaessa vapautuu vettä ilmankosteuden muodossa melkoisesti. Voi varautua koviin kosteuslukemiin, kun kaasulla lämmitetty talli kylmenee lämmityksen jälkeen.
Viuh
Viestit: 1739
Liittynyt: La Maalis 12, 2011 2:05 pm
Pyörä: CRF1100L, SE, 701 LR Aurora, R75/5

Re: Autotallin lämmitys talvella?

Viesti Kirjoittaja Viuh »

Ilppi on omassa verstaassa palvellut eleettömän mukavasti jotain kymmenkunta vuotta, ylläpito n. 10 ast millä saakin olla varmaan 95% ajasta.
Vastaa Viestiin