bmw 650 dakar vs ktm 640 LC-4 Adventure?

Esittelyt ja vertailut

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

mikki
Viestit: 71
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2006 2:24 pm
Paikkakunta: Hämeenlinna

bmw 650 dakar vs ktm 640 LC-4 Adventure?

Viesti Kirjoittaja mikki »

hieman on tullut harkintaan jompikumpi noista, ja luopua 525 exc:stä.
ajokauteni ei silti muutu 12 kuukaudesta lyhyemmäksi. rm heinolla ois nyt 2 kpl:tta noita bemuja. täytyy mennä kokeileen sitä. mutta tota kotaria ei tunnu pääsevän missään ajaan......525:ssa mulla oli talvella piikit kun ajelin liikenteessä, noihin varmaan vaan nastat alle? ajatteko noilla ympärivuoden ja mitens bmw:n abs:t toimii talvella? no joku tietty ihmettelee miksi mietin vaihtoa noihin, johtuu ihan siitä että ajeluni sisältää myöskin isommilla teillä ajelua johon olen hiukka kyllästynyt 525:lla siihen sekä lapsi on kasvanut sen verran että päästäis taas muijan kans ajeleen kakspäällä, niin noilla se onnistuu paremmin kun 525:lla. miten ko pyörät suorituvat kaks päällä ajosta? sehän on sata varma että noilla ei spooriiin lähdetä, mutta sitä varten mun pitää miettiä jotain laitetta lisäks, oisko sitten punakilpi......
Avatar
RTJ
Viestit: 1570
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 8:45 am
Pyörä: none
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja RTJ »

Voisinpa väittää että bemari on parempi kaksipäällä ajeluun.

Itsellä on Adv:ssa takajalkitapit paikoillaan vain siksi että niihin saa ortliebin satulalaukut kätevästi kiinni. (Lisäksi rekisteriotteessa lukee että pyörä on rekisteröity kahdelle)

Riku
Avatar
Veijo
Viestit: 1232
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 9:59 am
Pyörä: Cube AMS100 LTD
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Veijo »

Kävin tänään kelaamassa R.M.Heinon toisen Dakarin mittariin 53 km lisää. Eilen kokeilin Husqvarna 610 SM:ää. Tykkäsin supermotosta enemmän :) Jos taas haetaan kaksi päällä ajettavaa sorateillekin soveltuvaa matkapyörää, niin ostaisin tuon Dakarin. KTM 640 LC4 Adventure tärisee huomattavasti enemmän, ja istuin on kapeampi, mikä pitkässä matkassa puuduttaa kankut. Pahoissa paikoissa Adventure on taasen parempi, mutta tuskin sinne kaksi päällä mennäänkään.
Enduronastarenkaat eivät käy Dakariin suoraan, etuhaarukassa on kapea välituen kiinnike ja itse välipala on rengasta lähellä.
Avatar
petev
Viestit: 772
Liittynyt: To Loka 07, 2004 4:50 pm
Pyörä: F850GS

Viesti Kirjoittaja petev »

Ajelin Dakarilla viime kesän ja mulle siitä tulee mieleen adjektiivit laiska, tylsä ja painava. Sinänsä varmaan hyvä pyörä ja varsinkin asfaltilla mukava, mutta koneesta tarttis saada lisää voimaa ja ennen kaikkea kaasuun vastaavuus ei minua mielyttänyt, siinä oli merkillinen viive.
Nämä mieltymykset on kyllä hirveän henkilökohtaisia asioita, mutta itseäni nämä asiat häiritsivät.
Niin Adventuresta en osaa sanoa mitään, kun en semmoisella ole ajanut nyt alla 625 SXC ja siinä yllä mainitsemani asiat ei häiritse :)
Avatar
MP@
Viestit: 772
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 8:14 am
Pyörä: KTM990 -13
Paikkakunta: Laihia

Viesti Kirjoittaja MP@ »

Ei ole yksikään pieni tai iso ktm kadonnut näköpiiristä kun bmw dakarilla ajelin,joustot loppuu kyllä väliin kesken mutta sitten se meno onkin jo riittävää ja loppuu ne myös ktm jossain vaiheessa
bemari on luotettavampi,pieni kulutus 4-5l/100km
vakioputkilla,vakioilmansuodattimella, vakioilmanboksilla moottori ei vastaa
kaasuun mutta kun noi vaihtaa tehoa alkaa löytymään.
taakse parihammasta lisää rattaaseen ei tarvitse patikossa vaihdella
2-3 vaihteen väliä
Asfaltilla se on tylsä pyörä,menee kuin ajatus paitsi silloin kun on mitas c-02 takana menee kuin ajokoira perse vierellä :)

etuhaarukan alumiiniholkit voi korvata vähän korkeimmilla holkeilla
alkaa piikkipyörä pyörimään ei ollut minulla ainakaan ongelmia
vaikka käytin enduropiikkejä
Talviajo on mahtavaa ilmalämpöanturi/happianturi huolehtii oikeasta polttoaineen määrästä
ei tarvitse kuin vääntää kahvasta ja kaivaa ojasta :D

kyllä se bemarikin keulii 80 vauhdissa http://www.allroadtour.fi/nolppio2002/o ... image9.htm
se siitä kaasuvastaavuudesta...

valokuvaajan mielestä puolet sillan pituudesta jäi käyttämättä :roll:
mikki
Viestit: 71
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2006 2:24 pm
Paikkakunta: Hämeenlinna

lisää

Viesti Kirjoittaja mikki »

vielä kaipaisin tietoa bemun abs:n toiminnasta/kokemuksista kesä/talvi olosuhteissa? mitä ne holkkisysteemit maksaa bemuun että siihen saa enskapiikit alle? onko jollain videolla talviajoa bemusta tai ktm adventuresta(640)?
Avatar
MP@
Viestit: 772
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 8:14 am
Pyörä: KTM990 -13
Paikkakunta: Laihia

Re: lisää

Viesti Kirjoittaja MP@ »

mikki kirjoitti:vielä kaipaisin tietoa bemun abs:n toiminnasta/kokemuksista kesä/talvi olosuhteissa? mitä ne holkkisysteemit maksaa bemuun että siihen saa enskapiikit alle? onko jollain videolla talviajoa bemusta tai ktm adventuresta(640)?
ABS jarrut kuuluvat autoon,sorapyörässä ne ovat vaaralliset
bmw on erikseen kytkettävät eli oletuksena ne on joko päällä tai pois päältä.

holkkeja ei saa kaupasta.tai saa mutta pitää mennä sellaiseen missä myydään pultteja/muttereita ja näyttää alkuperäistä holkkia ja niitä lisää
4kpl mieluummin n.2cm korkeita sillon voi jättää alkuperäiset käyttämättä

Marko Hemmilällä taitaa olla videoo kesäkurvailusta jos oikein arvaan?
Avatar
Adventure
Viestit: 407
Liittynyt: To Touko 26, 2005 12:45 pm
Paikkakunta: Luopioinen

Re: bmw 650 dakar vs ktm 640 LC-4 Adventure?

Viesti Kirjoittaja Adventure »

mikki kirjoitti: mutta tota kotaria ei tunnu pääsevän missään ajaan......525:ssa mulla oli talvella piikit kun ajelin liikenteessä, noihin varmaan vaan nastat alle? ajatteko noilla ympärivuoden...
Itsellä oli '01 640 Adventure. Kahtena talvena oli nastat alla. Kun siinä oli SXC-putki ja isommat suuttimet, niin ei tarvinnut talvellakaan enää rikastaa. Ulkona seistyn pakkasyön jälkeen tosin ei tahtonut käynnistyä. Ehkä isompi tyhjäkäyntisuutin tai ilmaruuvin rukkaus olisi vaikuttanut. En jaksanut kuitenkaan säätää, kun yleensä lähdin tallista.

Jos harkitsee talviajoa, kannattaa ostaa '03 tai vanhempi. '04 alkaen tuli matala etulokkari ja rapea tankki. Aiheuttaa lisää päänvaivaa jos meinaa nastoja laittaa ja pakkasessa vähän kumpsahdella.

Olihan noita adveja täälläkin myynnissä. Mites se yksi Lahden seudulta, jonka omistaja muutti Belgiaan? Oli vielä '04 käyttöönotettu '03:nen ja melko vähän ajettu. 'Kumitankki' ja hiflow kansi. Hintakin taisi olla melko kohdallaan.

-Tero-
Petroska
Viestit: 75
Liittynyt: Ti Loka 25, 2005 5:30 pm
Pyörä: BMW G650Xchallenge, KTM250MX
Paikkakunta: Rauma

Viesti Kirjoittaja Petroska »

Dakarin Abs:t - omakohtaiset kokemukset.
Aiheutti ensimmäisellä kertaa sorakurvailuissa pienoisen yllätyksen kun tuli innostuttua liikaa suoran pätkällä kiristämään.
Kurviin piti kääntää sisälle takajarrulla avittamalla (alla pientä irtokiveä).
Takajarrulla ei tapahdu yhtään mitää ABS:n ollessa päällä, ei edes autoista tuttua pätkimistä.
Tilanteen selvittyä pyörä seis ja napista ABS:t pois käytöstä.
Tämän jälkeen otan aina ABS:t pois soralle lähtiessäni. Eivät haittaa normaaliajossa, mutta jos hiukan ottaa urheilullisemman tyylin niin...
Eli kääntämistä / väistöjä ei pysty avittaan takapäällä paitsi kaasulla.
Niin ja etupään jarrun kanssa ei ole yhtä dramaattista ongelmaa alustojen välillä, varmaankin pito sorallakin renkaan alla kohtuullinen etupyörällä jarrutilanteessa.

Niin pyörästä yleensä. Tykännyt olen kyllä. Metässä ja ryteiköissä pääsee etenemään siinä missä muillakin jos vain malttaa mennä.
Jousituspuoli mielestäni vakio dakar:ssa jo kohdallaan. (kaikki on suht.)
Tää on myös melkosen pihi pensan kans, mulla menee jatkuvasti alle 4:n
lähemmäs 3.5 litraa/100km. (myös sora /maasto-olosuhteissa)
Tehoa tietenkin on aina liian vähän? No sehän kait on järjestely kysymys.
pekkapee
Viestit: 27
Liittynyt: Su Touko 01, 2005 9:38 pm
Paikkakunta: Laihia

Viesti Kirjoittaja pekkapee »

Olen ajellu tuommoisella dakarilla nyt n. 1,5 kesää. ABS:n saa napista pois-sillä ei tee mitään soralla/metsäautotiellä/metsäpolulla.
Tehojen kanssa pärjää noilla pienillä muutoksilla. Jousitus siinä kesken loppuu, ei niinkään teho. Asfalttilla oikein mukana/joutuisa peli, matkustusta rajoittaa vain "katteen" huonous.
Pekkapee
mikki
Viestit: 71
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2006 2:24 pm
Paikkakunta: Hämeenlinna

kiitos kovasti

Viesti Kirjoittaja mikki »

suurkiitos näin suurelle vastaajajoukolle! mahtavaa että jaksatte kertoa noista. yritän taikoa aikaa ja mennä ajamaan ko laitteet!!!!
ja mielelläni luen lisää kokemuksista noista!
KKO
Viestit: 409
Liittynyt: La Heinä 15, 2006 10:28 pm
Pyörä: -----
Paikkakunta: JKL

Viesti Kirjoittaja KKO »

BMW:n suorituskyvystä:

Kyllä Dakarilla saa aika nopeasti soralla huomattavia vauhteja aikaiseksi. Tosin MP@:n mainitsemat muutokset pyörässä... Syyn saatte arvata :?: :wink: Ja ruopii ihan mukavasti kaarteista ulostuloissa, ainakin nykyrengastuksella.

Jokunen kaveri (kyykky/enduro/trial-taustaisia) tehnyt koeajolenkin: kaikki olleet positiivisesti yllättyneitä.

Ehkä kuitenkin sitten joskus ne 85e (?) paremmat jouset touratechiltä + takaiskarimuutoksia?, siis sitten kun alkaa tuntumaan, että ne rajoittavat menoa.

Kytkin on miellyttävä käyttää, pystyy menemään vaikka kuinka pientä polkua välillä hiukan pahoissa paikoissa luistatellen (=hitaasti), mitä sitten kytkin mahtaa tykätä moisesta?
Vastaa Viestiin