Magellan vastaan Garmin kumpi on kumpi

Tekniikka & Näperrys

Valvoja: Moderaattorit

Köpi
Viestit: 27
Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 1:22 pm
Paikkakunta: Kempele

Magellan vastaan Garmin kumpi on kumpi

Viesti Kirjoittaja Köpi »

Niin ,kuule kummastakin kehuja ja haukkuja.
-Joten kyselen,onko Magelloissa ollut marmeja eli
mennyt tangossa rikki :?:

Gamminin sivuilla vihjataan SD-korttien kosteus ongelmista;onko esiintynyt kellään moista !

Kumman kanssa on helpompi "elää " Eli käyttöliittymä Pc:ltä laitteeseen;
-jos tietokoneelta kartoja pitää latailla !

Jos omistat jomman kumman oletko tyytyjäinen,vai hankkisetko jonkun muun laitteen nyt .

Kartat ;mitä kokemuksia niintä ;onko paljon virheitä :!:
Itse ajalen mopolla mutta patikkareissujakin tulee tehtyä ja venelläkin ajelen .Eli vähän niinkui yleiskäyttöön kartallista etsiskelen :!:
Köpi & Tenereé´
Hannu
Viestit: 808
Liittynyt: La Syys 25, 2004 10:12 pm
Pyörä: SE
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Re: Magellan vastaan Garmin kumpi on kumpi

Viesti Kirjoittaja Hannu »

Aiheesta on paljon keskustelua aiemmissa otsikoissa, erityisesti myös vanhan foorumin puolella. Lue nekin.
Köpi kirjoitti:Niin ,kuule kummastakin kehuja ja haukkuja.
-Joten kyselen,onko Magelloissa ollut marmeja eli
mennyt tangossa rikki :?:
Sellaisen tarinan kuulin, että kaksi ART:lle matkaavaa hemmoa ajoivat Magellanin maahantuojan kautta ja sillä välin kun toinen haki liikkeestä firmwarepäivitystä, hajosi toisen laite siinä pihalla. Sopivassa paikassa kyllä, sai sen saman tien takuuvaihdettua uuteen. Varmaankin ihan yksittäinen tapaus, en ole muista ainakaan kuullut. Laite vaikuttaa oikein "jämäkältä" ja hyvin tehdyltä.

Oli laite mikä hyvänsä, kannattaa tehdä/ostaa tärinävaimennettu teline. Yllättävän monet käyttävät sitä Magellanin omaa telinettä, joka ei ainakaan minua erityisemmin vakuuta (itselläni on tee-se-itse -malli).
Kumman kanssa on helpompi "elää " Eli käyttöliittymä Pc:ltä laitteeseen;
-jos tietokoneelta kartoja pitää latailla !
Magellanin tapauksessa karttojen lataus on ainakin helppoa. Tosin vaikka se olisi kuinka vaikeaa hyvänsä, ei sillä olisi mitään merkitystä, koska kerralla saa latailtua koko Suomen jos vaan on riittävän iso kortti (64MB riittää).
Jos omistat jomman kumman oletko tyytyjäinen,vai hankkisetko jonkun muun laitteen nyt .
Olen tyytyväinen valintaani (Magellan). Keksin siitä vaikka kuinka paljon parannettavaa, mutta toisaalta valitsisin sen silti edelleen mieluummin kuin esim. jonkun Garminin.
Kartat ;mitä kokemuksia niintä ;onko paljon virheitä :!:
Itse ajalen mopolla mutta patikkareissujakin tulee tehtyä ja venelläkin ajelen .Eli vähän niinkui yleiskäyttöön kartallista etsiskelen :!:
Magellanin kartat ovat riittävän kattavat soratiemopoilukäyttöön (=GT-kartan pienimmät tiet löytyvät). Garminilla on ilmeisesti maastossa liikkujan kannalta paremmat kartat, tosin niistä taitaa edelleen joutua maksamaan käsittämättömän paljon. Venekäytöstä ja sen vaatimuksista ei minulla ole mitään hajua.
Hannu
Köpi
Viestit: 27
Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 1:22 pm
Paikkakunta: Kempele

Löytyskö vielä Garminin käytäjiä

Viesti Kirjoittaja Köpi »

Jos Garminiin itse päätyisin ottaisin eTrex legend:tin tai color:in
-jos raaskiin sen laittaa.

E Terx pieni ja näppärä,miten lie mopon sarvessa :?:
-Onko jo liian pieni käyttää nappeja sivuilta .

Garminin vapaa- ajan kartat kait aika tarkkoja,mutta niitä joutus 2-4 ostamaan missä itse on liikkunut.Tulee sillekin hintaa ,jos Magellan suomi kartalla pärjäisi.

-löytyykö muita asiaa "pohtijoita " kuin minä :roll:

Vai onko toiset jo laitteensa hankkineet .viestiä asian tiimoilta voi yksityisestikkin heittää ;-)

Ja täytyy kerrata ne vanhaa Foorumin jutut asiasta !
Köpi & Tenereé´
Avatar
siogo
Viestit: 71
Liittynyt: To Joulu 16, 2004 10:10 pm
Pyörä: BMW R1150GS
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja siogo »

Meikä onnistu rikkomaan kaksi kappaletta vanhempaa Magellan 315 tosin ne oli silloin tuli-uusia. Syy oli se että mulla oli Magellanin oma teline. Takuuhulllosta sanottiin että antenni oli rikkoutunut /irronnut tai jotain. Ilmeisesti eivät kestäneet sitä hienoa värinää mikä tankoon välitty :?: .Kolmas on nyt kestänyt kaksi kesää kun laiton pienet kumityynyt väliin
Timo Kalkkila
Viestit: 429
Liittynyt: Pe Tammi 07, 2005 10:05 pm
Pyörä: Honda CRF1100L
Paikkakunta: Riihimäki

Viesti Kirjoittaja Timo Kalkkila »

Katos vaan. Mulla hajosi myös 315 pari vuotta sitten. Nykyinen on kestänyt kaksi jo kautta ilman erityisiä vaimennuksia. Tangossa se on kiinni RAM Mountilla.

Timo
Köpi
Viestit: 27
Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 1:22 pm
Paikkakunta: Kempele

Kestääkö uudet Magellat !

Viesti Kirjoittaja Köpi »

Niin,entä nämä uudet mallit Meridian ja Sportrack
-onko ne lujia käytössä !

Mullakin on tuo vanha 100 malli ja olen pitänyt sitä taskukka tai tankkilaukussa mukana.Siten ei ole hajonnut :?
Köpi & Tenereé´
Avatar
Mika TA-91
Viestit: 1465
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 1:22 pm
Pyörä: 790 Adventure R, EXC-F 250
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja Mika TA-91 »

Vastakkain asettelu Garmin - Magellan on varsin vaikea, koska molemmissa on hyvät ja huonot puolensa. Tuolla on asiasta enemmänkin: viewtopic.php?t=81&postdays=0&postorder=asc&start=0

Itselläni Magellan Meridian Platium, joka on ollut useamman vuoden kiinni pyörässä, jolla on ajettu myöskin yksi ART, sekä moottorikelkassa, jossa se saa vielä enäämn kyytiä ja röykkyytystä. Pyörässä käytän RAM telinettä ja kelkassa modifioitu Magellanin oma teline.

Laite on toiminut hyvin, eikä mitään ongelmia ole ollut, joten voin todellakin suositella.

Ymmärtääkseni Magellanin karttaohjelmat ovat selkästi edullisempia kuin Garminin vastaavat.

Terveisin
Mika TA-91
Hannu
Viestit: 808
Liittynyt: La Syys 25, 2004 10:12 pm
Pyörä: SE
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Re: Kestääkö uudet Magellat !

Viesti Kirjoittaja Hannu »

Köpi kirjoitti:Niin,entä nämä uudet mallit Meridian ja Sportrack
-onko ne lujia käytössä !
Aiempi vastaukseni koski nimenomaan Meridianeja (lähinnä Gold/Color, tosin eivät ne muut kai rakenteeltaan eroa noista), joita kurapyöräilijät ovat tuntuneet valitsevan uusia laitteita hankkiessaan (ja sellainen minullakin on). ART tiimillähän noita on vallan kun Magellan on jonkin sortin ART-yhteistyökumppani. Muistelen että laitteet ovat näkyneet talvireissujenkin kuvissa. Viime vuonna tourille osallistujille tarjottiin myös mahdollisuus hankkia laitteita hieman normaalia edullisempaan hintaan suoraan maahantuojalta, mikä varmaan edesauttoi juuri Magellanien yleistymistä surauttelupuuhissa.
Mullakin on tuo vanha 100 malli ja olen pitänyt sitä taskukka tai tankkilaukussa mukana.Siten ei ole hajonnut :?
Heh, voisi kuvitella että näytön lukeminen ja laitteen käyttö muutenkin on hieman hankalaa jos se on taskussa :? Tankkilaukkukin on hieman huono paikka kun se on niin alhaalla.
Hannu
linker
Viestit: 42
Liittynyt: Ma Loka 11, 2004 10:39 am
Pyörä: transalp
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja linker »

Minulla on Meridian Gold, jota olen käyttänyt paljon muissakin hommissa kuin moottoripyörätouhuissa. Parin pyörän sarvessa se on tehnyt ensin nopeusmittarin virkaa, ja nykyisessä XL:ssä myös kartturin hommaa.

Laite on toiminut muutoin hyvin, mutta kylmillä ilmoilla sen akut ovat olleet murheenkryyni. Prätkän akulta vedetty virta on jollain tavalla pätkinyt korkeammilla moottorin kierroksilla, lieneekö syynä latausvirran vaihtelu. Virransyöttö laitteelle on vaihtunut akkujen puolelle, jotka ovat olleet tyhjän puoleiset ja laitteen akkumittari joka on kronkeli akkujen jännitetasolle, on katkaissut virran. Kesäaikana laite on toiminut moitteettomasti, ja kylmemmälläkin pärjää kun laittaa riittävän isokapasiteettiset täydet akut laitteeseen ennen matkaan lähtöä.
Karttapuoli on hyvällä mallilla ja käytettävyys ok. Kosteudesta ei ole ollut riesaa.

Jokunen kuva laitteen asennuksesta sivullani:
http://jorma-lindqvist.net/info/XL600/navi/index.html

Ja vähän siitä toisesta navigaattoriin liittyvästä harrastuksestani täällä:
http://jorma-lindqvist.net/geo/cache/index.html
jolla sivulla pari kuvaa myös karttasoftan näytöltä.

Muita gps- malleja tai merkkejä en ole haikaillut.
eku
Viestit: 24
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 11:18 am
Pyörä: KTM 250 EXC Racing
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja eku »

linker kirjoitti:Laite on toiminut muutoin hyvin, mutta kylmillä ilmoilla sen akut ovat olleet murheenkryyni. Prätkän akulta vedetty virta on jollain tavalla pätkinyt korkeammilla moottorin kierroksilla, lieneekö syynä latausvirran vaihtelu. Virransyöttö laitteelle on vaihtunut akkujen puolelle, jotka ovat olleet tyhjän puoleiset ja laitteen akkumittari joka on kronkeli akkujen jännitetasolle, on katkaissut virran.
Itselläni oli samanlainen ongelma Meridian Colorissa. Vika ilmeni sekä DR:ssä että Kottaraisessa, joten se ei varmaankaan johtunut pyörän sähköistä. Sain vian korjattua lisäämällä kondensaattorin tuohon virtapiuhaan regulaattorin jälkeen. Miljoonalaatikosta löytynyt konkka mahtui juuri sopivasti regulaattorin koteloon.
Tätä korjausta tuli testattua ilman paristoja kuukauden verran ilman yhtäkään vikatilannetta.

/eku
Avatar
Mika TA-91
Viestit: 1465
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 1:22 pm
Pyörä: 790 Adventure R, EXC-F 250
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja Mika TA-91 »

Itselläni otan virran akulta ja välissä on ainoastaan sulake, enkä ole tuota ongelmaa Transalpissa huomannut.

Ainoastaan kerran aiemmin olen tuohon ongelmaan pyörässä törmännyt ja silloin hyytyi myöskin koko pyörä suurilla kierroksilla ja syyksi paljastui löysällä ollut akun miinus-navan kaapelin kiinnitys.

Terveisin
Mika TA-91
linker
Viestit: 42
Liittynyt: Ma Loka 11, 2004 10:39 am
Pyörä: transalp
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja linker »

Eku:
Konkka on varmaankin hyvä ratkaisu tuohon virran vaihtelun tasaamiseen.
Kytkitkö konkan sarjaan, navigaattorin plussajohtoon, vai miten?

Regulaattori on välttämätön magellanissa, koska laitteen käyttämä jännite on luokkaa 3,5 volttia. 12 volttia suoraan akulta tekisi tuhoja.
Avatar
tertsu
Viestit: 2813
Liittynyt: Pe Loka 01, 2004 11:11 am
Pyörä: GGasGas EC450, KTM 990 S -07
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja tertsu »

Meridian Gold kiinni Transalpissa omassa pyörätelineessään. Virransyöttö ratkaistu varastamalla parkeilta virta tupakinsytkä töpselille ja siinä vielä sulake välissä, vaikka Meridianin virtapiuhassa on kyllä omakin sulake. No ei vara venettä kaada :)

Vielä ei ole mitään probleemia esiintynyt, virransyöttö pelaa ja telinekin suht hyvä.

Tarkkakartta toimii hyvin, kunhan ei liian laajaa kartta-aluetta sinne tyrkkää. Kannattaa palastella Suomi useampaan osaan ja heittää ne kortinlukijalla SD-kortille ja sieltä niitä sitten voi aktivoida tarpeen mukaan.
Liitteet
meridian.jpg
Meridian Gold TA:ssa.
(42.66 KiB) Tiedosto ladattu 234 kertaa
Kura lentää...
Avatar
HeikkiL
Viestit: 628
Liittynyt: La Loka 02, 2004 9:15 am
Pyörä: Kaik' o mänt
Paikkakunta: Jakarta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HeikkiL »

Sen paremmin enää gepsien ominaisuuksiin puuttumatta pitää "mainostaa" Touratechin kiinnitystelineitä (http://www.touratech.de/shop/en-us/dept_394.html).

Itselläni käytössä wanha ja uskollinen Garmin GPS III sekä Magellan Meridian Gold ja molemmat majailevat TT:n kiinnikkeissä. Varsinkin Garminin teline on tukevaa ja värinäsuojattua tekoa. Ulkoisen virransyötön mahdollisuus molemmissa (ja totuuden nimissä pyöräkäytössä järkevin ratkaisu - patterisulkeisia ei kauaa kestä...).

Ensialkuun vaikkapa Meridianin telineen hinta 70 eur saattaa polykarbonaattimausteisesta alumiiniläpyskästä kuulostaa paljolta, mutta näkyypä tuo Magellanin omakin maksavan maltaita (Lohenetellä 74 eur).
Avatar
RTJ
Viestit: 1570
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 8:45 am
Pyörä: none
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja RTJ »

Terve

Itse ostin myös RAM-telineen Mika TA-91:n esimerkin mukaisesti. En lähtenyt sitä kuitenkaan tilailemaan jenkeistä vaan osoitteesta http://www.gpsw.co.uk/ eli Englannista. Hintaa Meridianin telineelle (holder) ja sen jalalle (handlebar mount) tuli muistaakseni kaiken kaikkiaan 44EUR.

Mielestäni tuo on fiksuin teline sen säädettävyyden takia. Mika TA-91 voi sitten kommentoida miten jäykkä tuo jalka on ajossa. Mikalla on myös mahdollisuus kiinnittää digikamera samaan jalkaan, jolloin voi kuvata omia ajopätkiä. ART:lla kuvatuissa videopätkissä ei väpätystä ollut ainakaan havaittavissa.

Riku
Honda XL600V -> kTm 640 Adv -> kTm 990 Adv -> none
Vastaa Viestiin