mitä nyt moottoriopin kautta osaisin sanoa, niin viritysmielessä nokalla säädetään moottori haluttuun tehoalueeseen. pakoputkisto, imusarja/kurkku ja kaasari ja ilmansuodatin ja venttiilit on se tekijä, mikä sitä todellista tehoa sitten rajottaa enemmän tai vähemmän. jos nokasta tehdään matalilla kierroksilla vääntävä, ei venttiilien määrällä ja koollaa ja imusarjan virtauksella jne jne ole niin suurta merkitystä lopputehoon, kun taasen nopeasti käyvissä moottoreissa, eli nokka-askeli on sellanen, että moottori vetää yläkierroksilla hyvin.
toki ne kaikki aina vaikuttaa, mutta noin yleisesti. mitä suuremmilla kierroksilla haluttu teho saadaan sitä enemmän on vaikutusta kaikella muullakin.
ja dominaattori on 1 pyttynen ja sekin on aika iso. sitä ei saa kiertään kauheesti ilman sen suurempia temppuiluita.
mutta, jos moottori kiertää sen 9t ja kestää sen hyvin, niin kyllä siihenkin nokalla luulis aika paljon saavan aikaan.
nyttenhän se luonne on aika maltillinen. jollakin sopivalla virinokalla sen vois saada lähemmäks jotakin nelari krossin luonnetta.
Tuosta nokan hionnasta ei oo itellä kokemusta, ei se varmaan huononekaan mutta kun olin aikoinaan laittanu korkeapuristeisen männän(wiseco 10,25:1) ja dynojetin ja pipercrossin, tuntu että jotain puuttuu. Sitte laitoin Laserin 2-1 putken nii johan alko domi laulaa. Ei se ehkä huipputehoa paljo lisää mutta alhaalta asti kasvaa vääntö ihan tuntuvasti. Suosittelen putken vaihtoa.
Varmaan paras ostaa kokonaan uusi akseli. Eikös Dominaattorin kone ole täsmälleen sama XR650L:än kanssa, mahdollisesti välityksiä ja ajoituksia yms. lukuun ottamatta? Eli kaikki sen osat sopii keskenään.
Väitän ettet satasella saa hiontaa. Yleensä virinokka poistaa automaattisen "puolipuristimen", joka olisi ainoa syy käyttää alkuperäistä hondaa. Mutta eihän domissa ole kiksiä ja startti kyllä jaksaa pyörittää, joten se siitä.
Eikös se korkeapuristeinen mäntä sovi mukavasti sen virinokan kaveriksi?
Joskus jenkkilästä tilaaminen on vähän niin ja näin. Yksittäistä akselia tilatessa hinta nousee turhan korkeaksi. Saksasta yleensä saa myös sopivaan hintaan tavaraa...ja helposti.