DR-Z sorarenkaat

Keskustelua renkaista, vertailut, kimppatilaukset

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
impreza_MY04
Viestit: 106
Liittynyt: To Tammi 04, 2007 11:55 pm
Pyörä: BMW R1200GS -08 Haibike Full FatSix 7.0
Paikkakunta: Seinäjoki

DR-Z sorarenkaat

Viesti Kirjoittaja impreza_MY04 »

Alkaa olla dertsin orggis-katukumit loppusuoralla. Pääsee vihiroonkin soralle. Nyt on sitten edessä vain valinnan vaikeus.

Ensimmäisenä vaihtoehtona oli mielessä suurin piirtein TKC80 tyylinen rengas ja hommasinkin jo enskavanteet näitä varten. Tämä kun on ainoa endurorengas josta on tähän mennessä kokemusta. Dertsin enskarengaskoossa tuota kyseistä ei ollut saatavana. Paperilla suurin piirtein vastaava olisi kai joku Metzeler unicross. Sellaisia lähdin paikallisesta liikkeestä kyselemään. Kauppias tuumaili asiallisesti, että jos tuollaista nappularengasta haluaa niin esim. joku Pirelli MX Midsoft MT32 on vähintään kymmenen kertaa parempi pidoltaan. Hmm. En epäile, mutta miten mahtaa olla piellä?

Pidempään tämän Supermoto-kisakuskikauppiaan kanssa jutellessa kerroin tarkemmin ajotottumuksistani ja pyörästä. Itse kertoi ajavansa Pirellin MT60R renkaalla supermotokokoisena niin soralla, piellä kuin krossiradallakin. Tätä rengasta hän loppujenlopuksi erityisesti suositteli. Yhdeksi vahvuudeksi tällaisessa renkaassa mainitsi, että pito on aina tasaisen hyvä/huono pinnasta riippumatta eikä pääse siten yllättämään missään vaiheessa myöskään pinnan yhtäkkisen muutoksen seurauksena. Kertoili siinä vielä miten supermotoa viedään "kokoajan vähän irti tiestä lievässä sladissa"? Tästä ei ole mulla vielä mitään käsitystä katukumeilla ajelun pohjalta.

Yhtenä vaihtoehtona olisi tietenkin vielä tuo sama kuvio enska koossa ja rengas olisi vielä puolta halvempikin. Kuinkahan nämä kaksi eroaa toisistaan ajettavuudessa?

Enskarenkaan käyttämistä vastaan mulla on vielä mielessä mahdollinen enskanastarenkaan käyttötarve ko. vanteille talvella.

Tuosta liirumlaarumista yhteenvetona: Mitä suosittelisit Dertzin tyyliseen kevyeen (SM) enskaan renkaaksi pääasiassa sorateille + pakollisille pikisiirtymille? Varta vasten en pielle enää lähde. Kommentoikaa vapaasti.

1. Metzeler Unicross 120/90R18 + Metzeler Unicross 90/90R21
2. Pirelli Scorpion MX midsoft MT 32 tai joku muu vastaava krossirengas
3. Pirelli MT60R Corsa 160/70R17 + Pirelli MT60R Corsa 120/70R17
4. Pirelli MT60 120/80R18 + Pirelli MT60 90/90R21
5. Joku muu supermoto tai enskarengaskoossa

Itse olen taipumassa tuon 3. vaihtoehdon suuntaan.


Tero R.

PS. Mistä näitä saa järkevään hintaan pohjanmaalta? Jos ei saa, pistän tilauksen Saksaan tai Espanjaan. Suomi ovh. 3. vaihtoehdolle 390 euroa + rengastyöt. Espanjan hinta 211 euroa + rengastyöt. (Rodamoton yli 10 renkaan tilaukset ilman postikuluja).
Avatar
Pasi
Viestit: 3075
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 2:53 pm
Pyörä: KTM690R/SM
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Pasi »

Jos siirtymiä ajetaan vain vähän eikä assulla haeta mitään hienoja ajo-ominaisuuksia niin kannattaa valita oikeat nappularenkaat. Itsellä on alla dertsissä po olosuhteisiin edessä Mitroc M895 ja takana Kenda K760 Trakmaster.



Kenda
Mitroc
Avatar
impreza_MY04
Viestit: 106
Liittynyt: To Tammi 04, 2007 11:55 pm
Pyörä: BMW R1200GS -08 Haibike Full FatSix 7.0
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja impreza_MY04 »

Pistetään harkintaan. Melko edullisia nuo ainakin oli SM-renkaisiin verrattuna. Näköjään selkeästi radikaalimpi sorarengas TKC80:een verrattuna. Paljonko nuo kestää kilometrejä keskimäärin?

Tero R.
Avatar
Pasi
Viestit: 3075
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 2:53 pm
Pyörä: KTM690R/SM
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Pasi »

Empä vielä tiedä kestosta. Ajoin ennen TKC80llä joka takana kesti noin 4000km ja edessä ainakin tuplasti mutta mulla alko suivauttamaan niiden liukkaus soralla. Siksi päätin kokeilla karkeampaa. Ensin vähän epäilytti että miten niillä pärjää pikitiellä ja osoittautui että ovat ihan OK kunhan ei yritä kanttailla risteyksissä.
Avatar
impreza_MY04
Viestit: 106
Liittynyt: To Tammi 04, 2007 11:55 pm
Pyörä: BMW R1200GS -08 Haibike Full FatSix 7.0
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja impreza_MY04 »

Njoo, ehkä nuo voisi olla askel oikeaan suuntaan. Soralla lisäpito ei ole koskaan pahitteeksi. Voiko tuon tyyppisillä renkailla tarvittaessa kuitenkin surutta ajaa muutaman kilometrin pakollisen siirtymän pikipätkällä? Niitä kun tulee väkisin joka reissulla. Kenda, Mitroc, Mitas ja Kings on ilmeisesti saman hintaluokan renkaita ja kaikilta näiltä löytyy sopivia vaihtoehtoja. Pitää varmaan kysellä Kisakone Koskiselta Alajärveltä noita. Tietääkö joku kuka muu myy täälläpäin näitä?

Supermotorenkaat on sitten ilmeisesti yhtä luistelua matkaendurorenkaisiinkin verrattuna? Kun en ole päässyt koskaan kokeilemaan niin ei oikein osaa edes aavistella millaista touhua se mahtaisi olla. Luultavasti jossakin vaiheessa kuitenkin ostan MT60R tyyppiset renkaat noille SM vanteille. Täytyyhän niille jotakin käyttöä keksiä.

Tero R.
Avatar
Pasi
Viestit: 3075
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 2:53 pm
Pyörä: KTM690R/SM
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Pasi »

Näillä mainitsemillani nappuloilla ajaa pikitiellä aivan hyvin mutta eivät sovellu urheilulliseen kikkailuun nakkikioskin nurkalla. Muutenkin olen ajatellut ajella niille assulla varovasti etteivät kuluisi liiaksi. Ulvovat vähän reilummassa vauhdissa.
karmolis
Viestit: 1316
Liittynyt: Ma Touko 30, 2005 2:40 pm
Pyörä: Vespa
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja karmolis »

Voisin noita Heidenau K73:sia suositella sora-ajeluun, vaihtoehdon 3 tilalle. En tosin tiedä pitääkö ne MT60 Corsia paremmin mutta ovat ainakin helvetisti halvemmat. Niin ja se renkaassa oleva teksti "Super Rain" tarkoittaa sitten sitä että kylmällä ja märällä asvaltilla tarvii olla super rain kuski kun pitoa ei oo niin yhtään.

Itse en niitä kyllä enää osta kun silloin tällöin aattelin käydä jollain asvalttiradoillakin.
Avatar
impreza_MY04
Viestit: 106
Liittynyt: To Tammi 04, 2007 11:55 pm
Pyörä: BMW R1200GS -08 Haibike Full FatSix 7.0
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja impreza_MY04 »

Kiitoksia kommenteista!

Helpottaa huomattavasti valintaa nämä kommentit. Kyllä mä varmaan lähden tuolle sorarengaslinjalle. Eli jotakin Pasin suositteleman renkaan tyyppisiä renkaita alan etsiä netistä ja paikallisilta kauppiailta.

Täytyy mun silti kokeilla nuo MT60R Corsatkin jossakin vaiheessa kokeilla. Oli meinaan noilla alkuperäisillä katukumeilla hiekkatiellä ajo oli sen verran positiivinen yllätys. Ainoastaan jarrutusmatkat hirvitti. Ehkä sitten siinä vaiheessa kun sorarenkaista pinta loppuu ja alkaa piikkipyörien etsiminen vois heittää nuo SM-renkaat alle. Molempi parempi.

Kiitos ja kumarrus,

Tero R.
Viimeksi muokannut impreza_MY04, Ke Huhti 25, 2007 10:43 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
AnttiL
Viestit: 2978
Liittynyt: Su Loka 30, 2005 12:51 am
Pyörä: exc
Paikkakunta: ROI

Viesti Kirjoittaja AnttiL »

Pirelli MT21 on peruskompromissikumi eli tasaisen kehno kompromissi hiekalle/assulle, harkinnan arvoinen vaihtoehto siis eskakoossa. Takakumi on mielestäni oikeinkin hyvä, edessä ihan asiallisesti pitoa mutta hieman epämääräisesti eli hakee hieman pehmeällä. Assu siirtymät muuten ok mutta kuluu kovissa vauhdeissa kohtuu nopeasti.
antti
Avatar
impreza_MY04
Viestit: 106
Liittynyt: To Tammi 04, 2007 11:55 pm
Pyörä: BMW R1200GS -08 Haibike Full FatSix 7.0
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja impreza_MY04 »

Mahtaa olla aika samantyyppinen rengas TKC80:sen kanssa toi MT21?
Taidan painottaa kuitenkin vielä enemmän soraominaisuuksiin. Tiedä vaikka tässä metsäänkin vielä uskaltautuisi.

Tero R.
Avatar
Hösö
Viestit: 582
Liittynyt: To Syys 28, 2006 7:55 pm
Pyörä: pyörätön
Paikkakunta: ROLLOBABY<3

Viesti Kirjoittaja Hösö »

Ittellä o vähä samat suunnitelmat. Uudet sorakumit pitäs 17" kokoon löytää. Nyt alla Avonin Distanziat tms. ja ei tunnu pelaavaan kyllä hyvin soralla. Kadulle kait nuot o tarkotettukki, en tiä sen kummemmin.

Mut semmonen hauska idea tuli mieleen, jos hommais joltain ärär-kisakuskilta parikiekkaa(löytyy hintaluokassa 40-80e) ajetun märänkelin etusen. Siis semmosen kuviollisen ja hyvin pehmeen kumin ja taakse sit toi MT60R Corsa tai joku vastaava sorakumi. Ku tuntuu et etusessa ei oo pitoa tarpeeksi, niin saiskohan tommosella todella pehmeellä kuviokumilla sitä yhtään enempi tonne soralle? Ja jos se toimis, niin esim.50e etusesta jolla ajaa hetken ni ei oo paha hinta, vai onko?
MunaPussiRacingTeam!

Troy Lee:n kypärät ja vermeet!

LifeOfHösö

Ittekkö tekkee, ni saa mitä tullee...
Avatar
AnttiL
Viestit: 2978
Liittynyt: Su Loka 30, 2005 12:51 am
Pyörä: exc
Paikkakunta: ROI

Viesti Kirjoittaja AnttiL »

Enpä ole TKC 80 kokeillut mutta MT 21 olen ollut kyllä ja paljon metsässä ja suossa ja vaikka missä, niihin oloihin ihan kelpo rengas, parempi kuin kadulla eli....
antti
attevain
Viestit: 25
Liittynyt: Ke Huhti 11, 2007 10:48 pm
Pyörä: 250XR + VL1500 intikka
Paikkakunta: Downlake
Viesti:

Pirelli

Viesti Kirjoittaja attevain »

Itse painiskelin rengasongelman kanssa kun XR:ääni piti saada katulaillinen nappularengas--->jokapaikanrengas. Katulaillinen, että menee katsastuksesta läpi ja saattaa se vakuutusyhtiön tyttökin mainita jos sattuu jotakin ja alla ei olekkaan tieliikenteeseeen hyväksytyt pallot.

Ostin Pirelli MT 18 heavy duty renkaat ja asvaltilla saa vetää mutkaan aivan täysillä. Pelkäsin "traktorimaisuutta" mutta hyvin toimii. Myös maastossa loistavat. Crossimonttu vielä kokeilematta. Renkaat tarkoitettu koville crossiradoille joten toiminee vaikka kauheita "hiekansiirtokauhoja" ei renkaassa olekkaan. Kannattaa tutustua. itse ostin Jarilta Alajärveltä ja asennutin samalla paksut sisuskumit vähentämään rengasrikkoja. Kannattaa kysäistä tarjousta. http://www.rengashuolto.fi

Se miten rengas kuluu riippuu ajotyylistä, mutta kyllähän se nappula tuppaa kulumaan kuumalla asfaltilla. Noiden kumiseos on melko kovaa joten nähtäväksi jää. Kaverilla MT21 kesti 1200km kotarissa.



Kuva
"Kun ruuti keksittiin, menetti lihaskunto merkityksensä!"
Avatar
Hösö
Viestit: 582
Liittynyt: To Syys 28, 2006 7:55 pm
Pyörä: pyörätön
Paikkakunta: ROLLOBABY<3

Viesti Kirjoittaja Hösö »

Kattelin sitä Mutanttia, ni siinä oli minusta pienempi kuvio ku MT60R Corsassa...

Tässä Dunlop Mutant Supermoto

Kuva

Ja tässä Pirelli MT60 R Corsa

Kuva
MunaPussiRacingTeam!

Troy Lee:n kypärät ja vermeet!

LifeOfHösö

Ittekkö tekkee, ni saa mitä tullee...
Avatar
impreza_MY04
Viestit: 106
Liittynyt: To Tammi 04, 2007 11:55 pm
Pyörä: BMW R1200GS -08 Haibike Full FatSix 7.0
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja impreza_MY04 »

Pähkäilyt on pähkäilty ja rengasvalinnat tehty. Päädyin molempi parempi ratkaisuun eli tilaukseen lähtee sekä supermoto renkaat sekä enska/krossi renkaat.

Paikallisille kauppiaillekin annoin jälleen mahdollisuuden myydä renkaat mutta eipä oltu vieläkään edes lähimain oikeassa hintatasossa. Paikalliselta hintaa olisi kertynyt hurjat 510 EUR ja Rodamotolla 290 EUR. Hintaa paikallisilla siis vaatimattomat 75 % enemmän. Tilanne ei ole muuttunut miksikään kuudessa vuodessa jonka ajan olen renkaat jostakin päin Eurooppaa tilannut ja aina ilman mitään ongelmia. Tämä Rodamoton hinta tosin sillä oletuksella, että saan kasaan 10 renkaan tilauksen joka tulee ilman postikuluja (35 EUR).

Nyt siis lähtee tilaus Rodamotolle tälläisistä renkaista:

MICHELIN BFGoodrich CROSSENGO 80/100-21 M / 110/100-18 M
PIRELLI MT 60 Corsa 160/60-17 V
PIRELLI MT 60 Corsa 120/70-17 V

Jos jotakuta surauttelijaa Seinäjoen / Vaasan suunnasta hakuetäisuudellä kiinnostaa lähteä mukaan kimppatilaukseen pistäkää yv:tä tulemaan.

Tero R.
Vastaa Viestiin