OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Valvoja: Moderaattorit
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Kartan asetuksista otettava digital zoom pois päältä.
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Nyt ei just tolla nimellä asetusta löydä.. Mutta muuten veivasin zoomausasetuksia ja nyt ei käytä edes koko näyttöä hyväkseen
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Zoom asetukset, äänenv. näppäimillä vain digitaalinen zoom pois raksi.
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Sitkeästi tarjoaa tämmöstä näkymää..
https://drive.google.com/file/d/1XZUQmY ... p=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/1XZUQmY ... p=drivesdk
-
- Viestit: 366
- Liittynyt: Ke Kesä 03, 2015 11:21 am
- Pyörä: KTM 690 enduro r 2020
- Paikkakunta: Mänttä
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Mikäs on vikana kun tein reitin furkotilla ja siirsin sen oruxmapsiin niin reitti menee linnuntietä eikä teitä pitkin?
-
- Viestit: 366
- Liittynyt: Ke Kesä 03, 2015 11:21 am
- Pyörä: KTM 690 enduro r 2020
- Paikkakunta: Mänttä
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Vielä yksi kysymys jos joku osaisi kertoa vastauksen.
Tein reitin tyrellä paikasta A paikkaan B ja siirsin oruxmapsiin.
Miten saan pois linnuntietä kulkevan jäljen mikä tulee Paikasta B paikkaan A?
Tein reitin tyrellä paikasta A paikkaan B ja siirsin oruxmapsiin.
Miten saan pois linnuntietä kulkevan jäljen mikä tulee Paikasta B paikkaan A?
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Onko sulla vain 2 pistettä reitillä, lähtö ja maali? Orux ei reititä, joka risteykseen pitää pistää täppi, pisteiden välillä on aina vain suora viiva, ei mene siis tietä pitkin viivat. Ellen nyt sitte ole taas ihan väärin ymmärtänyt tätäkin.
Taas lähti mopo käsistä
-
- Viestit: 366
- Liittynyt: Ke Kesä 03, 2015 11:21 am
- Pyörä: KTM 690 enduro r 2020
- Paikkakunta: Mänttä
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Mulla on lähtö ja välillä on täppiä kohteeseen. Kyllä toi reitti menee ihan teitä pitkin vaikka joka risteyksessä ei ole täppiä mutta heittää sitten viimeiseltä täpältä suoran viivan takaisin lähtöpisteeseen.TomppaV kirjoitti:Onko sulla vain 2 pistettä reitillä, lähtö ja maali? Orux ei reititä, joka risteykseen pitää pistää täppi, pisteiden välillä on aina vain suora viiva, ei mene siis tietä pitkin viivat. Ellen nyt sitte ole taas ihan väärin ymmärtänyt tätäkin.
-
- Viestit: 641
- Liittynyt: To Marras 22, 2012 4:44 pm
- Pyörä: KTM 500 EXC-F Sixdays
- Paikkakunta: Raisio
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Tyre laittaa siirrettävään gpx tiedostoon sekä reitin, että jäljen. Jälki menee teitä pitkin ja nuo suorat viivat reitin reittipisteeltä toiselle. Tai oikeasti kumpikin piirretään suorina viivoina reittipisteeltä toiselle, mutta jäljessä niitä pisteitä on jokaiselle tien mutkalle ja siitä syystä helposti muutama tuhat jo lyhyelläkin matkalla. Reitillä taas reittipisteitä ovat vain ne, jotka olet itse Tyressä merkinnyt. Jälki on tarkoitettu sellaisenaan näytettäväksi, mutta tuo reitti on mukana, jotta käyttäjä voi halutessaan antaa laitteen, johon se tuodaan, etsiä reitti laitteen omien asetustensa mukaan. Oruxmapsissa tuo reitti sitten näkyy suorana viivana reittipisteiden välillä, koska Oruxmaps ei navigoi, paitsi siihenkin taisi muistaakseni olla jokin tapa, mutta taisi vaatia jonkin online sovelluksen käyttöä, mutta enempää en siitä muista. Jos osaa kaivaa Oruxmapsin asetuksia, sieltä varmaan saa valittua, että tuodaan/näytetään vain jälki, oletuksena se näyttää sekä jäljen että reitin.Justeeri kirjoitti:Vielä yksi kysymys jos joku osaisi kertoa vastauksen.
Tein reitin tyrellä paikasta A paikkaan B ja siirsin oruxmapsiin.
Miten saan pois linnuntietä kulkevan jäljen mikä tulee Paikasta B paikkaan A?
Kun aikoinaan käytin tuota Tyre-Oruxmaps yhdistelmää itse, mulle helpoin tapa päästä eroon noista reitin suorista viivoista oli poistaa koko reitti osuus siitä gpx tiedostosta. Tuo gpx on ihan tekstieditorilla (esim. notepad++) muokattavissa oleva xml -tiedosto. Siinä on ensin yleistä, koko tiedostoa koskevaa dataa ja sen jälkeen <rte> </rte> elementtien sisällä reitti ja <trk> </trk> elementtien sisällä jälki. Tuon <rte> </rte> osan voi huoletta poistaa ennen, kuin viet gpx:n Oruxmapsiin.
- Liitteet
-
- Testi.gpx
- Liitteessä on 2,5 km lyhyt reitti, jolla vain alku ja loppu reittipiste, mutta jälkiosuudella on 130 jälkipistettä.
- (9.15 KiB) Tiedosto ladattu 375 kertaa
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Basecamppiä käyttämällä voi tallentaa suoraan myös pelkän jäljen.
Taas lähti mopo käsistä
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Tänne tuli hankittua Oukitelin K10000 MAX ip68, joka on todella järeällä 10 000mah akulla, joten ei ole tarvetta latailla reissulla välttämättä ollenkaan. Tähän tuli latailtua eri karttaohjelmia, ja tämä Orux vaikuttaa aika hyvältä. Latasin offline-käyttöön tuon mtk-kartan ja valikot sai piiloon ja osoittimen alareunaan niin on maksiminäkyvyys eteenpäin.
Tuosta tärinästä, en usko että ainakaan tällä setillä eli Ram Mountin X-grip-teline ja varsi, koska se antaa hieman anteeksi joustamalla.
Nyt pitää lähteä testiajoa tekemään
Tuosta tärinästä, en usko että ainakaan tällä setillä eli Ram Mountin X-grip-teline ja varsi, koska se antaa hieman anteeksi joustamalla.
Nyt pitää lähteä testiajoa tekemään
- mopopoitsu
- Viestit: 1255
- Liittynyt: Pe Kesä 03, 2005 11:33 am
- Pyörä: Afrikka Twin, Amerikka Twin
- Paikkakunta: E-P (Isokyrö)
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
AKH kirjoitti:Väärä kartta ladattuna. Itse viikko sitten tappelin tuon saman asian kanssa.
Tarvi muistaakseni sen Garmin version eikä sitä oruxmap versiota.
S...tana mitä säätöä. Meni taas ylietätöiksi kun tämän kans tuskaili. Androidiin kartta pitää olla .IMG !!!!!!!TomppaV kirjoitti:Kiitoksia! Nyt pelittää. Kumma juttu että siellä hyllyn sivuilla neuvotaan ottamaan oma versio android järjestelmään, ja se ei sitten toimikkaan! Garmin versio tosiaan toimii.
Vaikka tässäkin videon ohjeessa näytetään käytettävän .map fileä. Kummallista.
Elämä voi olla valaistu tie joka turvallisesti perille vie. Olen käynyt sivuteilläkin, koska sydän sanoi niin (Pelle)
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Pystyiskö joku muokkaamaan tuon tiedon otsikkoon.
Lähetetty minun PAR-LX1 laitteesta Tapatalkilla
Lähetetty minun PAR-LX1 laitteesta Tapatalkilla
- mopopoitsu
- Viestit: 1255
- Liittynyt: Pe Kesä 03, 2005 11:33 am
- Pyörä: Afrikka Twin, Amerikka Twin
- Paikkakunta: E-P (Isokyrö)
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
No nyt kun mtk_suomi (IMG) näkyy, niin näkyy myös kiinteistörajat. Millä niistä pääsee eroon?
Elämä voi olla valaistu tie joka turvallisesti perille vie. Olen käynyt sivuteilläkin, koska sydän sanoi niin (Pelle)
-
- Viestit: 170
- Liittynyt: La Heinä 30, 2016 1:53 pm
- Pyörä: Ktm 990 adventure
- Paikkakunta: Oulu
Re: OruxMaps ja Android-vehje navina, ohjeentapainen
Mtk kartasta on 2 eri versiota - kiinteistörajoilla ja ilman
..... nostetaan vaan pyörä ylös, katse eteenpäin, kone käyntiin ja eiku vaan lisää paskaa housuun!