OSM toimivuus on aika alueellista , ainakin täällä Karjalan Tasavallan pohjoisosissa OSM on parempi kuin , Garminin vanha oma kartta .
Perustelut on yksinkertaisуt paikallisten metsäyhtiöiden henkilökunta päivittää aika hyvin metsä-autotie verkostoa OSM:mään . Huonopuoli on se että nämä tiet pyritään tekemään umpikujiksi ei aina läpiajettavaksi . Samoin talvitiet näkyvät
Paljon riippuu milläisella kalustolla on liikkeellä ja missä .
Henkilökohtaisesti katson aina reissun suunnitelu vaiheessa myös satelliiti kuviat Yandexista ja Googlesta , naviin en luota koskaan täysin , hyvä apuvälinehän se on , mutta mikä kartta siinä on ei auta jos silta puuttu tiellä olevasta joesta
Hauskoja talvisia suunniteluhetkiä ensikesän reissuja varten
OSM toimivuus on aika alueellista , ainakin täällä Karjalan Tasavallan pohjoisosissa OSM on parempi kuin , Garminin vanha oma kartta .
-jn-
Olet varmaan paljon liikkunut Venäjällä niin löytyykö sellaista paikkaa jossa Garminin oma kartta olisi parempi kuin OSM? Tuntuu että Venäjällä tuo OSM yhteisö on aika aktiivinen. Nimittäin ihan noista Siperian isot ja vähän pienemmätkin kaupungit on kartoitettu hyvin ja myös niiden ympäristöjen tiet.
OSM toimivuus on aika alueellista , ainakin täällä Karjalan Tasavallan pohjoisosissa OSM on parempi kuin , Garminin vanha oma kartta .
-jn-
Olet varmaan paljon liikkunut Venäjällä niin löytyykö sellaista paikkaa jossa Garminin oma kartta olisi parempi kuin OSM? Tuntuu että Venäjällä tuo OSM yhteisö on aika aktiivinen. Nimittäin ihan noista Siperian isot ja vähän pienemmätkin kaupungit on kartoitettu hyvin ja myös niiden ympäristöjen tiet.
pusi kirjoitti:Moi, mistähän saisi kätevästi Venäjän kartat Zumo 590 LM:ään tai Zumo 660 malleihin, mieluummin sd kortilla jotta voi vaihtaa eri laitteille ?
Suomen Garmin ei enää myy Russia karttaa poliittisista syistä tuli tänään ilmoitus ?
t.Pusi
Laitoin zumoon muistikortilla olevan venäjä kartan ja toimi myös vanhassa nuvissakin sama kortti.
Ostin http://www.automasa.fi
Soitin ennen tilausta ja kyselin myyjältä asiaa. Sanoi että on garminin virallinen kartta vaikka garmin ei sitä valmista enään vaan jokin venäläinen yhtiö joka tekee garminin kanssa yhteistyö ja se olisi päivitetty versio siitä garminin itsensä aiemmin myymästä kartasta.
Oli käytössä aikaisemmin se garminin oma kartta (n.7vuotta vanha) ja sillä kyllä selvisi mukavasti venäjällä.
Mulla alikessussa Garmin Zumo 550 ja laitoin siihen muistikortilla olevan Venäjän kartan (City Navigator NT Russia 2017.10). Siihen piti aluksi valita kielet ym kilkkeet ja kuinka ollakkaan onnistuin siinä jotain kämmentämään. Kartta pelaa sinällään ok, siihen voi tallentaa reitit Tyreltä ja ne sieltä löytyykin. Voi myös navigoida karttanäytöltä valittuun paikkaan mutta ei osoitteella. Venäjän kartalla oltaessa ei nimittäin osaa suomen sanaa eikä kirjaimista päätellen mitään muutakaan kieltä. Valitsin ilmeisesti jonkun väärän kirjoitusasun enkä saa sitä palautettua millään.
Koneessa itsessään Euroopan karttaa ainakin jonkinlainen palanen joten ainakin Suomessa ja pohjoismaissa pelaa normaalisti. Ja löytää Venäjältä pois . Konetta ei ole rasitettu päivityksillä, liekö niitä tuhon enää saatavillakaan.
Timo57 kirjoitti:Mulla alikessussa Garmin Zumo 550 ja laitoin siihen muistikortilla olevan Venäjän kartan (City Navigator NT Russia 2017.10). Siihen piti aluksi valita kielet ym kilkkeet ja kuinka ollakkaan onnistuin siinä jotain kämmentämään. Kartta pelaa sinällään ok, siihen voi tallentaa reitit Tyreltä ja ne sieltä löytyykin. Voi myös navigoida karttanäytöltä valittuun paikkaan mutta ei osoitteella. Venäjän kartalla oltaessa ei nimittäin osaa suomen sanaa eikä kirjaimista päätellen mitään muutakaan kieltä. Valitsin ilmeisesti jonkun väärän kirjoitusasun enkä saa sitä palautettua millään.
Koneessa itsessään Euroopan karttaa ainakin jonkinlainen palanen joten ainakin Suomessa ja pohjoismaissa pelaa normaalisti. Ja löytää Venäjältä pois . Konetta ei ole rasitettu päivityksillä, liekö niitä tuhon enää saatavillakaan.
Osaisikohan joku ohjeistaa asiassa?
Suoraan tuohon en osaa sanoa mitään, mutta mä vedin muistikortille vastaavaan zumoon OSM- kartat venäjälle, mongoliaan ja ausseihin. Hyvin pelas muuten, mutta osoitteet piti laittaa aina koordinaatteina. Katsoin siis koordinaatit Google mapsilla tai maps.me:lla ja naputtelin pisteen zumoon.