KTM 990 ja BMW r1200 moottorit

Esittelyt ja vertailut

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

janick
Viestit: 64
Liittynyt: Ma Kesä 19, 2006 8:57 pm

Viesti Kirjoittaja janick »

Alkuperäistä aihetta palautellakseni:

Voisiko ktm lc8 kuskit ja bmw r1200 kuskit listailla ajettuja kilometrejään? Eli kilometrit jotka on mittarissa ollut, listaten siihen asti ilmenneitä moottoriongelmia (kuten öljyt vedet sekaisin, startti, yms..). Tässähän matkakuskit ilmeisesti vetää pohjat, mutta olisi hienoa nähdä lukemia, joihin noilla peleillä pystyy.

En kuulu ktm/bmw- kohderyhmään, mutta malliksi omat kaksi edellistä pyörääni:
yamaha fz 6 s, 2005 / 20tkm / tps sensorin vaihto, muuten ok
yamaha xt 660, 2006 / 7tkm / ei ongelmia

Olisi mukava kuulla kokemuksia etenkin paljon ajetuista pyöristä.
Avatar
RTJ
Viestit: 1570
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 8:45 am
Pyörä: none
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja RTJ »

Terve

Aiheeseen liittyen tai liittymättä. Kävinpä paikallisessa kTm-liikkeessä istuskelemassa 990 päällä. Onko tuo GS 1200 bemari yhtälainen lehmä kuin tuo kTm. Jösses että on mopolla painoa ja ylhäällä.

Nyt olenkin katsellut sitten kTm 525 EXC aavikkomallia.

Riku
Hannu
Viestit: 808
Liittynyt: La Syys 25, 2004 10:12 pm
Pyörä: SE
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hannu »

Aihetta myös sivuten, kun en nyt uuttakaan threadia viitsi tätä varten aloittaa, bongasin AdvRider-foorumilta, että HPN:ltä on tulossa HP2:een kaikenlaisia leluja joilla pyörästä saa vieläkin kalliimman :) 23-24l tankki, titaanista tehdyt käyrät + Akrapopovits -systeemi, runkovahvistuksia ja jotain suojia. Kuvatuksia täällä. Touratechkin on julkaissut kaikkea uutta HP2-sälää ja jotain pientä myös SE:hen.
Hannu
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2618
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

janick kirjoitti:Voisiko ktm lc8 kuskit ja bmw r1200 kuskit listailla ajettuja kilometrejään? Eli kilometrit jotka on mittarissa ollut, listaten siihen asti ilmenneitä moottoriongelmia (kuten öljyt vedet sekaisin, startti, yms..).
R1200GS, 25tkm tänä vuonna (siis mittarissa). Ainoa ongelma on ollut palanut etuvalo ja löystyneet pinnat etuvanteessa (uusi vanne takuuseen).
Avatar
timo
Viestit: 3027
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 9:23 am
Pyörä: PELTOKYRPIÄINEN
Paikkakunta: Sarkola

Viesti Kirjoittaja timo »

KTM 950 SE aiheen alla olevien lisäksi:
-8000 km, eilen illalla toinen öljyn vaihto, magneetissa muutama hiutale, on tullut potkittua vaihdepoljinta raakana.
-Koneessa liian vähän tehoa, lyhyillä lähtösuorilla ei pärjää kevyille. Vaatii yli 150m että pysyy ajolasit puhtaana.
Vastaa Viestiin