tuohon yo. kysyjän kyssäriin en osaa vastata, mutta taas itse itseäni lainaten kokoan kokemuksiani taas tänne tuosta TTMapsistaBabelbabek kirjoitti:Babelbabek kirjoitti:hmm...nyt on kansalaisen karttapaikasta png. muotoinen olikohan 6x6 km kartta onnistuttu lataamaan, 9x9:kin muuten heitti errorit en tiiä saako miten isoa ladattua tuolta enää...
mutta mutta miten on tuon GlobalMapperin 10.0 asetukset kun yritän ECW tiedostoon tehdä muutosta, ja vaikka laitoin tuon UTF (koordinaatiston?) niin nakkelee errorit tompassa, jotain siitä koordinaatistosta...
onko jollain toimivia asetuksia mitä tulisi laittaa tuohon muunnokseen png -> ecw ?
tattis!
edit: heps, sainpas vaan toimimaan, GlobalMapperissa piti tehdä ECW -> ECW muunnos uudestaan jossa samalla määrittelin koordinaatiston UTF:ksi, jostain syystä ei suostunut vaihtamaan jo kertaalleen PNG:stä muunnettuun ECW karttaan, vaan aina kun teki "unload allin" ja avasi kartan uudelleen, niin taas törötti joku ihme koordinaatisto siellä...
nyt vaan pitää testata tuo että toimiiko sukkana PNG -> ECW muunnos siten että laittaa tuon UTF koordinaatiston...
ja pitää zoomailla miten tuo karttojen yhdistely onnistuu...
itse itseäni lainaten...
nyt sain GlobalMapperissa yhdistettyä karttoja ECW muodossa, olipas helppoo...
mutta yksi minua mietityttää, eli kun olette ladanneet vaikkapa 6x6 km kartan Kansalaisen karttapaikasta, niin seuraava pala voisi olla snadisti limittäin, eli miten määritätte tuon seuraavan paikan hakukoordinaatin? tärvitaanko tässä ylemmän tason matematiikkaa? itse en keksinyt muuta kuin mitata edellisen kartan hakukoordinaatista, eli sen keskipisteestä vaikkapa 11,5km etelään, merkata siihen spotti niin tällöin pitäisi hieman limittyä seuraava kartta edellisen kanssa...mutta onko helpompee tappoo?
sitten yksi mikä on hanurista niin kansalaisen karttapaikan nuo aika pienet karttapalat, tuskastuttaa jos pitää isompi slaissi saada haettua noissa alle 10x10km palasissa...olisko jottain hienompee konstia?
eli päivitin tuon FetchMapin jotta osaa KK:sta hakea karttoja, nyt toimi ainakin 10x10km kokoiset, en osaa sanoa mikä on yläraja.
sieltä ladattu png ei siis edellenkään toimi suoraan tompassa, vaan se pitää esim GlobalMapperissa kääntää ECV muotoon.
sitä ennen pitää ottaa configure valikosta projection, joka pitää vaihtaa Transverse Mercatorista -> UTM:ään, ja datum taitaakin jo olla WGS84, jos ei niin tuo ainakin toimii.
sitten käännös tehdään File -> Export elevation data to ECV file (tai jotain sellaista) josta voi mennä ookoolla ohi oletusasetuksilla, ja tämä tiedosto sitten toimii tompassa TTmaps -> Maps kansion alla.
jos haluaa yhdistää useampia kk:sta haettuja png tiedostoja, niin itse ainakin sain ne toimimaan siten että muuttaa ensin yksittäiset PNG:t ECV:ksi, ja sitten aukaisee yhdistettävät ECV tiedostot Globalmapperiin vaan yhtäaikaa auki, ohjelma yhdistää ne automaagisesti, jonka jälkeen vaan ottaa uuden File -> Export elevation data to ECV file (tai jotain sellaista) jolloin saadaan 1 ECV tiedosto jossa palikat on yhdessä.
Piti nyt ihan koota nämä ajatukset, kun pieni tauko tuli karttojen kanssa painiskelussa, niin enpä enää muistanutkaan miten sain ne aikaisemmin toimimaan tompassa joten jouduin painimaan samojen probleemojen kanssa 2 kertaan. Jospa tämä auttaa jotain muuta.
edittiä: ainiin jos joku osaa sanoa mikä on max. kansalaisen karttapaikan kartan koko FetchMapilla haettaessa niin hienoo.
edittiä 2: 15x15 km toimii kanssa...kokeiltava seuraavaksi vaikka 20 x 20 km...
edittiä 3: 20x20 km toimii myös...