Mistä hyvä teltta?.

Kuskien ja pyörien varusteet

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
RTJ
Viestit: 1570
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 8:45 am
Pyörä: none
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Mistä hyvä teltta?.

Viesti Kirjoittaja RTJ »

Perhokalastaja kirjoitti:Yksikerrostelttaa en ostaisi ainakaan tuohon hintaan. Siitä sinun linkistä löytyy ihan kelvollinen kaksikerrosteltta, jos etsii pientä eli Vaude Hogan Ultralight. Nämähän on sitten pieniä. .
Terve

Itselläni Vaude Taurus, kuten tuo Hogan mutta painavampi (=halvempi). Absidin pienuus alkoi ottaa kupoliin joten hankin juuri primuksen tarp:n, tuon alle mahtuu sitten vaikka koko pyörä.
http://www.primus.se/Templates/Pages/Pr ... emId=66729


Riku
Honda XL600V -> kTm 640 Adv -> kTm 990 Adv -> none
Perhokalastaja
Viestit: 140
Liittynyt: Ma Helmi 11, 2008 9:03 pm
Pyörä: F800GS
Paikkakunta: Omenakylä

Re: Mistä hyvä teltta?.

Viesti Kirjoittaja Perhokalastaja »

mara kirjoitti:
Meinasin etten kirjoita, mutta pitänee kuitenkin jotta kukaan ei erehtyisi ostamaan ko telttaa. Kyllä se aika on mennyt ohi jo Foxlitesta, jos kyseessä samoilla mitoilla oleva teltta kuin 15 vuotta sitten, silloinkin sai jo paremman hintalaadun Hellsportissa ja Hillenbergissä ja samoin nyt jos liikutaan tuossa hintaluokassa.
Kerrotko vielä kokemuksistasi miksi Foxlite olisi huono!
Jos teltta ja etenkin kaaret kestää 15 vuotta jatkuvassa ammattikäytössä ilman minkäänlaista vikaa, niin ihmettelen ettei se olisi hyvä.
Ja se kun ei tarvitse ainuttakaan tikkua maahan. Päätynarut ankkuroi puihin niin se on siinä. Juo kahvit ja auttaa sitten muita retkeilijöitä pystyttämään omansa.

edit. Tuo Black Diamond HiLight Tent näytti jollain sivulla vesipatsasta 1700 mm ja Fjällin tuotteilla 10 000 mm (kertoo siis vedenpitävyydestä)
Tietenkin kannattaa ostosta tehdessä huomioida että pohjoismaisten valmistajien 4 vuodenaikaa yleensä myös tarkoittaa sitä. Euroopan 4 on todellisuudessa 1 tai 2 :lol: Pätee etenkin makuupusseissa.
Eihän se huono toki ole mutta samalla rahalla sai parempia.
Foxliten puutteet (huom minun mielestäni), muoto, matala, käytännössä ei absidia eli kuten sanoin esim Nallo/Nallo GT tai sitten omani vanha Hellsport tarjoaa paremmat tilat samaan hintaan ja painoisena eli yksinkertaisesti jos tarvitsee tilaa niin tunneliteltassa tulee parempi tila/painosuhde.
mara
Viestit: 40
Liittynyt: Su Syys 06, 2009 7:02 pm
Pyörä: Honda

Re: Mistä hyvä teltta?.

Viesti Kirjoittaja mara »

Eihän se huono toki ole mutta samalla rahalla sai parempia.
Foxliten puutteet (huom minun mielestäni), muoto, matala, käytännössä ei absidia eli kuten sanoin esim Nallo/Nallo GT tai sitten omani vanha Hellsport tarjoaa paremmat tilat samaan hintaan ja painoisena eli yksinkertaisesti jos tarvitsee tilaa niin tunneliteltassa tulee parempi tila/painosuhde.
Tietenkin kuka mihinkin tarkoitukseen käyttää telttaansa ja mitä sinne täytyy mahtua. En ole Nalloa testannut, ja hintaansa nähden varmasti loistava. Täytyy ottaa testiin. Miten lie kaaret - antautuuko ajan kanssa?
Foxissa Eastonin kepit ja ovat tuhannen pystytyksen jälkeen kuin uudet. Ei kaareudu eikä kuminauhat veltostuneet.
Nythän tietenkin puhutaan pyöräilystä eikä ammattimaisesta vaelluksesta, joten kukin ottaa teltan joka siinä hommassa toimii. Minulla menee rinkat ja muu kalusto Foxiin heittämällä, ja käyttö teltalle on nukkuminen. Pystytys vaatii vain päätynarut vaivaiskoivuihin ja se on siinä. Muut nyörit heitin roskiin. Totta on se, että kahdelle hengelle se on pieni, jos tavaraa on enemmän.
Mikä tahansa onkin seuraava telttani, niin kriteerinä pidän max 3 samansuuntaista kaarta ja mahdollisimman vähän naruja.
Olin vaeltamassa englantilaisten "ammattilaisten" kanssa ja ensimmäisenä päivänä he lupasivat esitellä uusimman High Tech telttansa. Uskokaa tai älkää, mutta sitä oli pystyttämässä viisi miestä ja aikaa meni kolme varttia. Pystytin omani reiluun minuuttiin, eikä sen jälkeen retkellä puhuttu teltoista.....ottivat hernettä. Sattui vielä sateinen yö.... :lol:

Pyydä myyjää kokoamaan teltta kaupassa. Jos se ei osaa, niin se ei tiedä mitä myy vaikka kehuisi kuinka. Kokoa teltta itse kaupassa ja kuvittele mitä sinne sisään tarvitset. Pakkaa se ja kokoa uudelleen.
Jos haluat vuosikymmenen kestävän, toimivan teltan, niin laita siihen rahaa. Kerran se vaan kirpaisee, mutta on ilo matkailla toimivilla välineillä.

Olisihan se tietysti räyhäkästä ajaa pyörä teltan ovesta sisään. Lämmittäisikin kuuma kone....
Avatar
api
Viestit: 468
Liittynyt: Pe Tammi 04, 2008 9:09 am
Pyörä: Honda Africa Twin 750
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Mistä hyvä teltta?.

Viesti Kirjoittaja api »

McKinleyn Kathmandu3 teltasta ei omakohtaisia kokemuksia. Sattumalta vaan tänään (28.3.) huomasin, että sellainen on tarjouksessa Raision Budget Sport -liikeessä. Eli jos joku on ostamassa edullista kolmen hengen tunnelitelttaa niin Raisiosta niitä löytyy hintaan 79 euroa. Normaalihinta on 199.

Ja teltta oli http://www.sportolino.de/McKinley_Trekk ... andu_3.htm.

Budget Sportin nettisivuilla https://www.budgetsport.fi/PublishedSer ... e=56364168
Raisu MM -78/ Vespa ET4 125/ Aprilia Pegaso 650/ Honda Africa Twin 750
Avatar
Seppo Honkanen
Viestit: 705
Liittynyt: Pe Loka 01, 2004 3:30 pm
Pyörä: HVA TE300i, EXC150TPi, 690 Enduro R
Paikkakunta: Vantaa/Nurmijärvi

Re: Mistä hyvä teltta?.

Viesti Kirjoittaja Seppo Honkanen »

Mulla ei ole yhdestäkään McKinley tuotteesta mitään hyvää sanottavaa. Edullisia ne ovat, mutta laatu ja kestävyys ovat ala-arvoisia (lue: festariteltta luokkaa). Suosittelen katselemaan muita vaihtoehtoja, esim. Fjälrävenin teltat ovat hintansa väärtejä.

T. Sepi
JooMies
Viestit: 244
Liittynyt: Ti Huhti 21, 2009 6:05 pm
Pyörä: HP2
Paikkakunta: Outokumpu/Kuopio
Viesti:

Re: Mistä hyvä teltta?.

Viesti Kirjoittaja JooMies »

Seppo Honkanen kirjoitti:Mulla ei ole yhdestäkään McKinley tuotteesta mitään hyvää sanottavaa. Edullisia ne ovat, mutta laatu ja kestävyys ovat ala-arvoisia (lue: festariteltta luokkaa). Suosittelen katselemaan muita vaihtoehtoja, esim. Fjälrävenin teltat ovat hintansa väärtejä.

T. Sepi
Meillä on ollut tuollainen McKinleyn Kathmandu3 perhekoti käytössä jo kohta 10-vuotta. Kestänyt se on, mutta on aivan liian painava ja kuljetuspituuskin on turhan suuri. Viimeistely on myös turhan matalaa tasoa.
JooMies
Niinpä...
Avatar
amaunu
Viestit: 650
Liittynyt: La Elo 11, 2007 8:26 pm
Pyörä: CRF1000DCT,DeepSnowGlider
Paikkakunta: Nokia

Re: Mistä hyvä teltta?.

Viesti Kirjoittaja amaunu »

JooMies kirjoitti:
Seppo Honkanen kirjoitti:Mulla ei ole yhdestäkään McKinley tuotteesta mitään hyvää sanottavaa. Edullisia ne ovat, mutta laatu ja kestävyys ovat ala-arvoisia (lue: festariteltta luokkaa). Suosittelen katselemaan muita vaihtoehtoja, esim. Fjälrävenin teltat ovat hintansa väärtejä.

T. Sepi
Meillä on ollut tuollainen McKinleyn Kathmandu3 perhekoti käytössä jo kohta 10-vuotta. Kestänyt se on, mutta on aivan liian painava ja kuljetuspituuskin on turhan suuri. Viimeistely on myös turhan matalaa tasoa.
10 vuotta sitten lähestulkoon kaikki tuotteet oli laadullisesti parempia kuin nykyään. Halpiksetkin. Ja nykyään ei rahallakaan välttämättä saa, oikeastaan ihan arvontaa onko joku laatutuote vai ei.

nimim n. 11v mckinley sandaalit. uudemmat mct hajosi yhdellä ainoalla lämpimän asvaltin päällä kävelyssä Thaimaassa.
-ari
Avatar
PilcQ
Viestit: 364
Liittynyt: Su Heinä 24, 2005 11:36 am
Pyörä: Honda XRV 750 -96
Paikkakunta: Riihimäki
Viesti:

Re: Mistä hyvä teltta?.

Viesti Kirjoittaja PilcQ »

Heyp,

Itse olen joskus yksinvaellusvuosinani ostanut Hillebergin Nallo GT:n juuri kunon tilan ja absidin takia, ei halvin, mutta vesitiivis, kevyt (ei toki MP:n kanssa peruste), ja jopa lämmin, mutta myös helppo pystyttää kelissä kuin kelissä siten että sisätelttakin pysyy kuivana. ...mikä on huonossa säässä ollessa asia, jota osaa arvostaa. Afrikaanon kanssa reissatessa olen saattanut napsata vielä tarpin (tosin kuvassa tarppi saariselän maastossa vaelluksella mukana) lisäksi mukaan, niin on saanut lisää kuivaa tilaa jos on tarvinnut, vaikka mopon huoltoa ja rassaamista varten vesisateessa...

...ja kun aina vaikka moporeissulla välistä majoittuu sisätiloissakin ja saa kuivattua teltan ja kamoja, niin ei ehkä tarvitse maksaa extraa siitä, että nuo myrskypystytyksetkin hoituvat täysin sisäteltta kuivina ja vettymistä ei päivienkään jäljiltä tapahdu. Paha sanoa mikä olisi hyvä, jokaiselöla on kuitnekin oma mielipitenesä, Hillebergin vanhaa Nallao kehun kuitenkin ihan varauksetta tilanteeseen kuin tilanteeseen 3 vuodenajan käyttöön, talviteltta lumihankeen saa olla sitten omansa.

Kuva
http://www.talja.com/hiking/saariselka_ ... 4_0041.htm


Kuva
http://www.talja.com/mp/2006_UpNorth/80 ... 06_069.htm
-
Jukka Talja & XRV750
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2614
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Re: Mistä hyvä teltta?.

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

Itselläni myös uuden teltan hankinta kun vuosikausia vanha Haltin Vaelluskupoli2 pääsi kierrätykseen.
Nyt olen iskenyt silmäni Hillebergin Nallo, NalloGT, Nammatj ja NammatjGT (valitsisiko kevyemmän, enemmän tilaa vai vähän painavamman vai minkä ihmeen...).
Olisiko noista käyttökokemusta? Kalliitahan noi on, mutta jos siinä olisi telttaa taas 10 vuodeksi eteenpäin.
Muita varteenotettavia telttoja? Teltan valmistajia?
Avatar
mek
Viestit: 2706
Liittynyt: Ke Loka 22, 2008 3:07 pm
Pyörä: V-Strom 800 DE
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: Mistä hyvä teltta?.

Viesti Kirjoittaja mek »

Jos kannat telttaa vähän, ja ajat & käytät paljon, valitse Nammatj, siinä on vahvemmat kankaat kuin Nallossa. Jos keveys on pääasia, Nallo kyllä kestää huolellisella käyttäjällä.

Itselläni on kaksi Hillebergiä, Nammatj 2GT vuodelta 1995 ja Unna 2000-luvun alusta. Nammatjissa olen nukkunut reilusti yli sata yötä, Unnassakin kymmeniä, enkä keksi kummastakaan mitään moitittavaa. Talvikäyttöön Nammatj on Nalloa suositeltavampi vahvempien kankaiden ja paremman tuuletuksen takia. Myös norjalainen Helsport tekee kunnon telttoja, samoin englantilainen TerraNova sekä tietysti amerikkalaiset The North Face ja MSR.

Nuo eurooppalaiset ja amerikkalaiset mallit (ainakin kupolit) kuitenkin yleensä pystytetään niin, että ensin pystytetään sisäteltta kaarten kanssa ja pingotetaan siihen ulkoteltta päälle. Rakenne on jonkin verran tukevampi kovassa tuulessa vastaavaan Hillebergiin tai Helsportiin verrattuna, joissa molemmat teltat pystytetään samalla ja kaaret ovat kiinni ulkoteltassa. Pohjoismainen systeemi on sateessa parempi, koska teltan saa pystyyn niin, että sisäteltta pysyy kuivana. Samoin varsinkin huonossa kelissä/pimeässä nuo pohjoismaiset ovat helpompia ja nopeampia pystyttää. Sen takia esim. laskuvarjojääkärikilta on käyttänyt reissuillaan vain Hillebergin tunnelimallisia telttoja. www.relaa.com ja www.vaellusnet.com -palstoilla on paljon keskustelua teltoista, tietysti enemmän vaellus- ja kiipeilykäyttöön painottuen.

TNF:n mallisto on todella laaja, kalleimmat ovat huippuja, halvemmat hyviä ja halvimmat kelvollisia. Vaudella on joitakin todella hyviä malleja, mutta välillä tuntuu että saksalaiset insinöörit ovat ylisuunnitelleet jotkut mallit liian monimutkaisiksi. Wechselin telttoja olen kuullut kehuttavan, en ole itse nähnyt.

Tatonka, Jack Wolfskin ja Bergans painivat Haltin kanssa samassa "välisarjassa", mutta ominaisuudet riittävät taatusti normi käyttäjälle 3 vuodenajan käyttöön. Painoa on ehkä hiukan enemmän kuin alussa mainittujen laatuvalmistajien teltoissa. Hakkaavat kuitenkin market-kamppeet mennen tullen.

Teltan valinnassa tärkein asia on sopivuus omaan tarpeeseen. Esim. melojalle on tärkeää, että teltta seisoo pystyssä tarvittaessa ilman kiiloja, jotta sen saa rantakalliolle pystyyn. Tämä rajaa käytännössä tunnelimalliset pois, eli jäjelle jäävät vain kupolit ja "geodeesimalliset" teltat. Moottoripyöräilijälle malli ei liene niin tärkeä. Pohjoismaisessa kosteassa ilmastossa kannattaa kiinnittää huomiota ilmanvaihdon toimivuuteen, ei ole hauskaa, jos aamulla teltan sisällä alkaa rankkasade ensimmäisen liikahduksen jälkeen. Yleinen laatu, yksityiskohtien toimivuus ja omalle lompakolle sopiva hinta ovat sitten ne loput tekijät. Esim. www.globetrotter.de -kaupassa on välillä todella hyviä tarjouksia poistuvista laatuvalmistajien malleista.
Avatar
JSL
Viestit: 588
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 1:43 pm
Pyörä: KTM 790 Adventure, 640LC4 E, vm. 2003
Paikkakunta: Espoo

Re: Mistä hyvä teltta?.

Viesti Kirjoittaja JSL »

mara kirjoitti:
Eihän se huono toki ole mutta samalla rahalla sai parempia.
Foxliten puutteet (huom minun mielestäni), muoto, matala, käytännössä ei absidia eli kuten sanoin esim Nallo/Nallo GT tai sitten omani vanha Hellsport tarjoaa paremmat tilat samaan hintaan ja painoisena eli yksinkertaisesti jos tarvitsee tilaa niin tunneliteltassa tulee parempi tila/painosuhde.
Tietenkin kuka mihinkin tarkoitukseen käyttää telttaansa ja mitä sinne täytyy mahtua. En ole Nalloa testannut, ja hintaansa nähden varmasti loistava. Täytyy ottaa testiin. Miten lie kaaret - antautuuko ajan kanssa?
Foxissa Eastonin kepit ja ovat tuhannen pystytyksen jälkeen kuin uudet. Ei kaareudu eikä kuminauhat veltostuneet.
Nythän tietenkin puhutaan pyöräilystä eikä ammattimaisesta vaelluksesta, joten kukin ottaa teltan joka siinä hommassa toimii. Minulla menee rinkat ja muu kalusto Foxiin heittämällä, ja käyttö teltalle on nukkuminen. Pystytys vaatii vain päätynarut vaivaiskoivuihin ja se on siinä. Muut nyörit heitin roskiin. Totta on se, että kahdelle hengelle se on pieni, jos tavaraa on enemmän.
Meidän taloudessa on sekä Foxlite että Nallo 2 GT ja hetkeäkään epäröimättä sanon, että Nallo on selkeästi parempi teltta. Molempia on käytetty vaelluksella (Nalloa vasta kerran), Foxliteä myös moporeissaamisessa.

Foxlite on ollut käytössä jo vuosia. Se on muuten ihan OK, mutta yli yhdelle hengelle se käy pieneksi eikä siihen nähden ole edes kovin kevyt, ulkoteltan vetoketju ei aukea kuin alhaalta ylös joka estää ilmanvaihdon parantamisen vetoketjua vähän raottamalla (tuuletus ei oikein meinaa riittää kahdelle hengelle jos on vähänkään kosteampi/hiostavampi keli) ja pidemmän päälle suunnattoman rasittava seikka on, että taaempi nukkuja joutuu könyämään toisen yli jos haluaa ulos tai edes kaivella (pienestä) absidista tavaroita. Absidiin, jos sitä sellaiseksi voi kutsua, ei mahdu juuri muuta kuin kengät ja ulkovaatteet, pakkaamaton keitin ja ruokailuvälineetkin kun hieman sompailee, mutta rinkat tai ajokamat pitää jättää ulos sadesuojaan/sadeviittaan käärittynä. Kun olen käyttänyt telttaa yksin niin homma on toiminut paljon paremmin eikä valittamista siinä käytössä juuri ole, ilmanvaihto riittää ja rinkkakin juuri ja juuri mahtuu absidiin. Tuultakin se sietää melko hyvin vaikkei nyt missään kunnon myrskyssä ole tullut kokeiltuakaan (toisin kuin yhden kaverin Sudennahkatelttaa joka Lofooteilla herätti läiskyttämällä kattoa/seiniä naamaan kun mereltä "hieman puhalsi").

Nallo 2 GT on ollut taloudessa vasta vajaan vuoden ja kokemusta vasta yhdeltä 8 päivän Vätsärin vaellusreissulta. Tuli todettua aivan loistavaksi hankinnaksi. Nukkumatilaa oli kahdelle reilusti, sekaan mahtui vielä keskikokoinen piskikin. Kaikki kamppeet mahtui absidiin (toisin kuin Foxlite:ssa) ja silti tilaa jäi kulkea tai keitellä sapuskat. En edes muista mitä kaikkea siitä tuli huomioitua, mutta useammankin kerran tuli todettua "ompas joku fiksu miettiny tämänkin asian".
Avatar
PilcQ
Viestit: 364
Liittynyt: Su Heinä 24, 2005 11:36 am
Pyörä: Honda XRV 750 -96
Paikkakunta: Riihimäki
Viesti:

Re: Mistä hyvä teltta?.

Viesti Kirjoittaja PilcQ »

Vinkkinä kaikille teltan hankintaa miettiville, että kannattaa piipahtaa Riihimäen Erämessuilla 10.-13.6. Siellä on ulkoalueella aina ollut telttakylä, josta suurin osa suomessa myytävistä teltoista ja laavuista on aina löytynyt. Pääsee hyvin kokeilemaan ja testaamaan potentiaalisen teltan kokoa ja näköä, yms... ...ja erämessuilta löytyy tietty kaikkea muutakin kivaa ja reissuun sopivaa tavaraa.
-
Jukka Talja & XRV750
Vastaa Viestiin