Vuokrasin menneenä kesänä Saksasta tommosen 800gessun jossa oli tuo matalampi satula, muuten tosi hyvä pyörä mutta sillä matalemmalla satulalla tuli selkä aivan s**tanan kipeäksi jo 150km matkalla.Å kirjoitti:Onnittelut ihan kelvollisesta valinnasta. Muutamaa kummallisuutta lukuunottamatta ihan kelpo kulkine.-W- kirjoitti:Tervehdys kaikille!
Tuli sitten kanssa hommattua myös tuollainen F800GS kun tuntui käteen sopivalta ja käytettynä hintakin oli näin syksyllä hieman siedettävämpi.
Sellainen juttu vain tuli tämän käytetyn pyörän kylkiäisinä kuin matala istuin.. Itselleni sopisi se normi korkuinen paljon paremmin (tuli sellaisellakin varustettua koeajettua) ja aloin jopa pohtia millainen mahtaisi olla tuo BMW:n korkea "Rally" istuin? Onko kukaan päässyt kokeilemaan (tai jopa omistaisi) moista? Istumakorkeudeksi ilmoittavat tuolla muistaakseni 920mm (standardi 880mm ja matala 850mm) ja taitaa olla hieman kapeampikin. Voisi olla ns. "aktiiviseen ajoon" ihan passeli ja sitten matkailuun toinen jakkara..
http://robharrison.smugmug.com/photos/3 ... bEz-XL.jpg
http://robharrison.smugmug.com/photos/3 ... 5RQ-XL.jpg
On tullut tuota satula-asiaa pohdiskeltua enemmänkin. Mulla on normaali satula ja kun ajoin matalammalla satulalla varustettua versiota, niin en saanut ulottuvuusongelmiin mitään apua - matala satula on rungoltaan aivan yhtä leveä kuin normaali ja siten jalat pyrkivät alas laskettaessa oikeastaan leveämmälle kuin normisatulalla. Perus istuma-asento oli taas ahtaan tuntuinen, joten kiittelin hiljaa mielessä omaa satulavalintaani. Kaksi erilaista satulaa ois se ihanneratkaisu, mutta kun sitä kuitenkin ajaa ensin muutama sata kilometria sinne ajomestoille...![]()
Linkkien takana olevan satulan runko näytti olevan vähintäänkin yhtä leveä kuin alkuperäisessä. Kovin paljon normisatulaa kapeammaksi ei istuinosa voi mennä, jos mielii pidempää siivua ajaa - asia on tietysti toinen takapuolta hellivällä pehmustemateriaalilla tai jos meinaa rymyämiseen keskittyä. Itse toivoisin kuskin kohdalta rungoltaan kapeampaa satulaa. Siinä on hieman varaa kaventaa sitä helmaa, ennen kuin tulee ne poskimuovit (ne, jossa on vasemmalla puolella satulan lukko) vastaan.
Kannattaa kyllä hommata vähintään se orkkis satula ennen ens kesää...