Juuri rekisteröidyin näille sivuille ja ajattelin kokeilla saisiko täältä tietoa.
Vaihdoin tuossa syksyllä 800vfr => 650gs:ään. Pyörä on 2003 vuosimallia ja ajettu vain 6700km. Ollut uutena Tanskan armeijan käytössä ja suomessa parilla omistajalla ennen minua. Viime kesänä ajoa oli tullut 50km entisellä omistajalla, eli käytännössä seissyt vuoden.
Jo pyörää ostaessani kiinnitin huomiota startin "karkeaan" ääneen. Kysyin myyjältä asiasta, ja hänen mielestään ääni oli ihan normaali. Akussakaan ei kuulemma ollut välttämättä virtaa tarpeeksi kun oli niin pitkään seissyt. Kotona akku latinkiin ja myöhemmin testaillessani startti ei tunnu pelittävän oikein. Välillä pyörii tyhjää, eli kone ei pyöri vaikka startti pyörii, välillä kun kone on käynnistymässä niin potkaisee takaisinpäin ja startti rusahtaa aika pahasti.
Mikähän tuossa nyt olisi vikana?? Kuulostaa kuin puuttuisi hammas/hampaita jostain rattaalta? Toivottavasti ei! Onko muilla ollut vastaavaa (en löytänyt haulla). Onko vaikea purkaa siten että näkisi ne hammasrattaat?
Kiitos jo etukäteen vastauksista!