ST:n rengaspaineet

Keskustelua renkaista, vertailut, kimppatilaukset

Valvoja: Moderaattorit

enskari
Viestit: 10
Liittynyt: Ke Touko 24, 2006 10:37 pm
Paikkakunta: e-suomi

ST:n rengaspaineet

Viesti Kirjoittaja enskari »

Tuli tilattua Karoot mahtisonnin alle. Minkälaisilla rengaspaineilla ootte ajellu? Aikaisemmin oli Anakeet jotka kului suomuille ed.2,5 taka 2,8-3,0 paineilla.Johtuuko "suomuille" kuluminen vääristä rengaspaineista vai jostain muusta. Karjulla painoa 120kg. :oops:Vinkit tervalle ja soralle?
kymppivalve
Viestit: 341
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 2:50 pm
Pyörä: fillari
Paikkakunta: oulu

Viesti Kirjoittaja kymppivalve »

Olen ajanut edessä ja takana 2.0bar painella, Etunen ainoastaan on kulunut poimulle ja sekin kuluu jarrutusten takia.
adventure muka painava?
Peltsi
Viestit: 2795
Liittynyt: To Loka 14, 2004 9:13 pm
Pyörä: Tunturi
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Peltsi »

No kovilla paineilla oot kyllä ajellu. Jos mää en kovin paljo väärin muista niin mulla on ollu jotaki hipun yli 2 edessä ja noin 2.5 takana. Ja sillä kattauksella ajettiin kyllä kovalla kuormalla matkailua. Tokikin rengas oli Tourance ja kesti mun käytössä sillon sen n.16tkm.
Tikkaoja
Viestit: 772
Liittynyt: Ma Loka 04, 2004 3:06 pm
Pyörä: Canyon ja Cube
Paikkakunta: Rajamäki

Viesti Kirjoittaja Tikkaoja »

Mulla tankissa on ihan tehtaalla laitettu ohje, että edessä 2,25 ja takana kuormasta riippuen 2,25 - 2,5 baaria. Ite oot Touranceilla käyttäny noita paineita (takana 2,5) ja nappularenkailla molemmissä päissä 1,5 baria. Napeilla vois olla vieläkin vähemmän, mutta kun ei oo vannelukkoja niin ei uskalla enempää laskea. Piikkirenkaissa tuo sama 1,5.

-petteri
Vastaa Viestiin