Sivu 1/2
mitä bensan sekaan
Lähetetty: Ke Loka 17, 2007 8:50 am
Kirjoittaja bemisti
Mitä ainetta olis hyvä laittaa bensan sekaan talveksi, Säilytän pyörää kylmässä Tarvitseeko suoja ainetta moottoriin jos niin tulpan reiästäkö onko kokemusta ? Edellinen omistaja sanoi että jotain voitelevaa ainetta bensaan suuttimia varten en muista merkkiä.
Lähetetty: Ke Loka 17, 2007 9:07 am
Kirjoittaja VAK
vastaan, vaikkei minulla tietoa asiasta olekaan. Ei kai sinne mitään tarvitse bensan lisäksi laittaa jos muuten ei ole käyntihäiriöitä. Seoksetkin ovat olleet samat kuin kesällä. Huohottimien toiminta kannattaa varmistaa, ainakin Kotareissa.
-ville
Lähetetty: Ke Loka 17, 2007 9:18 am
Kirjoittaja Pasi
bemisti taitaa tarkoittaa talvisäilytystä eikä talvella ajamista. Bensan stabilointiainetta voisi hieman lorauttaa tankkiin, autotarvikeliikkeet myy ja pullon kyljessä on annosteluohje.
Lähetetty: Ke Loka 17, 2007 9:27 am
Kirjoittaja Kurahousu
Laitoin itse STP Fuel Injector Cleaneria ihan puhdistusmielessä ja ei siitä ainakaan haittaa ollut. Tuoksu CRC tyyppiselle öljylle ja kyllähän noita bemujakin talvella käydään ulkoiluttamassa

Lähetetty: Ke Loka 17, 2007 10:14 am
Kirjoittaja mikaj
Toimiva ratkaisu ihan vanhimpia kapineita lukuunottamatta on pienkonebensiini. Siitä ei jää haihtuessaan mitään töhnää kaasuttimiin tms. Siis sitä käytetään talvisäilytysbensana, ei lisäaineena. Sen voi sitten ajaa ihan normaalibensan tapaan pois. Hyvä puoli lisäaineisiin verrattuna on se, että siitä ei tosiaan jää mitään jäämiä haihtuessaan, lisäaineet voivat tietenkin tehdä monenlaista hyvää mutta eivät ne poista niitä kovettuvia aineita normaalibensan seasta jotka huonolla tuurilla kiusaavat sitten keväällä. Esim. perämoottorihuollot käyttävät tuota koneiden talvisäilöntään hyvällä menestyksellä.
Vanhimpiin (ennen 90-lukua tehtyihin) ei kuulemma hyvä siksi, että saattaa vahingoittaa joitakin vanhanaikaisia tiiviste- ja letkumateriaaleja.
Aineen saatavuus on kovaan hintaan hyvä (kanisterissa jopa perusmarketeista ja joka rautakaupasta), järkevään hintaan erittäin huono - pumpputavarana sitä saa Eläintarhan Nesteeltä Helsingistä ja kuulemma jostain Rovaniemeltä.
Mika
Lähetetty: Ke Loka 17, 2007 11:02 am
Kirjoittaja Kurahousu
Jotku lisäaineet aiheuttavat geelimäistä töhnää tankin pohjalle, edellisen omistajan jäljiltä oli tankin pohjalla aika paljon klönttejä... Alkomahoolin käyttöä, siis bensan seassa, kannattaa välttää jos on muovinen tankki.
Lähetetty: Ke Loka 17, 2007 1:16 pm
Kirjoittaja sskog
Kurahousu kirjoitti:Jotku lisäaineet aiheuttavat geelimäistä töhnää tankin pohjalle, edellisen omistajan jäljiltä oli tankin pohjalla aika paljon klönttejä... Alkomahoolin käyttöä, siis bensan seassa, kannattaa välttää jos on muovinen tankki.
Mutta eikös Beamerin (muovi)tankki ole Elkametin tekemä, niinkuin oman AT:n 43ltr tankkikin, materiaalina polyamidi eli nylon.
Eli periaatteessa liru pirtua bensasn seassa ei tee (nylon) tankille mitään?
Nylon Resistance:
Excellent resistance (no attack) to Oils, Bases and THF.
Good resistance (no attack) to Solvents, Formaldehyde and Alcohols.
Limited resistance (moderate attack and suitable for short term use only) to Dilute Acids.
Poor resistance (not recommended for use with) Phenols, Alkalis, Iodine and Acids.
Lähetetty: Ke Loka 17, 2007 9:26 pm
Kirjoittaja TeemuV
Miten olisi pienkonebensa? Lisää tietoa täällä
http://www.neste.fi/binary.asp?page=337 ... &version=2
Sivulla 27 asiaa motoristelle. Itse tosin en ole tätä mopossa käyttänyt kun se ei jouda seisoskelemaan pitempiä aikoja mutta ruohonleikkureissa ja moottorisahassa toimii hyvin. Aina lähtee käymään ekalla narun vetäisyllä, käy kakistelematta eikä käryä.
edit: tätä olikin jo ehdotettu aikaisemmin, tuossa kuitenkin linkki lisätietoon.
Lähetetty: To Loka 18, 2007 10:08 am
Kirjoittaja Kurahousu
sskog kirjoitti:
Mutta eikös Beamerin (muovi)tankki ole Elkametin tekemä, niinkuin oman AT:n 43ltr tankkikin, materiaalina polyamidi eli nylon.
Eli periaatteessa liru pirtua bensasn seassa ei tee (nylon) tankille mitään?
Juu, kyllä mäkin olen sinne viisasten juomaa laittanut mutta ajanut aina tankin tyhjäksi niin että on tuoretta bensaa ilman alkomahoolia tankissa kun pyörä on pidemmän aikaa parkissa. En turhaan ota mitään riskejä vaikka tuo maalipinnan kupliminen/irtoaminen johtuu yleensä huonosta muovin pohjustuksesta, eli maalaukseen sopimattomasta muovin pintaenergiasta jota voi muokata sopivammaksi koronalla, plasmalla tai polttamalla pintaa. Eri juttu onkin sitten korjatut peltitankit joissa sopimaton pakkeli päästää höyryjä läpi. Omassa gessun alkuperäisessä tankissa vuodelta -95 ei ainakaan vielä ole kuplimisongelmia.
Lähetetty: To Loka 18, 2007 11:57 am
Kirjoittaja Pasi
Lieköhän tuo ollut tietoa vai "markkinointiviestintää". Mulla on ollut joku 4-pyttynen pyörä tallissa 1999 lähtien ja talvisäilytysbensana on ollut standardi 95E. Tähän päivään mennessä näin vastuuttomasta säilytyksestä ei ole ollut kielteisiä seurauksia eli kaikilla pytyillä on keväisin lähdetty liikkeelle ilman kaasarisulkeisia.
Lähetetty: La Loka 20, 2007 10:56 am
Kirjoittaja Tuuba
Liqui-Molyn Bensin Stabilator
Bensiinin stabilointiaine. Pullossa kätevä annosteluosio yläpäässä, hintaa purnukalla pauttiarallaa 15 euroa. Ainaki meirän kioskis.
Atoy Oy:n jälleenmyyjiltä löytyy, eli hyvin varustetuista autotarvikeliikkeistä.
Se estää bensan sakkaantumisen ja hartsin muodostumisen polttoainejärjestelmiin.
Lähetetty: La Loka 20, 2007 12:22 pm
Kirjoittaja vkoivu
Pasi kirjoitti:
Lieköhän tuo ollut tietoa vai "markkinointiviestintää". Mulla on ollut joku 4-pyttynen pyörä tallissa 1999 lähtien ja talvisäilytysbensana on ollut standardi 95E. Tähän päivään mennessä näin vastuuttomasta säilytyksestä ei ole ollut kielteisiä seurauksia eli kaikilla pytyillä on keväisin lähdetty liikkeelle ilman kaasarisulkeisia.
Mä olen autoja ja mopoja seisotellu aika monta talvea kylmässä tallissa ja tankissa on ollut ihan normaalia 95e bensaa eikä kertaakaan ole keväällä ollut mitään ongelmia tankissa olevan bensan suhteen.
Joskus kun harrastin itärajan takaa tankilla käymistä mulla oli vaihteleva määrä bensaa kanistereissa, joista jotkut oli joskus kannussa lähemmäs vuoden ja ihan samalla tapaa mopot ja autot toimi silläkin polttoaineella mitä 'juuri valmistetulla'.
Lähetetty: La Loka 20, 2007 12:42 pm
Kirjoittaja Ylimatti
70 hv 4-tahti ruiskuperämoottori ei tykännyt keväällä toimia kunnolla vanhalla tankinpohja-98E:llä ilman stabilointiainetta. Pari kertaa tiedossa.
5 hv 2-tahti kaasariperämoottori ei myöskään olisi halunnut käynnistyä normaaliin tapaan talven yli seisoneella 95E:llä. Useina vuosina sama juttu.
Useita 7,5-60 hv 2-tahti perämoottoreita jouduttu keväisin kiskomaan narusta tai vääntämään avaimesta lukemattomia kertoja kun eivät ole tykänneet ylivuotisesta bensasta.
2-tahti Stihl moottorisaha ei käynnistynyt vanhalla bensalla ollenkaan.
Uudella 95E:llä lähti heti käyntiin. Useina vuosina sama juttu.
Tecumsehia ja Briggs&Strattoneita riuhdottu keväisin tuloksetta käyntiin ylivuotisella bensalla. Uutta bensaa tankkiin ja nykäisy auttoivat aina.
650 DR lähti kuin palmun alta ylivuotisella bensalla. Stabilointiainetta ja hyvä huolto syksyllä.
125 CB lähti muinoin samalla tavalla. EI stabilointiainetta silloisessa lyijybensassa mutta tankki piripinnassa.
Ainakin kaksi eri perämoottorimerkkien merkkikorjaamoa suosittelevat syys-/keväthuollossa käyttämään suuttimien pesuainetta ja säilytysainetta.
Vaikuttaa siltä, että mopot eivät ehkä ole niin herkkiä bensan suhteen kuin jotkut muut pienkoneet? Omien kokemusteni perusteella uskon, että bensan terävyys häviää säilytyksen aikana. Käytän stabilointiainetta bensassa.
Lähetetty: La Loka 20, 2007 2:02 pm
Kirjoittaja TR8
Itse en ole lisännyt mitään, mutta pidempää säilytystä varten olen käyttänyt kaasarin tyhjäksi ennen talviunille menoa, saapahan sitten kunnolla bensaa kun talven jälkeen avaa raanan
- mun talvisäilytykset ollut aina kuivissa ja plussan puolella olevissa sisätiloissa
Ulkosäilytykseen tms veikkaisin että tankkitäyteen + loraus sinolia kosteuden sitomiseksi ( sinoli vain nelareihin ? )
Lähetetty: La Loka 20, 2007 5:34 pm
Kirjoittaja mikaj
Ei sinolia kuitenkaan vaan jotain moottoripolttoaineisiin sopivaa spriitä. Noissa polttonesteissä on kaikenlaista kummaa, vedestä pikeentyviin denaturointiaineisiin.
Mika