Sivu 1/1

Aprilia Pegaso 650 Kierroslukuvaijerin poisto.! AAApuva.!

Lähetetty: Ma Elo 15, 2016 4:35 pm
Kirjoittaja MatureLesbian
Ehtoota.
Eli otsikossa pähkinän kuoressa. Tarvis poistaa em. vaijeri ja tulpata tuo läpivienti lohkossa.
Ilmeisesti kytkinpuolen lohko tarvii irroittaa että saa akselin alapäässä olevan hammasrattaan pois jotta sen saa vedettyä ulos..?!
Tarviiko suorittaa jotain muuta toimen pidettä poiston ja tulppauksen lisäksi..?!
Oletettavasti öljyt tulee syliin tuon kytkimenpuolen posken avatessa mutta tarviiko varauta johonkin muuhun ylläriin sitä irrottaessa.?!

Kiitos etukäteen.

Re: Aprilia Pegaso 650 Kierroslukuvaijerin poisto.! AAApuva.

Lähetetty: Ma Elo 15, 2016 7:38 pm
Kirjoittaja Tohtori_650
Tästä mitään tiiä, mutta nimimerkin valinnasta 10+ :P

Re: Aprilia Pegaso 650 Kierroslukuvaijerin poisto.! AAApuva.

Lähetetty: Ti Elo 16, 2016 9:18 am
Kirjoittaja puni
Ainakin vanhemmassa Pegasossa (ML-98) vaijerin pystyi irrottamaan ja vaihtamaan ilman sen kummempia lohkon purkamisia. Mahtui muistaakseni pyörittelemään irti gynekoloogisin ottein kun ottaa eturattaan suojamuovin irti ja ja siitä päältä rungon välistä käsi sisään. Ensin tietty hölläys työkalulla. Toinen vaihtoehto olisi ollut irroittaa tankki ja kaasuttimet ja yläkautta availla, tilaa olisi ollut enemmän mutta silloin ei ollut tarvetta tuolle muulle operaatiolla.

Tämä siis vain kaapelin irroitukseen, en tiedä pitääkö sieltä lohkosta poistaa joku ratas tms jos kaapelin kokonaan ottaa pois käytöstä.

Re: Aprilia Pegaso 650 Kierroslukuvaijerin poisto.! AAApuva.

Lähetetty: Ti Elo 16, 2016 11:05 am
Kirjoittaja MatureLesbian
puni kirjoitti:Ainakin vanhemmassa Pegasossa (ML-98) vaijerin pystyi irrottamaan ja vaihtamaan ilman sen kummempia lohkon purkamisia. Mahtui muistaakseni pyörittelemään irti gynekoloogisin ottein kun ottaa eturattaan suojamuovin irti ja ja siitä päältä rungon välistä käsi sisään. Ensin tietty hölläys työkalulla. Toinen vaihtoehto olisi ollut irroittaa tankki ja kaasuttimet ja yläkautta availla, tilaa olisi ollut enemmän mutta silloin ei ollut tarvetta tuolle muulle operaatiolla.

Tämä siis vain kaapelin irroitukseen, en tiedä pitääkö sieltä lohkosta poistaa joku ratas tms jos kaapelin kokonaan ottaa pois käytöstä.
Itelläni myös ML pegaso ja on takahäkki purettuna tallissa. Tarkoituksena poistaa alkuperänen mittaristo ja uudessa mittarissa siis toisenlainen kierrosluvun tunnistus systeemi.
Sen verran jo purkasin että otin kaapelin irti sekä sen nipan lohkosta ja homma tyssäs siihen kun sitä lohkossa olevaa akselia yritin vetää ulos niin huomasin että siellä on hammasratas joka sitten vielä vahvistui jälkeenpäin räjäytyskuvia tutkailemalla. Lähinnä nyt vaan se että riittääkö että ottaa akselin ja hammasrattaan pois ja se että kun ottaa kytkimenpuoleisen posken irti että tuleeko sieltä kaikki muukin syliin kuin pelkästään öljyt ja vielä lisäksi kun toi vesipumppu kiinni siinä poskessa että täytyykö siinä varoa jotain..?!