Ensinnäkin öljyn syönti on melko runsasta mielestäni. Parin sadan kilometrin ajelun jälkeen ei tikku enää kastunut ja jouduin lisäämään öljyä noin kolmisen desiä ennenkuin oltiin taas ylärajalla. Se tekee kuitenkin joku 1,5 litraa tuhannelle kilometrille. Vähän se mielestäni savuttaa liikaa ja joskus seisoskelun jälkeen kun potkaisee käyntiin niin pölläyttää aikamoisen savupilven. Vuotoja ei ole ulkoisesti näkyvissä.
Toinen oire on että kone säklättää jonkin verran. Ääni kuuluu läpi kierrosalueen samanlaisena.
Vedot on kuitenkin tallella.
Tuli pyörä ostettua kuitenkin sillä mielellä että laitetaan kuntoon ja onhan se osa harrastusta sotkea käsiä autotallissa
No nämä asiat häiritsivät sen verran että oli aika purkaa moottori. Apuna oli manuaali jossa kaikki ohje-arvot moottorin kuluville osille. Jostain netin syövereistä ladattu.
Omia havaintoja kannesta. Nokka-akseli siisti ja akselin kummankin nokan paksuus oli riittävä (siis kun mauserilla mitataan nokan paksuus ns nollanostosta täyteen nousuun). Pakoventtiilit aika huonon näköiset. Venttiilien välyksen säätövaraakin oli huomattavasti vähemmän käytössä kuin imupuolella. Imuventtilit huomattavasti terveemmän oloiset. Venttiilivarren kumit olivat paikallaan ja näennäisesti vaikea sanoa ovatko vuotaneet.
No sitten nokkaketju oli 21 nastan mittauksessa jo pari milliä yli sallitun ylärajan ja kiristimen säätövara oli tapissa. Oiskohan tämä se pääsyyllinen ääneen?
Sitten sylinterin ja männän kimppuun. Yksi asia mikä sylinterissä huolettaa on männänrenkaiden ja öljyrenkaan jättämä jälki sylinterin alaosassa. Öljyrenkaan kuvion voi oikein erottaa sylinterin sisäpinnalta. Oiskohan tässä käynyt niin että kone on seisonut jossain vaiheessa niin kauan että renkaiden jäljet ovat piirtyneet sylinterin sisäpinnalle. Vähän siinä rosoa tuntuu kun kynnellä koittaa. Koitin ottaa kuvankin sylinteristä.
Tässä kuva sylinteristä: Männänrenkaiden päiden välys niiden ollessa sylinterissä paikallaan oli välysmitalla katsottuna 1,0 mm. Ohje sanoo että maksimi on 0,7mm. Mitä olette mieltä meneekö porautukseen vai kokeillaanko vain uudella männällä?
Ääneen ja öljyn syöntiin ei oikein helppoa ratkaisua löytynyt vaikka niin toivoin
Mitäs vielä kannattais tutkia ja ottaa huomioon? Itse ajattelin että uusi nokkaketju, venttiilivarren kumit, pakoventtiilit, porautus ja mäntä.
