DR 650 `91 sytytyksen säätö?

Tekniikka & Näperrys

Valvoja: Moderaattorit

laami_
Viestit: 1
Liittynyt: Ma Touko 25, 2009 10:21 am
Pyörä: Suzuki DR 650 Vm: 1991

DR 650 `91 sytytyksen säätö?

Viesti Kirjoittaja laami_ »

Pystyykö kyseisen pyörän sytytystä säätämään
ja miten se tapahtuu?

Paukuttaa pahasti putkeen
ja välillä käynnistäessä potkaisee jaloille.
JR
Viestit: 299
Liittynyt: Su Elo 10, 2008 11:05 am
Pyörä: XT 350
Paikkakunta: Hollola

Re: DR 650 `91 sytytyksen säätö?

Viesti Kirjoittaja JR »

DR.ästä en mitään tiedä, mutta XT.n sytytystä opettelin tässä säätämään. Olen aikanaan säädellyt vain kärjellisiä sytytyksiä, mutta eipä tavallinen CDI ole sen kummempi. Jos mangneeton pohjalevyssä on kiinnitysruuveille pitkät reiät, niin säädettävissähän se sitten on.
Elikkä mangneeton vauhtipyörässä on merkki- T, joka merkitsee männän yläkuolokohtaa ja merkki - F, joka merkitsee syttykohtaa. Lainasin kaverilta sytytyksen ajoituslampun ja hetken ihmettelin, miten sitä käytetään, mutta lopulta se olikin perin yksinkertainen ja fiksu laite.

Ajoituslampussa on kolme johtoa, joista kahdessa on pihti päässä ja ne tulevat akun napoihin ja yksi paksumpi tulee tulpanjohdon ympärille.
Sytty tarkistetaan moottorin käynnissä ollen, service guidessa mainitaan moottorin kierrosluvuksi 1400r/min. Ajoituslampussa välähtää valo joka kerta, kun puolasta lähtee sähkö tulpalle, tällä valolla valaistaan vauhtipyörää sillä kohtaa, missä lohkossa on ajoitusmerkki. Eli nopeasti välähtävä valo tavallaan pysäyttää näkymän juuri sillä kohtaa, kun ajoitusmerkki on näkyvissä, vähän, kuin katselisi vanhaa mykkäfilmiä, jossa kuva etenee hiukan nykivästi. Jos merkit ovat kohdallan, niin sytytys on kohdallaan, jos eivät ole, niin sitten säädetään pohjalevyä kiertämällä ja tarkastetaan taas.

Sitten tulisi kysymys. XT pätkii pienillä kierroksilla ja ajoituslamppua käytettäessä lampun valokin pätki yhtälailla. Tarkoittaakos tämä sitten sitä, että vika on sytytyspuolella? Entäs jos vika on tulpassa, niin pätkiikö ajoituslampun valo sittenkin, vai pitääkö vikaa etsiä ennen tulppaa?
JR
Viestit: 299
Liittynyt: Su Elo 10, 2008 11:05 am
Pyörä: XT 350
Paikkakunta: Hollola

Re: DR 650 `91 sytytyksen säätö?

Viesti Kirjoittaja JR »

Tämä palsta tarviisi sähkövikaosion erikseen, kysymyksiä on paljon, mutta vastauksia vähän. Sähköviat on vaikeita, pitäisi olla selkokielisiä mittausohjeita osa osalta.
Avatar
pk62
Viestit: 140
Liittynyt: Su Loka 30, 2005 10:54 pm
Pyörä: TA -87,XR650L -97-97
Paikkakunta: Pyhäntä

Re: DR 650 `91 sytytyksen säätö?

Viesti Kirjoittaja pk62 »

650 DR.ssä ei ole sytylle säätöä. Olet varmaan lukenut tuon linkin alla olevat keskustelut: http://www.matkaendurot.net/phpBB3/view ... =5&t=12563
Avatar
x-mean
Viestit: 1069
Liittynyt: Ti Marras 20, 2007 6:28 pm
Pyörä: sattuman kaupalla

Re: DR 650 `91 sytytyksen säätö?

Viesti Kirjoittaja x-mean »

laami_ kirjoitti:Pystyykö kyseisen pyörän sytytystä säätämään
ja miten se tapahtuu?

Paukuttaa pahasti putkeen
ja välillä käynnistäessä potkaisee jaloille.
Jaahas,paukutus on ainakin avaralla putkella normaalia moottorijarruttelussa,orkkiksella ei pitäs paljon paukutella. :roll:
Varmaan käynnistät näin?:
Veto puolipuristimen vivusta,moottorin pyöräytys vähän,juuri senverran että vipu pomppaa ylös,ja sitten eikun polkaisten.
Joka polkaisulla sama litania,muuten voi kyllä potkaista,jos ei tuota noudata.
Itse tuota sain ainakin opetella hieman,kun kyseisen härvelin omistin...
Foorumin "sekakäyttäjä"
Vastaa Viestiin