Etuhaarukan parantelu

Tekniikka & Näperrys

Valvoja: Moderaattorit

Sakkeus
Viestit: 346
Liittynyt: La Helmi 10, 2007 8:19 pm
Pyörä: KTM 640 Sumo enskavantein
Paikkakunta: Raahe

Etuhaarukan parantelu

Viesti Kirjoittaja Sakkeus »

Pyörähän on tuollainen vanha dr 600. Alunperinkään tuota ei liene suunniteltu kovin nopeaan etenemiseen mutta huollettu ja hyväkuntoinen etupää alkoi tuntua toivottomalta paremman takaiskarin vaihdon jälkeen. Eli mitä muutoksia keulaan kannattaisi tehdä? Keulahan on tuollainen vanhanaikainen ilmakeula jossa "esijännitystä" lisätään laittamalla paineilmaa putkiin jotain 2baaria maks. Nyt keulassa on tehtaan suosittelema määrä 10w öljyä ja painetta 0.8bar. Pintakova lötkö voisi olla hyvä määritelmä. Suunnitelma olisi laittaa 20w öljyt ja 20-30mm pidemmät esijännitysholkit ja vähentää ilmanpainetta, onko parempia ehdotuksia?
cr500af
Viestit: 48
Liittynyt: Su Touko 25, 2008 10:38 pm
Pyörä: at 650
Paikkakunta: närpiö

keulan parantelu

Viesti Kirjoittaja cr500af »

useinmmiten ne venttiilit on ilman poistamista varten harvoja poikkeuksia lukuun ottamatta ja ilma poistetaan silloin kun pyörä on pukilla ,esijännityksen lisääminen/vähentäminen vaikuttaa lähinnä keulan kulku korkeuteen
tein itse ja säästin
LN
Viestit: 42
Liittynyt: Ti Maalis 25, 2008 2:54 pm
Pyörä: 950 Adventure
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja LN »

Jos keskitytään pelkkään jouseen, niin ilmajousi on progressiivinen (jousivakio kasvaa liikeradan loppua kohti), kun taas kierrejousi on yleensä lineaarinen. Jos lisäät esijännitystä samalla vähentäen ilmanpainetta, niin a) keula on lepotilassa paineesta riippuen ehkä hiukan vähemmän painuneena b) kokonaisjousivakion pienenee, eli jousitus pohjaa helpommin. Jos sellaiset löytyvät, niin suosittelen lineaarisia jousia, joissa riittää jäykkyys ilman ilmajousta ja ylenpalttista esijännitystä. Lähtökohtaisesti keulan pitäisi painua lepotilassa kuljettajan kanssa noin neljänneksen liikeradastaan.

Todellinen pulma vanhemmissa matkaenduroissa on vaimennus (sisään-, comp.), joka ei mukaudu eri voimalla tuleviin iskuihin. Jos vaimennusta on tarpeeksi hitaissa iskarin liikkeissä (esim. jarrutus), niin sitä on aivan liikaa nopeissa liikkeissä (vaikka tiestä pilkistävä kivi). Öljyjen viskositeettia vaihtamalla voit kyllä hakea kompromissia, mutta et valitettavasti korjata ongelmaa. Kun takaiskunvaimennus on hyvällä tasolla, niin ongelma vain korostuu. Ainakin Race Tech (Gold Valve Cartridge Emulators) tekee sarjoja, joilla tuon ongelman saa korjattua. Tuollaiset laittaisi kyllä ehdottomasti omaan pyörääni vastaavassa tilanteessa, vaikka kyseisestä tuotteesta ei olekaan kokemusta.
janne.k
Viestit: 1244
Liittynyt: Ti Loka 17, 2006 3:52 pm
Pyörä: XR400, XRV750
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja janne.k »

Jos vaan mielenkiintoa riittää laitella niin joku vanha crossin keula, ebaysta kun löytyy sopiva niin hinta ei ole paha, halvempi kuin jotkut progressiiviset jouset joita jotkut tuntuu vaihtelevan. Pitää vaan huolen että keula on cartrigde tyyppinen eli ns. simmikeula.
Avatar
hannuk
Viestit: 1152
Liittynyt: Ma Tammi 09, 2006 9:00 am
Pyörä: 570 FE, 250 EXC-F
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hannuk »

Helposti tuossakin käy niin, että kun ostaa halvalla "jonkin crossin keulan", niin huomaan, että siihen pitää vaihtaa stefat, öljyt, jouset ja noiden jälkeen sen vaimennus on ihan mitä sattuu, eli keula pitää vielä viedä jollekin iskarisäätäjälle... :) Niin ja sitten ennen noita pitää keksiä miten saa jarrusatulan passattua kohdillee, miten ohjainlaakeri + kolmiot passaa, ohjauslukko, etuvanne, akseli, holkit jne.

Esimerkiksi tuonne voisit soittaa, ja kysyä saisiko sitä sinun keulaa säädettyä paremmaksi. Pätevä kaveri saa säädettyä noita vakio keulojakin paljon paremmaksi.

Stromiin vaihdoin just viikolla eteen jäykemmät vieterit ja pykälää jäykemmät liemet (5W -> 7,5W) ja nyt ei enää samaksi meinaa tunnistaa. Eilen vaihtu takaiskari Wilberssin "kaikilla herkuilla maustettuun" ja voi että tuntukin jo aivan totaalisen eri mopolle verrattuna vakioon. Tuon(kin) perusteella uskoisin että se keula muuttuu aika radikaalisti, kun siihen hankkii passelit vieterit ja tarvittaessa säädättää vaimennusta..

Niin ja toi keulan vaihto toiseen on kans tuttu juttu ja sen perusteella tietää että jos se on jostain ihan muusta vehkeestä, niin melko paljon siinä on ohjelmaa kuitenkin. Ei mua silti harmittanut että bigiin tuli sepiteltyä kiinni kotarin 660 supermoton (ajamaton) keula :)
Oma vastuu! Artisti maksaa...
vilukalle
Viestit: 14
Liittynyt: Su Marras 25, 2007 6:44 pm

Viesti Kirjoittaja vilukalle »

Asensin viime talvena honda cr500:n usd keulan 650 darraan,vaati jonkin verran koneistamista että sain virtalukon t-kappaleeseen kiinni ja ohjauslukon toimimaan(ohjauslukko on kiinni virtalukossa) ohjaustoppari piti tehdä uusiksi,myös etu jarrulevyä piti siirtää sisään ettei osuisi yläputkeen jouston aikana,jarrusatulalle koneistin adapterin alumiinistä,teettihän se työtä mutta ajettavuus parani huomattavasti eikä keula ei pohjaa vaikka kahaa apinanraivolla.
LN
Viestit: 42
Liittynyt: Ti Maalis 25, 2008 2:54 pm
Pyörä: 950 Adventure
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja LN »

hannuk kirjoitti:Esimerkiksi tuonne voisit soittaa, ja kysyä saisiko sitä sinun keulaa säädettyä paremmaksi. Pätevä kaveri saa säädettyä noita vakio keulojakin paljon paremmaksi.

Stromiin vaihdoin just viikolla eteen jäykemmät vieterit ja pykälää jäykemmät liemet (5W -> 7,5W) ja nyt ei enää samaksi meinaa tunnistaa. Eilen vaihtu takaiskari Wilberssin "kaikilla herkuilla maustettuun" ja voi että tuntukin jo aivan totaalisen eri mopolle verrattuna vakioon. Tuon(kin) perusteella uskoisin että se keula muuttuu aika radikaalisti, kun siihen hankkii passelit vieterit ja tarvittaessa säädättää vaimennusta..
Tuossa on se ero, että isossa V-Stromissa on vakiona nykyaikainen iskunvaimennus ("shimmit", cartridge) edessäkin, DR600:ssa ei ole. Kyse on samaa luokkaa olevasta teknisestä harppauksesta, kuin putki- ja transistoriradion välillä, minun mielestäni :P
Avatar
aapo
Viestit: 819
Liittynyt: Ma Tammi 03, 2005 9:18 pm
Pyörä: DR 750 S
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja aapo »

Onko kellään kokemuksia tuosta edellämainitusta Gold Valve emulaattorista ja sen asennuksesta? Mulla on tuossa nyt DR.ssä WP:n jouset. Niitä joutuu sitten varmaan lyhentämään tuon emulaattorin kanssa, kun mulla ei ole enää mitään holkkeja sielä jousien päissä. Kovasti kehuttiin emulaattoria Dual sport newssin viime numerossa, kun oli asennettu KLR650:een. Jos se on hyvä niin voisi hankkia tällä valuutta kurssilla, $169.99
Listasta löytyi vain DR650 S ja SE malleihin, mutta onkohan tuossa DR650S:ssä sama keula kuin DR750:ssa?

Jos talven aikana päivitän madh. takaiskarin niin jotakin tuolle keulalle pitää tehdä. Nyt se on kyllä parempi kuin ihan loppu oleva takaiskari...

Pelkät WP jousetkin kyllä paranti keulaa.
-too Big to fail-
Avatar
RTJ
Viestit: 1570
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 8:45 am
Pyörä: none
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja RTJ »

janne.k kirjoitti:Jos vaan mielenkiintoa riittää laitella niin joku vanha crossin keula, ebaysta kun löytyy sopiva niin hinta ei ole paha, halvempi kuin jotkut progressiiviset jouset joita jotkut tuntuu vaihtelevan. Pitää vaan huolen että keula on cartrigde tyyppinen eli ns. simmikeula.
Terve

Kannattaa kuunnella Jannen juttuja näistä 80/90-luvun pyörien alustamodauksista. Mies on oikealla linjalla.


Riku
Honda XL600V -> kTm 640 Adv -> kTm 990 Adv -> none
Avatar
aapo
Viestit: 819
Liittynyt: Ma Tammi 03, 2005 9:18 pm
Pyörä: DR 750 S
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja aapo »

Joo, pitäisi vain löytää sellainen setappi että saisi muutoskatsastettua. Kaksi kertaa on moottoripyöräpoliisi katellut pyörän läpi. Ja olisi hyvä katsastaa ihan vakuutus mielessäkin, ehkä. Crossit on vaan sen verran kevyempiä, ettten tiedä miten onnistuisi. Sitä en kiellä ettei toimisi paremmin :shock: . Mulla oli TT350 -86, jossa oli vaihdettu WP usd keula (jostain vanhasta kotarista) ja takana öhlins, ei valittamista siitä alustasta :D

-aapo
-too Big to fail-
Avatar
x-mean
Viestit: 1068
Liittynyt: Ti Marras 20, 2007 6:28 pm
Pyörä: sattuman kaupalla

Viesti Kirjoittaja x-mean »

Keulaöljyistä senverran että onko siinä selkeetä eroa jos joutuu käyttämään esimerkiksi 20w öljyä 10w sijaan?Käsittäisin ettei ainakaan kesäkäytössä ero juurikaan huomaisi,varsinkin jos laite on maantie ajossa enimmäkseen :roll:
Syy kysymykseen on uusittu,mutta silti vuotava etupumpun stefa,ja vuodolle pitäis jotain tehrä hätäratkaisua.Paras lienee tosiaan paksumpi öljy.Mitä kaikkia öljyjä olette kokeilleet eteen ja hyvinkö toimi :?:
Foorumin "sekakäyttäjä"
Avatar
Ilmari
Viestit: 1100
Liittynyt: Su Maalis 12, 2006 11:15 am
Pyörä: T7,CBR600, zxr6
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Ilmari »

x-mean kirjoitti:Keulaöljyistä senverran että onko siinä selkeetä eroa jos joutuu käyttämään esimerkiksi 20w öljyä 10w sijaan?Käsittäisin ettei ainakaan kesäkäytössä ero juurikaan huomaisi,varsinkin jos laite on maantie ajossa enimmäkseen :roll:
Syy kysymykseen on uusittu,mutta silti vuotava etupumpun stefa,ja vuodolle pitäis jotain tehrä hätäratkaisua.Paras lienee tosiaan paksumpi öljy.Mitä kaikkia öljyjä olette kokeilleet eteen ja hyvinkö toimi :?:
Jos stefa vuotaa niin kaikki öljyt sieltä ulos tulee. Yritäppä seuraavaa: Stefassahan on semmoinen jousi. Jousen toinen pää on suippo ja rullattu toiseen päähän kiinni. Avaa jousi ja katkaise sivareilla pätkä pois ja kierrä kiinni. Silloin jousi kiristää stefan huulta vähän paremmin. CB-Hondassa korjasin kerran noin, kun uusikin stefa vuoti.
T.Ile
vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

Siitä ei liene epäselvyyttä, että jos hyvän haluaa niin vaihtoon koko keula. Kokonaan toinen juttu on 'kannattaako' projektiin ryhtyä jos siinä on hirmuisesti työtä ja projekti tulee maksamaan merkittävän osan mopon hinnasta. Seuraavaksi tulee ehkä mieleen koneen piristäminen yms ja kohta koko mopo on rakennettu uudestaan osa kerrallaan eikä lopputulema silti ole välttämättä niin hyvä kuin sen hintaisessa minkä verran projektiin rahaa lopulta meni.

Jos se keula on kovin löysä niin helppo ja jotenkin kustannutehokas viritys voisi olla jousien vaihtaminen (jos sellaiset jostain löytää) tai ehkä keulaputkienkin vaihtaminen jos sattuu niin hyvä tuuri, että löytää samanpaksuisit putket jolloin vanhat yläkolmiot saisi hyödynnettyä ja projekti olisi pykälää helpompi.

Mä joskus vaihdoin dr800:n jostain vanhasta yamahan krossista keulaputket. Mikään superhyvä siitä ei tullut, mutta joustoa taisi tulla lisää ja keulan herkkyys oli ihan toista luokkaa. Mun projektissa kävi hyvä tuuri senkin suhteen kun alkuperäinen etuakseli holkkeineen sopi paikalleen. Jarrusatulalle joutui jonkin sovittteen tekemään ja mittarivaijerin pyörittäjää ei voinut käyttää. Jos joku jostain syystä haluaa kokeilla sen keulan virittelemistä johonkin laitteeseen niin ne 43mm putkipaksuudella olevat etuputket olisivat kaupan.
vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

Ilmari kirjoitti:
x-mean kirjoitti:Keulaöljyistä senverran että onko siinä selkeetä eroa jos joutuu käyttämään esimerkiksi 20w öljyä 10w sijaan?Käsittäisin ettei ainakaan kesäkäytössä ero juurikaan huomaisi,varsinkin jos laite on maantie ajossa enimmäkseen :roll:
Syy kysymykseen on uusittu,mutta silti vuotava etupumpun stefa,ja vuodolle pitäis jotain tehrä hätäratkaisua.Paras lienee tosiaan paksumpi öljy.Mitä kaikkia öljyjä olette kokeilleet eteen ja hyvinkö toimi :?:
Jos stefa vuotaa niin kaikki öljyt sieltä ulos tulee. Yritäppä seuraavaa: Stefassahan on semmoinen jousi. Jousen toinen pää on suippo ja rullattu toiseen päähän kiinni. Avaa jousi ja katkaise sivareilla pätkä pois ja kierrä kiinni. Silloin jousi kiristää stefan huulta vähän paremmin. CB-Hondassa korjasin kerran noin, kun uusikin stefa vuoti.
T.Ile
Toinen keino on yrittää puhdistaa mahdollinen paska stefan välistä. Sitä voi kokeilla esim pyöräyttämällä pienen nippusiteen hännällä putken ympäri stefan ja putken välistä.
Avatar
x-mean
Viestit: 1068
Liittynyt: Ti Marras 20, 2007 6:28 pm
Pyörä: sattuman kaupalla

Viesti Kirjoittaja x-mean »

:D Kiitän asiallisista kommenteista,pitää kokeilla.
Mullahan on siis uudet stefat,joten syy lienee kuluneissa putkissa
Tuon öljyn viskositeetin muuttamisenkin kyllä luulisi toimivan..
Foorumin "sekakäyttäjä"
Vastaa Viestiin