Tuota joo.. Pari kommenttia tähän Anselmin juttuun.. Ei silleen, että olisin jotenkin mustasukkainen pemarin kunniasta, mutta kumminkin pari juttua on mielestäni virheellisiä.
-Pleksi on onneton
Tavallaan juu, tavallaan ei. Kun sen kääntää ala-asentoon, niin ilmanvaihto kuskilla toimii hyvin ja kesäkuumalla saa viilennystä. Toisaalta sateelta ei pääse piiloon.
-Käsisuojat ei suojaa rystysiä, mikäli hihansuut ei ole kunnolla kiinni niin takista muodostuu laskuvarjo. Mahtaisko sarvien korotuspalikat muuttaa tilannetta ?
Katso kohta pleksi..
-Takapyörä kastelee matkustajan sekä kuskin jalat.
Tämä on kyllä totta! Tarviis varmaan hankkia joku huggeri, tai jotain. Homma helpottuu, kun on laukut kiinni (ja kyytiläinen).
-Takaiskari ja Svingi tarvitsee suojan takapyörän hiekkapuhallukselta.
Ei tarvi.
-Vakio takalaukkuun ei sovi kypärä korkeuden puolesta sisään. Tuntuu olevan taas kypärävoroja liikkeellä.
Sopii, kannattaa veivata se takalaukku korkeaan asentoon ja sovitella sitä kypärää eri tavoin. Ainakin mun ja rouvan kypärät on mahtuneet takalaukkuun ilman ongelmia. Siis yksi kerrallaan.
-Vakio takalaukku halkesi pohjasta kiinnikkeen kohdalta 2 kk jälkeen (kuulemma tyyppivika) ja vaarana on että laukku putoaa tien poskeen.
Tää on pemarin paskaa laatua. Takuuseen uusi laukku ja armottomat haukut kiitokseksi, kun uusi laukku on kourassa.!!
-Sivujalka on suunniteltu niin vähän etuviistoon että pyörä kaatuu paikallaan, mikäli etupää on vähänkin alamäkeen tai vaihde ei ole päällä (valitettavasti opetus tullut kantapään kautta)
No mutta.

TÄLLÄSET jutut harjoitellaan satapiikillä. Kaikki pyörät kaatuu, jos laittaa alamäkeen jalalle ilman vaihdetta. Moka on kuskin, ei insinöörin!
-Vakioistuin on suunniteltu niin että istut häntäluulla alamäessä.
Joo.. Kannattaa käännellä penkin korkeudensäätöjä eri asentoihn. Etupää ylös-takapää alas ja toisinpäin. Homma on kielletty manuaalissa, mutta niin tekemällä saa penkin kulmaa säädettyä ja mainitsemaasi ongelmaa korjattua. Homman ikävyyteen aikuttaa jalkojen pituus, elikkäs hanurin kulma..
Mulla on häntäluu OK, mutta hanuri puutuu. -> eripitkät jalat, erimäärä lihoja.
Risto