Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset katuenskat

Esittelyt ja vertailut

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Avatar
Jokke Espoosta
Viestit: 701
Liittynyt: Ke Touko 02, 2012 8:32 am
Pyörä: Poljettava
Paikkakunta: Häme

Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset katuenskat

Viesti Kirjoittaja Jokke Espoosta »

Sattuneesta syystä otsikonmukaisen kulkineen hankinta on alkanut kiinnostamaan. Tuolla iso/pikku/matka/kisaenskaketjussa vähän jo aihetta sivuttiin, mutta ajattelin perustaa näiden kulkupelien vertailuun ja aiheesta keskusteluun tällaisen yleisketjun.

Itsellä siis haussa yksipyttyinen, suht pitkillä huoltoväleillä oleva matkaenduro, jolla voisi heittää muutaman päivän reissuja, rällätä metsäauto- ja hiekkateillä ja joskus ehkä käydä jopa kierros crossiradalla tai pieni lenkki soramontulla. Hauskaa pitää olla, mutta absoluuttinen nopeus missään olosuhteissa ei ole päätarkoitus. Teho, keveys, luotettavuus, huoltoystävällisyys ja toimiva alusta ovat kivoja, vaikken oikeasti osaakaan pyörää mitenkään äärirajoille viedä.

Yritin tehdä listaa vaihtoehdoista ja listailla niiden painoja ja tehoja ja tankinkokoja yms taulukkoon, kun niistä on niin hankalaa muuten saada selkoa. Tietysti tuollaisesta vertailusta jää kokonaan puuttumaan yleinen ajettavuus, luotettavuus, jarrut, alusta ja tuhat muuta oleellista asiaa, mutta onpahan nyt edes jotain. Listaan voisi jatkaa ainakin vielä joustomatkat ja maavaran, niin saisi vähän lisää vertailupohjaa. Katsotaan jos jaksaa tehdä...

Tähän ketjuun voi siis kerätä mielipiteitä, kokemuksia ja vertailua otsikon mukaisesta luokasta. Itsellä nyt mielenkiintolistan kärkipäässä KTM 625 SXC, BMW G650 XChallenge ja Husqvarna TE610. Osa listan vehkeistä on aika huonosti vertailukelpoisia ikänsä, painonsa ja hintansa suhteen, mutta ei voi mitään. Listalla on huvin vuoksi myös KTM 525 EXC, vaikkei se matkaenska olekaan. Saatan jossain vaiheessa päivitellä taulukkoa jos jaksan.

Kuva

No, mikäs noista kannattaa ostaa :mrgreen:

Edit: lisätty muutama malli taulukkoon ja muutettu plussat ja miinukset enemmän huomioiksi.
Viimeksi muokannut Jokke Espoosta, Su Syys 06, 2015 5:43 pm. Yhteensä muokattu 4 kertaa.
"Trying is the first step toward failure!"
-Homer Simpson
Exät: Honda XRV 650 Africa Twin RD03 -89 -> KTM 625 SXC -04
epoksi
Viestit: 170
Liittynyt: Ti Marras 25, 2014 8:04 am
Pyörä: TTR 600

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja epoksi »

Ei kannata mitään ostaa ja kannattaa jokainen ostaa. Kivoja vehkeitä kaikki mutta erilaisia. Eikös ilmajäähy voi olla myös positiivinen asia? Vähemmän rikkoutuvia osia :P
Avatar
Jokke Espoosta
Viestit: 701
Liittynyt: Ke Touko 02, 2012 8:32 am
Pyörä: Poljettava
Paikkakunta: Häme

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja Jokke Espoosta »

epoksi kirjoitti:Ei kannata mitään ostaa ja kannattaa jokainen ostaa. Kivoja vehkeitä kaikki mutta erilaisia. Eikös ilmajäähy voi olla myös positiivinen asia? Vähemmän rikkoutuvia osia :P
Siinä oot kyllä harvinaisen oikeassa, kaikista luotettavin osa on sellainen jota ei pyörässä ole ollenkaan. Ei mene TT600R:stä syylärit puhki eikä vesipumpun laakeri hajoa.

On kai siihen silti syynsä että melkein kaikki käyttävät nykyisin nestejäähyä kuramopoissa. Ajonopeudet eivät aina ole niin kovia että ilma liikkuisi kunnolla, ja viimeistään jos haetaan korkeampia litratehoja niin lämpöä alkaa muodostua. Varmaan jossain soramontulla mönkiessä ilmajäähy käy vähän pirun kuumana kun AT:kin on käynyt selvästi yli mittarin puolivälin, mikä taas tekee öljylle pahaa. Tai näin ainakin olen itse ymmärtänyt.
"Trying is the first step toward failure!"
-Homer Simpson
Exät: Honda XRV 650 Africa Twin RD03 -89 -> KTM 625 SXC -04
Avatar
kimmokekki
Viestit: 1435
Liittynyt: Pe Huhti 13, 2012 7:30 pm
Pyörä: KTM 530 exc-R
Paikkakunta: tervakoski

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja kimmokekki »

Tohon nyt ekaksi kannattaa vielä lisätä ainakin ISO punainen sika (xr650R) ja 690E
aina tavoitettavissa ?
0440800172
kimmokecki@gmail.com
Jaakkovaakko
Viestit: 169
Liittynyt: Ma Maalis 31, 2014 11:31 pm
Pyörä: Polku-pyörillä

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja Jaakkovaakko »

Jotenkin rivien välistä luulen, että husqvarnan TE610 on sinua kovasti kiinnostava laite. Onko joku syy siihen, ettei TE630 ole listoilla? Sitä vaan kun saisi ihan tuliteränäkin, eri tarroilla tosin.
Koheltaja
Viestit: 8072
Liittynyt: Su Huhti 03, 2011 12:50 pm
Pyörä: pyörätön
Paikkakunta: Kehä III länsirajalla

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja Koheltaja »

Otsikoksi sopisi paremmin rälläyskelpoiset seikkailuenskat :wink:

Yamaha XT660R sopisi myös listalle, painavahko, alusta ei ole kaikista paras mutta luotettava ja vääntävä moottori ja kokonaisuutena hyvä pyörä sekakäyttöön. Hinnaltaan varsin kilpailukykyinen.

TE610/630 on aika samalla viivalla, suurin ero on sylinterikannessa ja muuten on melkoisen samoja pyöriä.

Pienempään päähän voisi lisätä myös Honda XR400, kevyt ilmajäähy pitkillä joustoilla.
Kylätason kurapyöräilijä.
Lates
Viestit: 251
Liittynyt: Ke Heinä 30, 2008 8:21 pm
Pyörä: TT 600 R
Paikkakunta: Nurmijärvi

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja Lates »

Oletko huomioinut, että ainakin TT600R on kiksikäynnisteinen ja onkohan XR650R:kin? Jos siis tuo vaikuttaa valintakriteereihin. Itsellä TT600R ja tulen ihan hyvin toimeen kiksin kanssa. Myöskään ilmajäähyä en ole kokenut puutteeksi.
Avatar
Jokke Espoosta
Viestit: 701
Liittynyt: Ke Touko 02, 2012 8:32 am
Pyörä: Poljettava
Paikkakunta: Häme

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja Jokke Espoosta »

Luulisin että kiksin kanssa tulee hyvin toimeen, joskin kyllä mä neitinapin lasken enemmän plussaksi kuin miinukseksi. Tuon voisi kyllä päivitellä listaan.

Iso Punainen Sika listoilla jo onkin, ja olisi varmaan hiton hauska peli ja herättää noista varmaan suurinta omistushalua. Harmi, ettei niitä Suomessa juuri ole tarjolla, koska kyseinen vehje on kevyt, tehokas, luotettava ja hyvällä alustalla. TE630 ja 690E pitää lisäillä, mutta plokkailin tuohon listaan lähinnä niitä joihin meikäläisen budjetti pystyy edes teoriassa venymään ja TE630 tai 690E ei kuulu niihin :D XT660R ja XR400 pitää myös pistää listalle.

Huoltovälejä olisi myös ihan metka vertailla, mutta käytännössä mahdotonta koska valmistajan ilmoittama huoltoväli, järkevä huoltoväli ja yleensä käytetty huoltoväli ovat kaikki eri asioita eikä niistä saa mitään tolkkua.

Ehkä pitäisi poistaa nuo plus- ja miinussarakkeet kun ne ovat niin mutua. Päivittelen kun jaksan.

Kehukaa omaa ja haukkukaa naapuri pyörää. Tapelkaa pojat, saatte tupakkaa :D
"Trying is the first step toward failure!"
-Homer Simpson
Exät: Honda XRV 650 Africa Twin RD03 -89 -> KTM 625 SXC -04
Avatar
bisti
Viestit: 1418
Liittynyt: Ma Kesä 06, 2011 1:13 pm
Pyörä: KTM 350 EXC-F 2021
Paikkakunta: Vihti

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja bisti »

Pieni sivuhuomio budjetista: Jos aikoo ostaa ~2000€ vanhan pyörän, niin kannattaa laskea huolto-/korjauskuluillekin arvio vuosittaisista menoista. Hyvällä tuurilla saattaa päästä halvalla, mutta yleensä noissa vanhoissa vehkeissä korjauskulut voivat nousta korkeiksikin, puhumattakaan siitä menetetystä ajasta ja ketutuksesta, joka syntyy kun joutuu etsimään varaosia kivien ja kantojen alta + pyörä seisoo ja vakuutusmaksut juoksee. Nuo mp-liikkeet tarjoavat tällä hetkellä edullisesti rahoitusta ja kun tarkkaan laskee, niin uudempi pyörä rahoituksella saattaa äkkiä tulla kokonaiskuluiltaan halvemmaksi kuin "vanha ja halpa pommi". Jos vaan luottoluokitus riittää niin ei sitä lainanottoa kannata pelätä.
Joskus tuntuu, ettei minulla ole mitään järkevää sanottavaa, mutta sanon siltikin aina jotain...
KTM 350 EXC-F -21
KTM 250 EXC Six Days -17 (ex)
KTM 350 EXC-F Six Days -15 (ex)
KTM 690 Enduro R -13 (ex)
Yamaha XT660Z Ténéré -09 (ex)
Yamaha DT125R -92 (ex)
Avatar
t.t.tammi
Viestit: 2174
Liittynyt: Ke Kesä 13, 2007 10:22 pm
Pyörä: Pan European 1991
Paikkakunta: paimio
Viesti:

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja t.t.tammi »

640:sen plussaksi vois vielä laskee et on helppo ja kohtuu hintainen huoltaa. Osii löytyy hyvin ja kaikkiin osiin löytyy netistä numerot ja hinnat. Orkkisosatkin on pääsääntöisesti halpoja myös ne tyyppiviat mitä täällä yleensä kysellään.
Nokka-akselin ja sen seuraajalaakerit ja lisäks vesipumpun kun laittaa jossei oo tiedossa niin saa huristella pitkään.
Toki huolloissa pitää kaikki kasata ruuvilukitteen kanssa ja johdoista kattoo etteivät oo kuluneet puhki. :mrgreen:

SXC tosiaan taidataan vakuutusyhtiöissä rinnastaa exc:hen jolloin hinnat pomppaa. Adves ja endurossa maltillisemmat, toki at:ta kalliimpia.

Kiksi on pääsääntöisesti ok yksin ajellessa mutta porukka-ajelussa saattaa ruveta kyllästyttään... joskus kun kone ja kuski on valmiiks kuumana ja porukka kattelee et saako käymään niin saattaa päästä ruma sana. :twisted:
Teemu Paimiosta
"epäonnistumisen vaara on olemassa kun kyvytön ohjaa halutonta tekeen viratonta hommaa...."
Mopo-/ajelukuvia:Onedrive ja vimeo
TeeIi

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja TeeIi »

Kannattaa toimintasäde (tankkausväli) myös ottaa huomioon. Osaan vehkeistä saa lisätankkeja, isompia tankkeja yms. kohtuu hintaan. Ei tartte Jerryjä liinata kiinni joka reissulle ja on reitin suunnittelu vähä vapaampaa, kun ei tartte joka huoltsikan kautta ajaa.
Avatar
Dominator
Viestit: 1668
Liittynyt: To Touko 06, 2010 3:03 pm
Pyörä: Hondat:CR250R, XR650L, XL1000V
Paikkakunta: Manse

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja Dominator »

Edullinen budjettienduro kannattaa ostaa näin syksyllä :idea: Silloin ne on yleensä halvempia kuin keväällä ja talvi aikaa rassailla kuntoon (edellyttää paikkaa missä remonttia voi tehdä). Osia ehtii myös etsimään ja tilailemaan ympäri maailmaa purkureilta ym. Lähes kaikkia listalla olevia malleja voi tuunata melkein rajattomasti omiin käyttötarkoituksiin sopivaksi. Alustan uudelleen rakentaminen voi olla vaikeaa ja yleensä aika arvokasta, joten hylkäisin listalta lyhyillä joustolla/pienellä maavaralla olevat mallit. Pieni tehonlisäys laiskempiin malleihin yleensä helposti ja kohtuu hinnalla saatavissa. Suurempi tehonlisäys voi taas vaatia kohtuuttomia investointeja suhteessa pyörän hankintahintaan. Toisaalta hulluus noissa hommissa iskee helposti :mrgreen:
Avatar
drpepper74
Viestit: 263
Liittynyt: Ma Helmi 01, 2010 12:27 am
Pyörä: KTM Adventure 990 -07
Paikkakunta: Hollola

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja drpepper74 »

Mites 650 terra? Olis omalla tsekkauslistalla jos olisin nyt pyörää ostamassa. Suht edullisesti saa hommattua uudehkon ja kohtuu kilometreillä olevan mopon. Mutuna, taitaa olla vielä suht varmaa tekniikkaa.
mikään ei ole niin varmaa kuin, epävarma
Exät, Yamaha 125 dt -78, Kawasaki 125 kmx -87, Yamaha fj1200 -89, Honda blackbird 1100 -01,
KTM 300 exc -05, KTM 950 SM -05, KTM 990 Adventure -06, KTM 690 R -15, KTM 500 exc -15
epoksi
Viestit: 170
Liittynyt: Ti Marras 25, 2014 8:04 am
Pyörä: TTR 600

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja epoksi »

Jos paalua olisi pyörää vaihtaa niin varmaankin SWM 650R jos seikkailuenskaa hakemassa. Ja tuosta kiksikäynnistelystä -> Joka kerta TT600R kuumalla moottorilla viimeistään toisella potkulla käymään. Kylmänä 3-5 polkaisua (ja savupilvi :P).

Tuokin vehjas on 17 vuotta vanha ja itseä pelotti osien saanti, mutta tarviketta löytyy edelleen akselilta storm/motonet ja Yamahan jälleenmyyjät tuntuvat saavan jokaisen orkkisnippelin tilattua Hollannista muutaman arkipäivän kuluessa. Sikäli tuo tarvikeosien saatavuus on erikoista että koko vehjettähän ei ole ikinä maahantuotu liikkeiden toimesta suomeen?
Avatar
Jokke Espoosta
Viestit: 701
Liittynyt: Ke Touko 02, 2012 8:32 am
Pyörä: Poljettava
Paikkakunta: Häme

Re: Yksipyttyiset, 400-700cc, rälläyskelpoiset matkaenskat

Viesti Kirjoittaja Jokke Espoosta »

Lisäilen myös SWM:n listoille, samoin Husqvarna Terran, kunhan ehdin. Meikäläisen käyttöön Terra on vähän turhan möhkö, mutta lisätään silti listalle.

Syksyllä ostamisessa on puolensa, mutta kun mopo joutunee talvehtimaan ulkona eikä sen ropaamiseen kuitenkaan ole mitään tallia, niin keväällä ostaminenkin on ihan validi vaihtoehto. Ei sitä pakkasilla tule kuitenkaan roplattua, mutta jos keväällä ostaisi niin pääsisi sentään heti alkukeväästä kynsikkäät kädessä huoltamaan :D

Budjettia olen nyt tässä arponut. Asuntolainaa on aika monta kymmentä tonnia vielä niskassa, auto on 16 vuotta vanha ja loppun ajettu ja parempi puolisko opiskelee, joten rahassa ei varsinaisesti kylvetä. Luottoa kyllä saa, mutta uudenkarheissa peleissä putoaa silti arvo melkoisen nopeasti. Tuntuu että konerikkoja ja tyyppivikoja on ihan samalla tavalla melkein uusissa ja vähän vanhemmissa, joten taidan pysytellä jossain kolmen neljän tonnin vehkeissä kuitenkin. Uusi vaatisi myös täydet kaskot mikä tuppaa maksamaan kuukiviä, mutta vanhempaa uskaltaa pitää vaikka osakaskolla ja toivoa parasta.

Täytyy vielä vähän tehdä laskelmia. Jonkun 690:n tai vastaavan hinta taitaa silti pudota kyllä luokkaa tonnin vuodessa, ja saa aika paska mäihä olla jos vanhan sotaratsun huoltamiseen menee yli tonni ENEMMÄN kuin uudempaan kun arvonlasku on huomattavasti vähäisempää.

Välirahaa 690:een vaihtaessa tulisi varmaan jotain luokkaa viisi tonnia jos AT:stä saa pari tonnia myydessä. Jos sen maksaisi vaikka kahdessa vuodessa, niin kuukausierä olisi reilut 220 euroa. Jos pyörän myisi parin vuoden päästä pois, saisi pyörästä ehkä viisi tonnia. Hintaa omistamiselle tuli tonni vuodessa. Kyllä sillä hinnalla jo vähän viitsii roplatakin... mutta jos taloudellinen tilanne joskus paranee niin olisihan se messevää ajella rahoitusyhtiön pyörälläkin kerran elämässä :P
"Trying is the first step toward failure!"
-Homer Simpson
Exät: Honda XRV 650 Africa Twin RD03 -89 -> KTM 625 SXC -04
Vastaa Viestiin