Jatketaampa myös toisella ajoteknisellä kysymyksellä:
Tänään tuli ajettua hieman sporttisemmin T7:lla asfalttimutkapätkää. Vähänkin voimakkaammin kun alko jarrutteleen etujarrulla, tuntu että välillä jarrukahva anto "myöden" enempi (
pysty painaan paljon syvemmälle kuin normaalisti) ja välillä taas toimi normaalisti. Melkein voisi sanoa että joka toisessa kurvissa kahva toimi erilailla. Tuli välillä semmonen olo että pysähtyykö tämä rakkine kohta enää
Tie oli todella huonokuntonen, välillä oli oikein rajujakin paikkausjälkiä asfaltissa missä vedin aika jämäkkiä jarrutuksia. En ole ihan nyt 100% varma että rusnasko ABS siellä etupäässä näissä, vai mikä homma. Mulla ei ole ennen ABS-pyörää ollut joten nämä on ihan uusia tuntemuksia. Pyörällähän on siis ajettu 2500km ja nyt oli ensimmäiset kerrat kun oikeasti painoin kunnolla etujarrua. Mietin että voiko vaan palat asettua kohdilleen tms..
Ei ole nimittäin millään pyörällä ennen tommosta ollut, että kahvan liikerata olisi vaihdellut noin paljoa. Nesteet siellä on minusta oikein eikä tartte kyllä ilmausta, koska normaalissa ajossa ei huomaa mitään outoa ja kahvan liike toimii täysin loogisesti. Vasta tuossa kun alkoi hieman rankaseen laitosta alkoi tapahtua tuo.
Olenko herännyt ABS-jarrujen toiminnallisuuteen vai mitä? Kummia nämä modernit mopot
