Kappan pleksi taisi olla suurin mitä siihen sai, suojaa hyvin tuulelta mutta saa laittaa jotain lisätukea maskiin ettei lepata niin paljoa. Kappaa sai jossain vaiheessa All Rightiltä, eBaysta nyt ainakin löytyy ellet osta mikakalta.
Vanha topic, mut vieläkö joku värkkäilee tällästä laitetta?
Tuli hommattua -07 R ja muutamia kyssäreitä ilmaantunut. Vaikuttaako "salavalikon" CO säätely mitään tässä lambdallisessa mallissa? Ikävästi nykii 4 tonnin tuntumassa tasakaasulla. Leovincen pöntöt ja 02 mod asennettu.
Miten ja mistä virrat kännykän lataukselle? Kahvanlämppäreille otettu satulan alta virta.
Mitkä olis hyvät renkaat sekalaiseen ajoon? Tällä hetkellä alla mitaksen e09. Kuluneet ja hieman äänekkäät siirtymille, mut kohtalaisesti pitoa huonommallaki pätkillä. Mukanahan tuli 21 vuonna paistetut Mitaksen e07 ja taakse samainen plussa mallina. Tuo eturenkaan kuvio vaikuttaa hieman miedolta maastoon niin olisko joku hyvä ja suositeltava rengas eteen tuolle 07+ kaveriksi? Vai onko kumit jo sen verran vanhaa paistoa, että uusin eteen sekä taakse samalla kertaa?
Otin satulan alta virrat ja on toiminut, mutta tuollaisen vois kyllä hankkia.
Anakee wild tuli renkaaksi eteen ja todennäköisesti tuo E07+ tulee keväällä taakse.
Välityksiä aattelin hieman lyhentää kun tuntuu että välillä saa vähä luistatella kytkintä, kun hiljakseen ajaa.. Aluksi jos etusen piikkiä pienemmäksi ja sit tarvittaessa taakse isompaa kiekkoa.
Kysyin Oulun seudulta tuota ecun muokkausta mut ei ainakaan heillä onnistunut ja tarjotteli PC:tä johon en ole oikein innostunut. Täytyy kysellä muut liikkeet täältä pohjoisesta, ennenku alkaa pyörää etelään haalimaan.
Onko tällä palstalla kenelläkään kuvaa tai linkkiä laittaaa miten ovat XT:n snorkkelia modanneet?
Paljon on asiasta puhuttu mutta kuvaa/kuvia en ole onnistunut löytämään. Tenerestä on useampiakin kuvia,mutta tennarissa erilainen ilmanputsari.
Ja toinen mietityksen aihe on itse ilmanputsari.
Jos ilmanputsarikotelon sivukannen paikalle laittaa esim DNA suodattimen joka korvaa kannen,niin eikös silloin pyörässä ole jo kaksi ilmansuodatinta peräkkäin?
Esim tollasen: https://www.amazon.com/DNA-Cover-Filter ... B071JRC7S6
Toki orkkis suotimen tilalle pitänee vaihtaa myös jku vapaavirtaus suodatin..?
Jaahas.. Taisi tulla ajatuskatko...eipä ne peräkkäin olisikaan....
Mutta silti tuo snorkkelin modaustyyliä olisi hyvä nähdä. Vai kantsiiko tehä snorkkelille mitään jos tuon linkissä olevan kannen ja suodattimen laittaa?
Terve, tuli haettua viikonloppuna -08 XT660R jossa oli vain 3000km mittarissa. Aavistuksen epäilyttää, mutta suht siisti on paketti - aika näyttää tuliko langettua jonkun myyntimaalaukseen. Vanhana mantsapenana totesin suoraan vakiojousituksen olevan todella perseestä kun kävin näyttämässä pyörälle ihan pikkuriikkisen enskapolkua. Samalla huomasin ohjauslaakerin olevan löysällä joten pyörän kilometrit voisikin pitää paikkansa.
Tuli kahlattua foorumin (ja britti&aussifoorumin) lähes jokainen XT660R aiheinen lanka sivusivulta läpi ja vielä jäi vähän kysymysmerkkejä koskien etupamppuja; tehdäkkö USD keulakonversio vai entratakko nykyinen haarukka jollain patruunalla ja oikein mitoitetuilla jousilla? En tiedä miten pitkälle tuollainen 43mm konventionaalinen haarukka pystyy, kun on aina tullut ajettua USD keulaisilla vehkeillä poislukien edellinen peltilehmä. Haarukan entrauksessa säästyisi hyvin monelta vaivalta mikä tulee USD konversion kanssa eteen.
Perseeseen mitä ilmeisemminkin saa kaupasta hakea YA418 öhlärin tai vastaavan joka hulahtaa suoraan paikalleen.Löytyisiköhän täältä apuja ettei tarvitse mennä perse edellä puuhun, käyttö tulee olemaan noin 80/20. 80 hiekkatietä ja mettäpatikkoa, 20 asfalttia. Idea ei ole antaa satsia kun kilpapyörälle, mutta olisi mukavaa nauttia ajosta myös muuallakin kuin asfaltilla, nykyinen jousitus ei toimi oikein missään.
Lyhyestä virsi kaunis, ei kenelläkään satu olemaan ns. valmista reseptiä ongelmaani jotta pyörä saadaan nordkappia varten iskuun?
passannekko näihi mistää muusta pyörästä taka iskari?kun tosiaa vähä heikko tuo orkkis
Tuo YA418 on ihan xt660r jamppiin itseensä tarkoitettu ns. "Adventure" iskunvaimennin.
Nykyään internet on täynnä pelkkää paskaa, ennen oli kaikki katalogit ja listat valmiina joka paikassa, nykyään nettikaupat on vain osien kuvia täynnä kaikissa sateenkaaren väreissä ilman minkäänlaista tietoa tai minimalistisin infoin. En siis pääse tuota tarkistamaan onko tiellä vai hiekkatielle tarkoitettu.
Vähän tässä koittanut tutkailla jos esim. XT660Z teneren lisäsäiliöllinen YA817 kävisi tuonne perään tai vaihtoehtoisesti jos löytäisi 340-350mm silmästä silmään lähellä olevan sopivilla kiinnikkeillä ja linkun laakerilla jostain muusta mallista jossa lisäsäiliö olisi letkun päässä.
Keulasta race techin kanssa tässä juuri keskustelen sähköpostitse jos keulaan vaihtais race techin tai öhlinsin lineaariset jouset + race teching shimmattavat emulaattorit. Jos näillä eväillä ei paiolista tule ajettavaa niin saa lentää jonkkaan.
Näkyyhän tuolla OTR:n sivuilla olevan kuvassakin asennettuna R malliin nuo kumit. Luulisi niiden testanneet, että toimivat, mutta toisaalta kyllä ilmoitettu minimipituus 200mm antaisi ymmärtää, että tuo ei mene riittävän kasaan, jos liukuputkea yläasennossa on näkyvissä 250mm ja joustomatka on yli 200mm
Edit: Kuulemma on se OTR:n kuvassa oleva 660 r heidän itsensä rakentama ja siinä käytetty kyseisiä haitarikumeja, joten pitäisi passata. Joku noissa annetuissa mitoissa ei vaan sitten ihan täsmää. Ehkä tuo 200mm minimimitta on väärin tai ylivarovainen luku.